Dnes, 27.3.2020, slaví osmdesáté narozeniny italská rallyová ikona Sandro „Il Drago“ Munari.


Začátky v sedačce spolujezdce

Munari se narodil se v malém městě Cavarzere v oblasti Veneto. S automobilovými soutěžemi začal koketovat v roce 1964. Nezvykle však na sedadle spolujezdce. S pilotem Arnaldem Cavallarim dokázali triumfovat v kokpitu Alfy Romeo Giulia TI při Rallye San Martino di Castrozza a Rallye della Sardegna.

Sandro Munari Eifel Rallye Festival 2015

Sandro „Il Drago“ Munari


Lancia Fulvia

Hned v další sezóně přesedl „Drak“ za volant soutěžních vozů italské značky Lancia. Po dvou závodech s modelem Flavia začalo jeho dlouholeté „manželství“ s Lancií Fulvia. S ní dosáhnul mnoha významných triumfů své kariéry.

V letech 1967 a 1969 se stal mistrem Itálie. V roce 1972 zvítězil v absolutním pořadí v obrovské konkurenci při Rallye Monte Carlo. Hned v další sezóně vybojoval prvenství v seriálu mistrovství Evropy. To už mu noty četl dvorní spolujezdec Mario Mannucci.


Lancia Stratos

S legendární Lancií Stratos a po boku s Mannuccim pokračovali v úspěšném tažení jednotlivými soutěžemi v průběhu několika sezón. Společně dokázali zvítězit v těžké Rallye Monte Carlo a to hned ve třech po sobě jdoucích ročnících (1975-77).

Sandro Munari - Lancia Stratos HF

Sandro Munari – Lancia Stratos HF / Rallylegend 2008


Fiat 131 Abarth & další

Aktivní kariéru zakončil ve Fiatu 131 Abarth při dvou náročných dálkových soutěžích. V roce 1979 se jednalo o Safari rallye. Se Silviem Maigou vybojovali 10. místo absolutně. Při Rallye Côte d’Ivoire 1980 pak dorazili s francouzským „mitfárou“ Jaubertem Jacquesem do cíle na šestém místě.

Do Afriky se Munari znovu epizodně vrátil v letech 1981-84. Ani jednou se mu však soutěž nepodařilo dokončit.

Svůj řidičský um dokázal zúročit také v „placce“ Ferrari 312 PB. Ve dvojici s Arturem Merzariem zvítězili v téměř osmisetkilometrovém vytrvalostním závodu Targa Florio 1972.

Munari Merzario Targa Florio 1972

V roce 2007 se na pultech knihkupectví objevila Munariho biografie s názvem „Sandro Munari – Una vita di traverso“. Na 232 stranách vzpomíná „Il Drago“ na mnoho příběhů ze své bohaté kariéry soutěžního jezdce. Psaný text je doprovázen více než dvěma stovkami fotografií. Kniha je však bohužel dostupná pouze v italštině.

Sandro Munari Una Vita di Traverso

Sandro Munari se v několika posledních letech objevoval na tratích různých historických revivalů. Čeští fanoušci jej tak mohli několikrát vidět například při sanmarinských RALLYLEGENDách.

V roce 2015 přijal pozvání do německého Daunu. Diváci, kteří tehdy Eifel Rallye Festival navštívili, shlédli úžasné spojení Sando Munari – Piero Sodano & Lancia Stratos HF. V případě Lancie se jednalo o originální vůz, se kterým „Drak“ zvítězil v Rallye Monte Carlo 1977. Ve vší úctě – ve věku, kdy si většina jeho vrstevníků už jen stěžuje na opotřebovanou tělesnou schránku a spoustu času tráví především v křesle u televize, předvedl za volantem Stratosu úžasnou palbu. Některé věci se prostě nezapomínají!


Z redakce RALLYLIFE.CZ letí do Itálie přání – Tanti auguri a SANDRO MUNARI!

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře