Eifel Rallye Festival 2020 logoV červenci letošního roku uplyne deset let od chvíle, kdy se pořadatelská skupina MSC Daun rozhodla opustit vody rally určené pro soudobé závodní vozy a uspořádala první ročník setkání majitelů historických „soutěžáků“ pod názvem Eifel Rallye Festival. Sebevědomý plán se naštěstí neminul účinkem a v průběhu let jejich dítě vyrostlo v jednu z nejuznávanějších akcí historické rally scény.


Hlavně neusnout na vavřínech

Často omílaná fráze pro daunské jistě neplatí. V desátém vydání své akce počítají opět s asi sto šedesáti přihlášenými posádkami disponujícími technikou mapující úžasných padesát let historie rally. O nezájem se pořadatelé opravdu bát nemusí. Počet přihlášek pravidelně převyšuje propustnost tratě.

Eifel Rallye Festival 2013

Eifel Rallye Festival 2013 | ©McKlein


Reinhard Klein duší festivalu

Reinhard KleinCo by byl Eifel Rallye Festival bez světově uznávaného fotografa a šéfa „SLOWLY SIDEWAYS“ Reinharda Kleina? Je zodpovědný za složení startovního pole a dohlíží, aby se na trati objevila pouze originální závodní auta či jejich věrné repliky. V této roli mu pomáhá rozsáhlý fotoarchiv. Nezřídka se mu ozývají samy posádky s žádostí o dobové fotky, aby při renovacích i stavbách nových vozů byl výsledný efekt co nejdokonalejší!


Pořádná porce novinek

ČTVRTEK

Program nabitého víkendu odstartuje čtvrteční shakedown. Po mnoha letech strávených v „Mantaloch“ se na dva roky přestěhoval blíže Daunu, k vesnici Darscheid. Polookruhová trať byla příjemná pro diváky i posádky a mohlo se zdát, že „fesťák“ v této lokaci stráví několik dalších let. Po loňském nepříjemném incidentu byl „šejk“ předčasně ukončen a brány nové lokality se zřejmě nadobro zavřely.

V roce 2020 se testovací vložka přesune zase poněkud dále od centra soutěže. Jejím srdcem se stane Bodenbach, kde trať využije části rychlostní zkoušky „Kelberger Land“, jenž bude v letošním harmonogramu absentovat.

Pořadatel plánuje vytvořit v centru městečka jakousi Rally Village, kde budou mít fanoušci možnost si na auta doslova sáhnout či ulovit podpisy těch největších rallyových hvězd minulosti.

Eifel Rallye Festival 2020 shakedown

Mapa shakedown 2020

PÁTEK

Průběh pátečního dne zůstává nezměněn. Technické přejímky, autogramiáda, Superstage a večerní speciálka. Novinkou je ovšem přesun obou „ostrých“ úseků do nových lokací.

Superstage opouští pozůstalou atraktivní vložku z edice „Safari rallye“. Je pravda, že šotolinová trať již byla „silně použitá“ a historické skvosty dostaly řádně na pr…lyžiny. Skok a brod jsou tedy minulostí. Pořadatel však slibuje také na nové rychlostní zkoušce Steinberg-Demerath přítomnost nezpevněné části. Prášit se bude!

Nová bude i podvečerní speciálka. Z okruhové erzety „Sarmersbach“ s pěkným skokem se stěhuje k Demerathu.

Velkým plusem bude vzdálenost mezi Superstage a večerní vložkou. Jedná se o několik stovek metrů a nebude tedy nutné složitě přejíždět. Jen sbalíme rybářské stoličky a šoupneme se o nějaký kus dále.

Ford skupinové foto

Zátiší s Fordy | ©McKlein

SOBOTA

Ke klasickým rychlostním testům „Lehwald“ a „Risselberg“ přibude nový úsek „Hochkelberg“. Pořadatelé jej popisují jako náročnou a úzkou asfaltovou trať, okořeněnou na svém konci atraktivním průjezdem vesnicí Köttelbach. Diváci si prý přijdou na své!

Eifel Rallye Festival 2016

Eifel Rallye Festival 2016 | ©McKlein


Skvělá podpora

Všechny změny by se neobešly bez velké podpory místních samospráv i obyvatel.

„Eifel Rallye Festival přiláká každý rok více než 40.000 fanoušků ze všech koutů Evropy. Jedná se o jednu z největších událostí regionu. Přináší velké zisky obchodníkům, ubytovacím a stravovacím zařízením. Dobrovolní hasiči i obyvatelé z dotčených vesnic se pořadatelsky spolupodílí na zajištění jednotlivých vložek. Okolní podpora je dokonce na takové úrovni, že k nám zástupci dalších obcí přicházejí s téměř hotovými návrhy a plány a chtějí, aby se právě u nich při některém z dalších ročníků jela nová erzeta.“ říká zástupce pořadatele Otmar Anschütz.

V našich luzích a hájích můžeme jen tiše závidět, že obyvatelé sopečného území Eifel vidí v rally přínos nejen finanční, ale také kulturní. Soutěž neberou jako potencionální problém, který je omezí (i když jen na čas) a je nutno proti němu třeba bojovat všemi prostředky. Zdá se, že „Ajfl“ 2020 bude zase pecka. Čeká nás mnoho inovací a překvapení. Těšení začíná!


KDE NAJDETE AKTUALITY?

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře