V závěru letošní sezony začal brázdit české tratě speciál Subaru Impreza WRC z dílen maďarské stáje Korda Racing. V interním označení tehdejšího Subaru World Rally Teamu je to model „S12B“.

Na Vsetínském sprintu, v Praze a ve Slušovicích s ním startoval jezdec JT Říha Rally Group Teamu Jaromír Tomaštík. Pojďme se podívat do jeho historie…

Solberg i Atkinson

Vůz Subaru Impreza WRC s registrační značkou HT 56 SRT debutoval ve světovém šampionátu v Mexiku 2007 s Petterem Solbergem za volantem. Tehdy šlo o premiérový start stáje Subaru s inovovanými imprezami pro sezonu 2007. Populární Nor zajel v úvodu soutěže tři nejrychlejší časy a do pátého testu figuroval v čele výsledkové listiny. V šestém testu však ukončila premiéru porucha motoru, kterou způsobil nefunkční olejový chladič.

Podruhé se tovární jednička Subaru posadila do tohoto vozu v Argentině. Po první etapě figurovala na pátém místě, ale i ve druhém případě byl proti protnutí cílové rampy motor. Tentokrát byl příčinou problémů proražený chladič kapaliny.

Vůz HT 56 SRT zůstal pro P. Solberga prokletým i při posledním společném startu ve Finsku. Po první etapě oblíbené soutěže Nor dokonce figuroval až za týmovým kolegou Atkinsonem na pátém místě. Stupňující se problémy s transmisemi, které inženýři nedokázali odstranit, nakonec vedly ke stažení imprezy ze závodu v cíli druhé etapy.

Do cíle se tovární impreza dostala až při posledním závodě sezony 2007 ve Walesu. To ji dostal k dispozici Chris Atkinson. Cíl tehdy spatřily všechny tři tovární subaru, Atkinson obsadil sedmé místo. Ani tentokrát to nebylo bez problémů, zejména v dešti si Australan stěžoval na mlžení předního skla, následně se přidaly i problémy se stěrači.

Poslední tři světové starty už šly na vrub irského veterána Eamonna Bolanda. V dílnách Prodrivu byl vůz přestavěn na pravostranné řízení a Ir s ním startoval ve Walesu, v Katalánsku a v Norsku. Vsetínský pilot Jaromír Tomaštík při Katalánské rally 2008 rovněž nechyběl, a tak nevědomky mohl poprvé spatřit vůz, ve kterém se o dva roky později několikrát sveze…

A podle všech indicií se zdá, že spojení Subaru Impreza WRC – Korda Racing – Jaromír Tomaštík bude fungovat i v příští sezoně.

Světová pouť vozu HT56SRT:
2007
Corona Rally Mexico – P. Solberg
Rally Argentina – P. Solberg (video 1)
Rally Finland – P. Solberg (video 2)
Wales Rally GB – C. Atkinson (video 3)

2008
RACC Rally Catalunya – E. Boland
Wales Rally GB – E. Boland

2009
Rally Norway – E. Boland

Sdílet

O autorovi

Komentáře