Eifel Rallye Festival 2022 logoEifel Rallye Festival je zpět! Po nucené pauze opět radostně zaburácí v okolí německého Daunu benzínové agregáty početného stáda historických skvostů. Stane se tak v prázdninovém termínu 21.-23. července 2022.


Rok dvacet dva ve znamení dvou výročí

Dvě dlouhá léta trvalo, než se jedno z největších setkání majitelů závodních aut, které psaly bohatou historii rally, konečně dočká svého jubilejního, desátého vydání. A aby toho nebylo málo, stihnou daunští pořadatelé oslavit ještě jedno výročí. Tématem letošního ročníku je  totiž “50 let mistrovství světa v rally”.

“Při sestavování startovního pole se zaměřujeme na to, abychom v Daunu přivítali nejdůležitější značky a typy soutěžních vozů ze všech období mistrovství světa v rally”, hlásá Reinhard Klein, šéf skupiny Slowly Sideways. Toto odhodlání nebude složité naplnit. Pár dní po spuštění přihlášek totiž pořadatelé evidují více než sto třicet registrovaných posádek a další postupně přibývají. Podmínka pro přijetí na start je jasná. “Účast bude umožněna pouze originálním vozům či jejich věrným replikám”, upřesňuje Klein.

Mnoho novinek v itineráři

Čtvrteční shakedown. Jedinečná příležitost pro posádky ověřit si, zda je jejich letitá technika stoprocentně připravena na dva následující závodní dny. Testovací erzeta se odehraje nedaleko malé vesnice Bodenbach.

Středobod prubířského testu bude přímo na návesním parkingu. Tam budou moci fanoušci nahlížet posádkám přes rameno, jak upravují tlaky v pneumatikách, titěrným šroubovákem ladí bohatost směsi na dvojitých Weberech a ukrývají své hlavy do útrob závodních helem. Odtud to taky bude co by kamenem dohodil na okraj Bodenbachu, kde pořadatel připravil přehledné divácké místo. I když se “šejk” jeví jako zbrusu nový, ve skutečnosti se jedná o část rychlostní zkoušky “Kelberger Land”, která byla v minulosti součástí “itíku” jedné z ostrých etap.

Kámen na kameni nezůstal ani v páteční a sobotní sekci. Alespoň co se týče složení rychlostních testů.

Předvíkendová odpolední “Superstage” se bude konat na úseku mezi Steinebergem a Demerathem. Na ni téměř plynule naváže podvečerní speciálka v okolí Demerathu. V letošní podobě (pouze s drobnými rozdíly) se jela naposledy v roce 2017. Pro diváky je příjemným faktem, že dvě hlavní sledovací místa obou vložek mají společné parkoviště.

Přesun ve čtyřkolovém „tátošovi“ nebude nezbytně nutný. Pokud tedy divák neholduje jen historikům, ale též hořkému, pěnivému moku, nejeví se jako problém poslat pár řádně vychlazených třetinkových kousků dolů do šachty. Popřípadě atmosféru zahustit vyhlášenou bílou klobásou v housce. To vše v pohodlí rybářského křesla. 

V sobotu čeká na účastníky klasický test “Lehwald” s atraktivní šotolinovou pasáží. Novou rychlostní zkouškou bude “Hochkelberg”, která obsahuje mimo jiné přehledný a divácký zajímavý průjezd vesnicí Köttelbach.

Eifel Rallye Festival 2013

Festival není břímě, ale příležitost

Nic z výše uvedeného by nebylo možné bez masivní podpory obyvatel oblasti Vulkaneifelu. Kooperace mezi organizátory a místní komunitou funguje téměř na jedničku. Eifel Rallye Festival každoročně navštíví až čtyřicet tisíc lidí z mnoha koutů Evropy. Jedná se o jednu z největších akcí v regionu, s významným ekonomickým přínosem pro zdejší poskytovatele služeb.

Vzájemná spolupráce je na takové úrovni, že sami zástupci jednotlivých měst a vesnic přichází za organizátory s návrhy na nové úseky rychlostních zkoušek Místní se samozřejmě podílejí na zabezpečení okolí tratě, organizují parkování a starají se o dostatek občerstvení po početnou masu fanoušků.

V roce 2021 zasáhly oblast německého Eifelu ničivé povodně. Na základě výzvy organizátorů festivalu bylo ve sbírce vybráno téměř padesát tisíc eur. Celý obnos byl následně předán „Bürgerstiftung Landkreis Vulkaneifel“ jako podpora pro ty, kterým voda odnesla jejich dosavadní životy.

Přípravy jsou téměř v omezovači!

Přípravy na “fesťák” dvacet dva už sice jedou naplno, diváci si ale na podrobnější informace budou muset ještě nějakou tu chvíli počkat. Oficiální web akce ovšem nespí! Aktuálně na něm probíhá postupné představování techniky, se kterou budeme moci letos oslavit padesát let trvání šampionátu WRC.

Pro naladění na historickou vlnu je k dispozici oficiální trailer, sestříhaný ze záběrů z proběhnuvších ročníků.

Pokud vás baví historici, doporučuji Eifel Rallye Festival alespoň jednou za svůj fanouškovský život navštívit. Oproti dnes už velmi komerčním Rallylegend je Eifel akce pro opravdové milovníky historie rally. Bez zbytečných kudrlinek. V Daunu se navíc nesetkáte pouze s historickou technikou, ale také s mnoha osobnostmi, jenž za jejími volanty v dávnověku usedaly. Z Moravy je to Daunu něco okolo jednoho tisíce kilometrů, z Čech o dost blíže. Navíc lze téměř celou trasu absolvovat po dálnici. Vstupné na všechny tři dny je 30 eur na osobu. 

Oficiální web akce: Home – Eifel Rallye Festival (eifel-rallye-festival.de)
Facebook: https://www.facebook.com/EifelRallyeFestivalOfficial

Twitter: www.twitter.com/EifelRallye
Instagram: https://www.instagram.com/eifelrallyefestivalofficial
YouTube: www.youtube.com/channel/UCV52bpXboaWN4OGt3vgHvSA

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře