V prvním dílu našeho dvoudílného seriálu „Jak se stát modelářem“ jsme se zabývali výběrem stavebnice, výběrem základního nářadí, lepidel a vše zakončili návštěvou magického světa barev. Dnes nás čekají milované i nenáviděné obtisky, úvaha, jak svůj model ještě více vyšperkovat a které stavebnice se považují v současném plastikovém světě za opravdu ceněné rarity.


Maskujte!

Stříknout „kastli“ v jedné barvě se pro vás za chvíli stane rutinou. Na řadu poté přijde barvení detailů, jako rámy oken, kliky apod. Pro tuto vysoce sofistikovanou a delikátní práci rádi využijete služeb maskovacích pásek. Pokud máte ruku pevnou, jako zkušená „malérka“ kraslic někde z moravské samoty, následující odstavec v klidu přeskočte.

Lancia Stratos HF (Hasegawa)

Lancia Stratos HF (Hasegawa)

Pásky se prodávají v mnoha šířích a dokonce i ohebné. Díky těm v pohodě zamaskujete téměř jakýkoli oblý tvar. A že jich na karoserii je. Důrazně doporučuji kupovat kvalitní „maskovačky“, nejlépe od výrobce Tamiya. Cena je oproti obyčejným páskám z papírnictví mírně vyšší. Nezanechávají však po sobě lepidlo a po jejich sejmutí nebudete mít z modelu mucholapku.


Jen tak máchnout štětcem

Co byste to byli za malíře, nemaje štětců? Široké, tenké, špičaté, ploché, kulaté. Z tak pestré nabídky by zajisté zjihnul i slovutný Josef Lada. Jejich ceny nejsou nikterak závratné a určitě nakupte pro začátek od každého provedení alespoň jeden kus.

Audi Quattro S1 E2 (Beemax)

Audi Quattro S1 E2 (Beemax)

Mistrovství světa v obtiscích

Na startovní čáře máme modelářskou disciplínu, která plastovou káru buď vyšperkuje k dokonalosti nebo jí uštědří pořádnou facku. Aplikace válečných barev – obtisků. Co budete potřebovat? Odvahu, nůžky, vodu, „uchošťoura“ a roztoky usazovací a změkčovací. S tím prvním jste se snad narodili, o nůžkách už řeč byla. Třetí a čtvrtou položku má doma snad i ten největší špindíra. No a ďábelské vodičky jsou součástí nabídky i toho nejzapadlejšího modelářského krámku.

Hodinářská práce s obtisky vyžaduje notnou dávku trpělivosti a preciznosti. Jemný materiál lze nenávratně pomuchlat. Též natrhnout a nedejbože roztrhnout. S tím se ještě něco udělat dá, ale plný počet bodů za kvalitu zpracování opravdu očekávat nemůžete.

Co se mě osobně osvědčilo a neosvědčilo – rozhodně do obtisků nezasahujte prsty a nesnažte se je přesouvat po ploše modelu „na sílu“. Stačí lehce navlhčit vodou a už zase kloužete. Vhodné je mít i kouzelnou hůlku Harryho Pottera. Co to plácám… no prostě jednoduchá plastová tyčinka, na jedné straně zkosená pro případné lepší podebrání obtisku, na druhé s kouskem gumy, pro jeho jednoduchý posuv.

Jak svůj model vylepšit?

Možností k vyprecizování je celá řada. K jednotlivým modelům se dají samostatně dokoupit detail-sety. Obsahují spoustu kovových náhrad jinak plastových dílů, které najdete ve stavebnici – mřížky, stěrače, plochy brzdových kotoučů, interiérové doplňky, držáky sedaček, textilní pásy a přezky atd. Celou svoji práci jimi posunete o level výše. Jedinou vadou na kráse je jejich poměrně vysoká cena.

