Pojďme si zavzpomínat na období, kdy českému rallysportu vládly speciály skupiny A, závodilo se od tmy do tmy a zavedení centrálních servisních zón bylo teprve v plenkách.

V 90. letech se vyškovská soutěž zapsala do paměti soutěžních posádek i diváků pod názvem Magnum rally. Její stoupající úroveň byla v roce 1997 premiérově odměněna udělením vysokého koeficientu obtížnosti 3, který hanáckou soutěž vynesl mezi osm nejlépe bodově ohodnocených soutěží českého seriálu. To mělo za následek znatelné prodloužení délky tratě (20 RZ o délce 219 km) a zvýšený zájem soutěžních posádek. Vzhledem k systému českého mistrovství, do kterého se započítávalo jen sedm nejlepších výsledků, si absenci na soutěži s koeficientem 3 nemohl dovolit prakticky nikdo ze špičky.

Jedna výjimka se přesto našla – diváci si ze startovní listiny museli škrtnout aktuálně vedoucí posádku tabulky šampionátu Milana Doláka a Jaroslava Palivce. Jejich neúčasti předcházel incident na technické přejímce, kde Dolákův tým HRS údajně odmítl rozebrání turbodmychadla s obavami o jeho poškození. Dodnes se přesně neví, jak to bylo – Dolák s Palivcem i jejich toyota technickou přejímkou prošli, ale na startovní rampě se přesto neobjevili. Oficiální zdůvodnění hovořilo o nedostatku pneumatik – v okolí Vyškova se však pravděpodobně nenašel nikdo, kdo by tomuto prohlášení věřil.

Útok „Stani“ Chovance

Na trati soutěže, která měla dvě naprosto odlišné tváře (technická část v okolí Vyškova s „erzetami“ ve vojenském prostoru a část na Konicku s „vypalovačkami“ na širokých cestách), se tak o vítězství utkali Ladislav Křeček a Stanislav Chovanec na vozech Ford Escort RS Cosworth. Druhý jmenovaný si vzhledem k vývoji šampionátu (bodová nula na kontě) nemohl dovolit vyčkávací taktiku a už za úvodní tři svižné „erzety“ najel na Křečka solidních 25 sekund. Na druhé průjezdy mechanici nasazovali světelné rampy a čekal se tvrdý souboj.

Duel dvou věčných soupeřů však vyřešilo Křečkovo turbodmychadlo, které při druhém průjezdu málkovického testu nehnalo motor do patřičného výkonu, a výsledkem byla minutová ztráta. To v podstatě rozhodlo. Kosmonoský pilot o sobě ještě dal vědět několika nejrychlejšími časy, v cíli soutěže však na reprezentanta Matador Rally Teamu ztrácel půldruhé minuty.

Populární „Staňa“ tímto prvenstvím odstartoval éru svých tří vyškovských výher (1997, 2000 a 2002), které z něj dodnes činí nejúspěšnějšího pilota historie hanácké soutěže. Se dvěma prvenstvími jsou jeho vyrovnání nejblíže Roman Odložilík (vítězství v letech 2009 a 2016) a Václav Pech (vítězství v letech 2004 a 2005). Varianta, že by se ho pokusil vyrovnat Enrico Bertone (vítěz ročníků 1994 a 1995), je již přinejmenším nepravděpodobná.

Na průběh Magnum rally 1997 můžete zavzpomínat nejen prostřednictvím tohoto textu, ale i skrze přiložené video, které obsahuje dobové reportáže z pořadů Auto-Moto-Sport, Auto Moto Revue (oba ČT) a z TV Prima. Přejeme ostrý obraz i zvuk!

Text: Jiří Dokulil / foto: archiv pořadatelů Rally Vyškov

Sdílet

O autorovi

Člověk mnoha zájmů a koníčků, který si již vyzkoušel práci televizního redaktora i vyučujícího na vysoké škole. Celoživotní nadšenec pro rallysport, od roku 2007 redaktor časopisu Rally, občasný komentátor startovních a cílových ramp a příležitostný reportážní fotograf.

Komentáře