Jedním z prvních jezdců, kteří se přihlásili na 44. ročník Barum Czech Rally Zlín 2014, je britský jezdec Neil Simpson. Ten do Zlína zavítá společně se Claire Moleovou a usednou do speciálu Škoda Fabia S2000.

Jednačtyřicetiletý prodejce aut z Clitheroe v Lancashiru se do automobilových soutěží vrátil po dlouhých dvanácti letech. Jeho poslední účast v automobilových soutěžích se datuje do roku 2001, kdy startoval v britském šampionátu s Volkswagenem Polo S1600. V té době byl zároveň oficiálním testovacím jezdcem Volkswagenu Motorsport. Po ukončení spolupráce se však rozhodl převzít rodinnou firmu a dát si od rally pauzu.

"Dal jsem si slib, že po dobu rozvoje podnikání nebudu startovat v rally. Po dvanácti letech si myslíme, že je pravý čas na návrat k závodění. V současné době vlastníme dvě prodejny Škody v severní Anglii, takže mám k české značce úzký vztah. A co může být lepšího, než návrat za volantem tak úžasného vozu, jakým je Škoda Fabia S2000, která nám společně s mistrovstvím Evropy dává fantastickou příležitost zkombinovat naši vášeň pro sport s vášní pro obchod a značku Škoda?", řekl majitel jednoho z nejúspěšnějších dealerství vozů Škoda ve Velké Británii.

Neil SimpsonSimpson si pro tento comeback pořídil pořádnou zbraň. Zakoupil totiž extovární speciál s bohatou historií – Freddy Loix s ním zvítězil na loňské Geko Ypres Rally, vůz se představil i ve Zlíně, kdy jej sedlal finský mladík Esapekka Lappi. Původní plán startů počítal s vybranými soutěžemi na ostrovech a okolních zemích včetně dvou soutěží mistrovství Evropy – Circuit of Ireland a Geko Ypres Rally. V průběhu sezony však tým přehodnotil plány a přidal do kalendáře i Barum Czech Rally Zlín. "Proč jsme se rozhodli přijet i na barumku? Česká republika je domovem Škody. Barum Czech Rally Zlín je fantastický závod, byl jsem se podívat jako divák v roce 2012 a zkoušky vypadaly úžasně. Čeští fanoušci jsou neskuteční a atmosféra byla fantastická. Proto jsme se rozhodli, že tento rok musíme ve Zlíně startovat," odůvodnil Neil Simpson změnu plánů a ke své znalosti zlínských podmínek dodal: "Kromě toho, že jsem byl jako divák v roce 2012, tak jsem viděl i zkoušky na youtube a vypadají skutečně náročně, s měnícím se charakterem. Myslím, že velkou roli může hrát i počasí. Na závod se hodně těším."

Neil Simpson, kterého bude opět navigovat Claire Moleová, se zatím v rámci evropského šampionátu představil na závodech v Irsku a Belgii. A nevedl si vůbec špatně. "Na Circuit of Ireland jsme skončili na pátém místě. Na konci června jsme se představili na Ypres a drželi jsme se na šestém místě, dokud jsem ve druhé etapě neudělal malou chybu, kdy jsme spadli do příkopu a ztratili veškeré naděje," ohodnotil své dosavadní vystoupení britský pilot a ke svým ambicím na Barum Czech Rally Zlín dodal: "Se Škodou Fabia S2000 se pořád učím. Podpora, kterou dostávám při svém návratu od Škody Motorsport, je mimořádná a nejsem schopen lidem z tohoto týmu dostatečně poděkovat za jejich pomoc. V České republice je spousta rychle jedoucích pilotů, kteří závod znají hodně dobře, takže musím být realista. Dojet v první patnáctce by bylo dobré a pokud skončíme v top ten, budu potěšený."

Sdílet

O autorovi

Komentáře