Ve čtvrtek začíná v německém Daunu Eifel Rallye Festival 2012. Letošní druhý samostatný ročník se koná ve znamení legendární Rally Safari. Pořadatelé kvůli tomu zařadili do programu poprvé diváckou šotolinovou zkoušku, kde lze najít atraktivní skok i průjezd vodním brodem.


Ohlédnutí za festivalem

Hodnocení přehlídky historiků připravil Zdeněk Weiser a přečíst si ji můžete v rubric Názor RL.


Hvězdy na Eifel rally

Pestrá kolekce historických vozů

Po dvacítce předjezdců následuje 130 přihlášených vozů, které mapují téměř celou historii rallysportu až po konec minulého století. Přihlášeno je 31 automobilových značek a 76 modelů. Speciální kapitolou je impozantní počet 36 speciálů skupiny B, která byla v roce 1986 po sérii tragických havárií zakázána.

Asi největší atrakcí bude Citroën BX 4TC, který přijede přímo z muzea. Jedná se o neúspěšný projekt skupiny B francouzské automobilky, která v současnosti dominuje automobilovým soutěžím. Představí se s ním bývalý tovární a testovací jezdec Citroënu Philippe Wambergue.

Stejně jako loni nechybí Fordy 200 RS, Audi Quattra všech verzí, Peugeoty 205 T16, MG Metra 6R4 a Lancie 037 Rally.

Z méně známých soutěžních vozů, které loni ve startovní listině chyběly, zaujme především skvostné Ferrari 308 GTB z roku 1981 nebo Renault 17 Gordini, se kterým u nás jezdil „Baňa“ Sivík.

Mezi originály ze Safari rally nechybí několik vozů značky Porsche 911 ze sedmdesátých let. Zajímavostí je, že Eifel Rallye Festivalu se účastní i vozy, které startovaly loni na Rally Classic Safari. Především Waldegaardovou vítězné oranžové Porsche 911 renomovaného týmu Tuthill.

Přihlášena je i Škoda 130 RS sběratele soutěžních škodovek a bývalého soutěžního jezdce Stanislava Šelmáta.

Osobnosti historie

Stejně jako loni je hlavní postavou akce dvojnásobný mistr světa Walter Röhrl, který během tří dnů opět vystřídá čtyři soutěžní vozy své úspěšné kariéry (Opel Ascona A, Opel Ascona 400, Audi Quattro E2 a Porsche 911 RS). Dalšími legendárními jezdci na startu budou Švédi Stig Blomqvist a Björn Waldegaard. Mistr světa z roku 1984 Blomqvist osedlá Ford 200 RS skupiny B, se kterým jel Jihošvédskou rally 1986. Jeho krajan Waldegaard (mistr světa 1979) usedne za volanty vozů, se kterými triumfoval na Rally Safari (Porsche 911 RS, Ford Escort 1800 RS).

Bývalý tovární jezdec Škody Motorsport a mistr Evropy Armin Schwarz nastoupí se svou Lancií Stratos HF. Dvojnásobný mistr Německa Harald Demuth vymění obvyklé Audi Quattro za mohutný Mercedesu 500 SLC. Současný domácí talent a pravidelný účastník IRC Sepp Wiegand (Škoda Deutschland) si vyzkouší kokpit továrního VW Golf G60. Bývalý juniorský mistr světa Aaron Burkart odstartuje se Subaru Imprezou WRC po Colinu McRaeovi.

Nabitý program

V Německu si fanoušek ani na chvíli neoddechne. Přijet se vyplatí už ve čtvrtek v podvečer, kdy začíná shakedown test. Vedle prvního setkání s účastníky Eifel Rallye Festivalu 2012 budou moci někteří šťastlivci usednout po bok Waltera Röhrla do legendárního Audi Quattro S1, se kterým startoval Blomvist na Rally Argentina 1985. Jízdu bylo možné získat při aukci na eBay. Večer se budou promítat filmy z Rally Safari komentované přímými účastníky, posádkou Röhrl – Geistdörfer.

V pátek už člověk neví kam dříve. Od rána začínají na pěší zóně Rallye-Meile v Daunu technické přejímky. V 10:00h se koná autogramiáda dvojnásobného mistra světa Röhrla. Mezitím lze navštívit stan s vozy, které startovaly na východoafrické Rally Safari nebo výstavu soutěžních vozů značky Opel. 18 originálních exemplářů vyrazí do šotolinové speciálky Bosch Super Stage, která je na programu ve 14:30h. Před setměním čeká diváky osvědčený okruh Sarmersbach.
V sobotu se jedou dvakrát čtyři asfaltové rychlostní zkoušky v oblasti Vulkaneifel. Eifel Rallye Festival končí tradiční Rallye – Party se skupinou ‚Jimmy Beat‘.


První info

Pohled do startovní listiny

Startovka čítá 150 posádek soutěžních vozů, které mapují půlstoletí světového rallysportu. Pojízdné rally muzeum zastřešuje organizace Slowly Sideways známého fotografa Reinharda Kleina, který sám vlastní extovární MG Metro 6R4 skupiny B. Členové si zakládají na originalitě svých vozů. V jejich rodokmenu jsou zapsána slavná jména legendárních pilotů a světových automobilových soutěží.

V hlavní roli – Walter Röhrl

Hlavní postavou celé akce bude stejně jako loni pětašedesátiletý Waltera Röhrla, který v průběhu tří dnů opět vystřídá několik vozů. Vedle Audi Quattro S1, Opelu Ascona 400 a Opelu Ascona A, se kterými vybojoval několik vítězství v soutěžích MS, plánuje novinku. Představí se za volantem Porsche 911 SC, se kterým startoval počátkem osmdesátých let na Rally SanRemo. Samozřejmostí je tradiční páteční autogramiáda, kde dvojnásobný mistr světa trpělivě podepisuje nejen knihy a fotografie, ale i trička, čepice a modely svých bývalých vozů. Chybět nebude ani Röhrlův spolujezdec Christian Geistdorfer, se kterým strávil celých 10 úspěšných sezón.

Schwarzovi s quattrem a stratosem!

Další významnou osobností soutěže bude bývalý tovární jezdec Škody Motorsport Armin Schwarz. Vítěz Katalánské rally 1991 divákům představí svoji čerstvě zrenovovanou Lancii Stratos HF. Jedná se o vzácný čtyřventilový exemplář, který závodil v italském mistrovství v sezoně 1981. Jeho žena Petra měla původně sedět na „horkém sedadle“ stratosu, ale nakonec sama aktivně uchopí volant. Odstartuje s originálním Audi Quattro Coupé, se kterým se Armin Schwarz stal v roce 1987 mistrem Německa.

Letošní novinkou je od 14:30h šotolinová Bosche Super Stage, kde nechybí atraktivní průjezd brodem, skákací horizont a řada „driftovacích“ zatáček.

Program

Rallye Festival začíná ve čtvrtek odpoledne 26. 7. shakedown testem. V pátek je na programu technická přejímka vozů přímo v centru Daunu. Letošní novinkou je od 14:30h šotolinová Bosch Super Stage, kde nechybí atraktivní průjezd brodem, skákací horizont a řada „driftovacích“ zatáček. Na trati se předvedou dvě desítky originálních vozů, které v minulosti absolvovaly legendární východoafrickou Rally Safari.

V podvečer se diváci přesunou na večerní okruhový prolog v Sammersbachu. Sobota patří tradičním asfaltovým úsekům o oblasti Vulkaneifel. Součástí programu je open air promítání kultovních rally filmů Helmuta Deimela a závěrečná rally párty.

Sdílet

O autorovi

Komentáře