Německý Eifel Rallye Festival v Daunu je nejen představením historických soutěžních vozů a osobností rally scény, ale i stylovou záležitostí. Majitelé drahocenných soutěžních exemplářů dbají na to, aby všechno bylo originální nebo zrenovované přesně podle původní předlohy. V mnoha případech to platí i pro servisní doprovodné vozy.


Servisujeme u cesty

V minulosti neexistovaly servisní zóny v dnešní podobě. Soutěžní vozy bylo možné opravovat kdekoliv mimo rychlostní zkoušky v rámci předepsaného času pro jednotlivé spojovací úseky. Silnice bývaly před časovými kontrolami doslova obsypané servisními auty a mechaniky, kteří čekali na své jezdce.

Přitom docházelo k celé řadě dramatických situací. Ne vždy bylo k dispozici dostatek místa po stranách a některé týmy měnily například zadní nápravu doslova uprostřed silnice.

Jakmile byla výměna kol, dolití provozních kapalin a případná oprava hotova, naházeli mechanici všechno do servisního auta a spěchali na další stanoviště. Servisáci tak během soutěže často ujeli víc kilometrů než soutěžní posádky.


Servisní automobily…

Na servisní vozy byly kladeny dva protichůdné požadavky. Muselo se jednat o prostorný vůz, který uveze co nejvíce kol, náhradních dílů a nářadí. Zároveň však musel být vůz co nejkompaktnější a nejrychlejší, aby se dokázal v hustém provozu proplést včas na další servisní stanoviště.

V kurzu byly především silné kombíky. Tým Citroën například v šedesátých letech používal mohutné Citroëny DS 23 Break, značka Opel nasadila model Commodore Kombi a později novější Opel Rekord Caravan.

Opel Rekord Karavan rally service

Smůlu měla značka Škoda, která žádný kombík ve svém výrobním programu neměla. Mladoboleslavský tým si musel vystačit se sportovním modelem Škoda 120 S opatřeným obrovskou střešní zahrádkou. Tam se vešly až dvě sady kol, několik 20 litrových kanystrů s palivem a zvedák.


… dodávky…

Druhou alternativou byly dodávky. Ty nebyly tak hbité, ale odvezly mnohem více nákladu. Francouzský tým Alpine Renault používal vlastní spartánskou dodávku Renault Saviem.

Renault Saviem rally service

V sedmdesátých letech byly velmi oblíbené populární Ford Transit. Borehamský tým Ford používal nejsilnější model první generace transitu s benzinovým motorem a zadní dvoumontáží.

Ford Transit Service

Audi Sport nasadil v éře skupiny B koncernové Volkswageny LT45 s hmotností 4,5 tuny. Tovární týmy pochopitelně oblékaly i servisní vozy do svých barev.


… a exoti

Nejexotičtějším doprovodným vozem disponoval východoněmecký tovární tým Wartburg.

Pro přepravu soutěžních vozů Wartburgů 353 WR používal zpočátku speciálně upravené dodávky Barkas 1000 a později podobnou „odtahovku na bázi limuzíny Wartburg 353. Pro dopravu soutěžních vozů to bylo elegantní řešení, ale žádné náhradní díly se do přepravníku už nevešly.

Wartburg 353 Service


Skvosty stále k mání

Čas od času se v inzercích objeví k prodeji vzácné „servisáky“. Jedním z nich je třeba Iveco Daily 4×4 40-10.

Iveco Daily 4x4 40-10

Jedná se originální náklaďák z pouhé šestikusové série speciálně vyrobené pro tovární tým Lancia Martini. V roce 1988 jej italové použili v náročných podmínkách africké Safari rallye a řecké Rallye Acropolis. Iveco prošlo repasí podvozku a agregátu, ale „bedna“ si zachovala historickou omšelost. 

 

Sdílet

O autorovi

Komentáře