14. ledna 2011 uplyne 25 let od tragické smrti zakladatele Dakaru Thierryho Sabina. Zahynul v Mali, v troskách helikoptéry Ecureuil, společně s dalšími čtyřmi členy posádky. Tehdy se psal osmý ročník afrického závodu.

Říká se, že Thierry Sabine se v roce 1977 zúčastnil pouštního maratónu Abidjan – Nice. Během jedné z etap se svým motocyklem zabloudil a organizátoři ho našli až po třech dnech. Neměl vodu, ani benzin, byl na pokraji sil. Tehdy přísahal, že se do africké pouště vrátí a tak se také stalo.
První ročník Dakaru se uskutečnil na přelomu 1978 – 79, startovalo se z pařížského náměstí Trocadero a Sabine dokázal, že podobný závod má budoucnost. Během let postupně počet účastníků rostl, Dakar nabíral na popularitě a prestiži.
Afrika si nakonec 14. ledna 1986 Sabinův život vzala. Stalo se tak při etapě z nigerského města Niamey do Gourma Rarousu v Mali. Během etapy se zvedl silný vítr, soutěž zasáhla písečná bouře. Orientaci byla těžká nejen pro posádky, ale také organizační tým. Dvacet kilometrů před cílem se stala zmíněná tragédie.

„Thierry Sabine nemohl v té bouři najít cíl, a tak se zeshora řídil světly suzuku Philippa Joineaua. Pilot sledoval světlo a nevšiml si, že se terén zdvíhá. Helikoptéra narazila na dunu, jedinou široko daleko. Byla to hloupá náhoda," popisoval motocyklista Cyril Neveu.

Účastníci se i přes tuto smutnou událost rozhodli pokračovat a Francouzovu památku uctili tím, že dojeli až do dakarského cíle. Sabine by si to určitě přál…

V okruhu tři sta kilometrů pouště Ténéré je jediný strom, pod který byla umístěna pamětní deska se jménem Thierryho Sabina. Tady byl rozprášen jeho popel. V roce 1987 vedla kolem tohoto místa trať soutěže a všichni účastníci věnovali zakladateli tichou vzpomínku.

Sabine by nyní asi jen těžko chápal, že se kultovní Dakar už tři roky jezdí na jihoamerickém kontinentu…

Sdílet

O autorovi

Komentáře