Za necelý týden se znovu roztočí kola šampionátu WRC. Úvodním podnikem bude tradičně Rallye Monte Carlo v termínu 21.-24.1.2021


Rallye Monte Carlo 2021 s mnoha kompromisy

Ve Francii platí poměrně přísná pravidla s ohledem na šíření pandemie COVID-19. Hlavní organizátor však dokázal najít společnou řeč s odpovědnými orgány a soutěž se, i když v poněkud ořezaném formátu, může uskutečnit. Kvůli zákazu vycházení po 18. hodině v dotčených regionech byly zcela zrušeny noční rychlostní zkoušky. “Noc dlouhých ohňů” si musí dát minimálně na rok nucenou pauzu. 96 přihlášených posádek také nebude šplhat na legendární Col de Turini. 

Žádným překvapením určitě není fakt, že “Monte” se odjede před prázdnými tribunami. Divákům tak nezbyde než sledovat živé přenosy z jednotlivých “erzet” v online prostoru WRC+ All live.

Naplánováno je 14 rychlostních zkoušek ve čtyřech závodních dnech. Především v pátek a sobotu si účastníci řádně přivstanou. První posádky budou totiž vyjíždět z uzavřeného parkoviště chvíli po páté hodině ranní.

Přejme si, aby nám bylo nakloněno počasí, na trati se střídalo sucho s mokrem, nejlépe sněhem a také ledovými plotnami. Přesně tyto podmínky dělají z monacké soutěže naprosto jedinečnou a specifickou rally v průřezu celým šampionátem.

RALLYE MONTE CARLO 2021 TEASER

Arctic Rally Finland nahrazuje Rally Sweden

Informace o zrušení Švédské rally proběhla médii již před nějakou dobou. Novinkou však je její operativní nahrazení Arctic Finland rally. Centrum soutěže se nachází v hlavním městě nejsevernější finské provincie Laponsko – Rovaniemi. Soutěžní dvojice se podívají až k severnímu polárnímu kruhu. Čeká na ně nejen pořádná porce sněhu a ledu, ale také teploty, jež dokáží v daném regionu v průběhu únoru klesat až k lehce nepříjemným -30°C.

Rovaniemi je domovem Santa Clause (ve finštině Joulupukki) a přitahuje velké množství turistů, kteří sem jezdí obdivovat exkluzivní přírodní úkaz – severní polární záři.

Tady bydlí Santa Claus

Bohužel i zde platí prozatím přísná hygienická opatření a v současné chvíli nelze říci, zda i Arctic rally se neuskuteční oproštěna od divácké kulisy.


Toyota hlásí změnu livreje, Neuville šokuje výměnou spolujezdce

Tým Toyota Gazoo Racing představil v pátek 15.ledna 2021 v rámci Tokijského autosalonu (kvůli pandemii se koná online) mírně obměněné bojové barvy Toyoty Yaris WRC.

Černé a červené prvky jsou opět propojeny  bílým podkladem a zcela zmizelo logo Microsoft. Za mě osobně je nový design nevýrazný a bez šťávy.

Větším šokem je však čerstvá krátká zpráva umístěná na sociálních sítích samotným Thierry Neuvillem.

Oznamuje v ní ukončení spolupráce se svým dlouholetým spolujezdcem Nicolasem Gilsoulem. Kokpit závodního vozu v šampionátu WRC spolu sdíleli od roku 2012 a zvítězili ve 13 podnicích, včetně loňské Rallye Monte Carlo.

Novým jménem, jež bude nalepeno na zadním bočním okně pod Neuvillovým, bude Martin Wydaeghe. Ten v minulosti navigoval například Guillaume de Meviuse či Chewona Lima.

Neuville-Gilsoul

“Mitfáru” mění před začátkem sezóny i Dani Sordo. Carlose del Barria střídá Borja Rozada.


foto: Toyota Gazoo Racing, WRC.com

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře