Rally nejsou jen rychlá auta a bitva s časem. Při každé automobilové soutěží se odehrávají desítky zajímavých příběhů startujících posádek. Uplynulá Rallye Vltava Historic znamenala úspěšný návrat staronové finské posádky Veikkanen – Mentu, která v Klatovech se svým Porsche 911 SC před čtyřmi lety těžce havarovala.


Těžká havárie

V roce 2009 se jel 18. ročník Rallye Vltava Historic prakticky ve stejném termínu jako letos. Posádka Pentti Veikkanen – Solja Mentu Salminenová startovala tradičně s rudým vozem Porsche 911 SC se startovním číslem 19. S pětiminutovou penalizací nastupovali Finové v rámci superally do druhé etapy. V sobotu ráno dne 19.4. bylo velmi chladno s teplotou kolem 0°C a na trati ležela mlha.

Na úvodní vložce Kdyně – Zdeslav Veikkanen vylétl ze silnice a čelně narazil do dvou vzrostlých stromů. Zatímco jezdec vyvázl z havárie bez jediného šrámu, spolujezdkyně utrpěla zlomeniny obou nohou.


Čtyřletá rekonvalescence

Zejména pravá noha navigátorky byla po klatovské nehodě ve velmi vážném stavu a celé čtyři roky trvalo, než se Solja Mentu mohla vrátit na „horké“ sedadlo spolujezdce. Celé dva měsíce strávila na pojízdném křesle a absolvovala tři operace.

„Nejprve jsem dostala na půl roku vnější fixaci. Pak mi do nohy voperovali dlouhou titanovou destičku, ale kost stále nedostatečně srůstala. Nakonec mi do nohy implantovali část kyčelní kosti a to konečně pomohlo. V únoru 2011 jsem se téměř po dvou letech poprvé postavila na vlastní nohy, aniž bych potřebovala berle,“ vzpomíná Solja.


Úspěšný návrat do rally

Solja na rally nezanevřela a celou dobu se těšila na svůj návrat do úzkého kokpitu porsche. Přesně po čtyřech letech od nešťastné havárie se Solja Mentu vrátila po bok Pentti Veikkanena do jeho třílitrového Porsche 911 SC. 19.4.2013 spolu odstartovali opět na Rallye Vltava Historic. Dokonce znovu projížděli místem, kde došlo k havárii. „Byla to pro mě velká výzva vrátit se zpátky na místo činu,“ přiznává statečná finská žena. Posádka tentokrát absolvovala celou soutěž bez problémů a dojela v rámci ME historiků na 6. příčce (třetí ve skupině D4). (Report a výsledky Historic Vltava rallye 2013)

„Trápil nás pouze déšť. Organizace klapala bez problémů, pořadatelé odvedli skvělou práci. Za rok chceme přijet znovu. Našim dalším letošním startem je Estonská rally v červenci a o měsíc později nás čeká domácí Lahti rally.“ S. M.


Veikkanenova vizitka

Posádka Veikkanen – Mentu (tehdy ještě pod jménem Salminenová) spolu závodí od roku 2004. S vozem Porsche 911 S vyhráli dvakrát finský titul Historic Rally Trophy. Poté začali startovat i v zahraničí a v sezoně 2007 se poprvé objevili na Vltavě. Dva roky po sobě v Klatovech vyhráli svoji kategorii. V následujícím roce Pentti Veikkanen přezbrojili na novější a silnější vůz značky Porsche a začali se pravidelně účastnit vybraných soutěží ME. K jeho největším úspěchům patří celkově pátá příčka z loňské Lahti rally.

Sdílet

O autorovi

Komentáře