Nakoupit lze jiné disky kol, pneumatiky či změnit díky transkitu asfaltovou specifikaci auta na šotolinovou. Model můžete doplnit o přídavnou světelnou rampu, pokud není součástí stavebnice. Velkým posunem kupředu je i modeláž bezpečnostních pásů – buď ve formě textilní či fotoleptů. Ti nejzkušenější pak skrze interiéry protahují trubky hasicích systémů, v motorech kabely ke svíčkám nebo tlakové hadice a skla opatřují reflexními fóliemi. K téměř dokonalé reálnosti přispívá i „ušpinění“ karosérie různými patinátory. Model pak vypadá, jako by dorazil do plastové vitríny přímo z rychlostní zkoušky zkrápěné deštěm.

Samostatnou podkapitolou jsou obtisky. Existuje hned několik firem, které se zabývají výrobou alternativních livrejí. Pokud vás tedy nebudou bavit oficiální tovární barvy, stačí navštívit kupříkladu český e-shop rejimodel.com a nechat se unášet fantazií.

Jedna malá rada na závěr. Díky všemožným legislativním nařízením stavebnice nikdy neobsahují obtisky s reklamou cigaretových firem. Kupte si je na aršíku samostatně, ať váš model není ve stylu královny Koloběžky první – polepený-nepolepený.

Svaté grály

Ano, i světě modelářů se vyskytuje několik vzácných kousků, které by se daly nazvat „Modrými Mauricii“. Zatímco většina produktů přichází v různých obměnách na prodejní trh opakovaně, u těchto máte smůlu. Nejčastěji je nutné pro jejich získání bloudit v temných vodách ebay.com. Čas od času se v nabídce objeví, stojí „nesmysl“ a když už máte štěstí, putují k vám ve valné většině případů z Japonska. Nákup se tím prodražuje o clo a DPH. A o jaké modely se jedná? Určitě legendární Ford Escort RS Cosworth, „béčkový“ Peugeot 205 T16 či Renault R5 Turbo.

Čemu můžete věřit je fakt, že postupem krátkého času dopadnete stejně jako ti, které modelářská vášeň lapila do svých sítí kdykoli před vámi. Deposit stavebnic se bude rozrůstat a vy i přesto budete stále prahnout po nových a nových. Jedná se zřejmě o úchylku, pro kterou zatím nebyl vymyšlen latinský výraz. Správný modelář se prý nepozná podle toho, kolik aut má postaveno, ale kolik jich má „na skladě“.

Kde nakupovat?

Nejlépe vám poradí strejda Google. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit následující e-shopy: MN-Modelář, Car Model Kit, Pecka Modelář, REJImodel nebo přespolní SpotmodelPro špekové, starší modely či alternativní obtisky, je vhodný EBAY.com.


Epilog

Já začal svoji plastikovou kariéru se speciálem Lancia 037 Rally v livreji Totip. Záhy jsem pochopil, že pro první výstřel jsem si nevybral zrovna nejjednodušší zbraň. Po mnoha a mnoha hodinách lopotné práce bez špetky zkušeností však přede mnou „Zerotrentasette“ stála na stole v celé se zmenšené kráse. Musím neskromně říci, že i přes všechny počáteční obavy jsem byl se svou prací relativně spokojen. Správný modelář ovšem nikdy neusíná na vavřínech!

Pokud jsem vás alespoň trochu navnadil, směle do práce. Vlastně zábavy. Postupujte pomalu, precizně, všechny kroky si dopředu promýšlejte a hledejte nejefektivnější řešení. Chybám se jistě nevyhnete. Jak ovšem říká můj kamarád a podstatně zkušenější modelář Radek Vojtěchovský, jednou z nejdůležitějších modelářských disciplín je umět zamaskovat a retušovat vlastní pr*sery. Svět plastikových modelářů je široký a záště či hany v něm najdete pomálu. Vězte, že jeho brány můžete otevřít v jakémkoli věku!

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

2 komentáře

  1. Super čtení. A pak je tu ještě disciplína papírového modelářství. Sice není k dispozici tolik aut a variant, ale zase je to o kousek méně nákladnější koníček. Ale kolikrát si s plastem nezadá…

    • Ivo Nowi Novák na

      Ano, papírové modelářství je o naprosté preciznosti a ještě pevnějších nervech. Tam už se případná chyba téměř napravit nedá 🙂

Komentáře