Víkend 19. a 20. listopadu 2016 bude na Autodromu v Sosnové u České Lípy patřit již patnáctému ročníku Global Assistance Setkání mistrů. V letošním roce se pořadatelům podařilo do České republiky znovu přilákat legendy motorsportu první velikosti.

Super seznam přihlášených

Kromě již avizovaných světových hvězd rallysportu z Finska, dorazí do Sosnové více než čtyři desítky špičkových sportovců z motoristického sportu z České republiky, Itálie, Slovenska, Norska a Polska.

Vrcholnou techniku vozů WRC představí celkem pět závodníků a budou to Marcus Grönholm s Toyotou Corolla WRC, Markku Alén se Škodou Fabia WRC, Igor Drotár – Škoda Fabia WRC, Silvestr Mikuláštík – Škoda Octavia WRC a v jednání je také Tomáš Kostka – Ford Focus WRC. Diváckým lákadlem bude jistě i start celkem čtyř atraktivních vozů Porsche 997 GT3 v čele se sedminásobným mistrem České republiky v rally, Václavem Pechem jun. Pět moderních rallyových speciálů třídy R5 se jistě také zapojí do bojů o stupně vítězů a kromě jiného v jednom z nich uvidíme nejrychlejšího muže v Rallysprint sérii Martina Vlčka – Ford Fiesta R5, či vicemistra ČR v rally pro rok 2016 Jana Černého – Škoda Fabia R5.

Lancia, Audi a Subaru pro fanoušky historiků

Zkrátka ale na XV. Global Assistance Setkání mistrů nepřijdou ani fanoušci historických soutěžních automobilů, když budou moci obdivovat hodně rychlé a atraktivně jedoucí italské závodníky s přezdívkami Lucky a Pedro. Ti přivezou legendární vozy skupiny B v podobě Lancie 037 a v české premiéře na trati vůbec poprvé divákům ukáží závodní speciál Lancia Delta S4. Mezi historiky se o diváckou přízeň poperou i dvě krásné Subaru Impreza 555, nebo několik atraktivních vozů Audi Quattro různých specifikací a společně s diváky oslaví svou sedmdesátku legendární norský závodník spjatý se značkou Škoda – John Haugland.

Při Global Assistance Setkání mistrů svou rychlost a množství smyků předvedou také špičkoví závodníci z autokrosu v čele s mnohonásobným mistrem republiky Jaroslavem Hoškem či Jakubem Kubíčkem se silnými Superbuggy. Na trati je doplní silná sestava závodníků v rallycrossu, kde se můžeme těšit například na mistra Evropy Romana Častorala s Opelem Astra OPC. Mrštné kartcrossové buggyny dokáží v Sosnové zajíždět absolutně nejrychlejší časy a uvidíme, jak se jejich početné skupině bude dařit letos. V rámci doprovodných programů pro diváky se představí drifterská show špičkových českých závodníků této atraktivní sportovní disciplíny a nebude chybět divácky oblíbená společná autogramiáda, kde se divákům podepíše velká část hvězd XV. Global Assistance Setkání mistrů.


Alén se vrací na místo činu

Účastníkovi loňského Setkání mistrů Markku Alénovi se v Sosnové velmi líbilo a byl nadšený ze zdejší atmosféry a velkého množství nadšených fanoušků, kteří jej přišli pozdravit. Tato legenda světového rally a nejlepší jezdec mistrovství světa sezony 1978 si v loňském roce užil souboj ve finálové jízdě s Václavem Pechem jun. Fin ve finále jen těsně podlehnul. Zasloužil si tak obdiv nejen samotného Pecha, ale i dalších rally jezdců a fanoušků v Sosnové.

Marcus Grönholm & Toyota Corolla WRC

Alén se na opakování souboje s Václavem Pechem opět těší, a k tomu přizval svého přítele a další legendu motorsportu, kterou je Fin Marcus Grönholm, dvojnásobný mistr světa v rally z let 2000 a 2002. Grönholm byl plnohodnotným členem továrního týmu Peugeot, s nímž získal nejvíce úspěchů s vozy Peugeot 206 WRC a 307 WRC.

Následovala kariéra v továrním týmu Ford M-sport, kde bojoval o titul mistra světa s vozem Ford Focus WRC. V současné době je Grönholm uznávaným testovacím jezdcem v rally a podílí se na vývoji nového Volkswagenu Polo WRC pro sezonu 2017. Markku Alén i Marcus Grönholm se předvedou na Global Assistance Setkání mistrů za volanty vozů kategorie WRC.


Legendární finský jezdec Marcus Grönholm, známý svou přezdívkou „Bosse,“ prožil svoje nejúspěšnější léta v mistrovství světa v rally ve spojení se značkami Ford a zejména Peugeot, s nímž se mu podařilo získat dva tituly mistra světa v roce 2000 a 2002. Svou kariéru v mistrovství světa ale začínal se značkou Toyota, kdy v letech 1997 a 1998 usedal za volant modelu Corolla WRC.

Právě s tímto vozem se Marcus Grönholm představí na XV. Global Assistance Setkání mistrů v Sosnové u České Lípy. Marcus Grönholm se tak vrátí za volant vozu, který dost možná odstartoval jeho úspěšnou kariéru v mistrovství světa, protože si s ním dojel mimo jiné i pro vítězství ve slavné Finské Rally1000 jezer. Soutěžní speciál Toyota Corolla WRC pro Marcuse Grönholma bude zapůjčen ze sbírky Jiřího Jirovce a bude obutý do soutěžních pneumatik Pirelli.

Italská esa s lanciemi

Global Assistance Setkání mistrů v Sosnové ale divákům kromě Aléna a Grönholma nabídne další lahůdku, kterou bude účast dvou aktuálně nejrychlejších jezdců Mistrovství Evropy v rally historických automobilů, kterými budou Italové Massimo Pedretti , startující pod přezdívkou „Pedro“, a Luigi Battistolli, který závodí pod přezdívkou „Lucky“. Tito dva Italové přijedou do Sosnové závodit a bavit diváky s legendárními ostrými Lanciemi skupiny „B“, kdy „Lucky“ předvede svůj černý speciál Lancia 037 a „Pedro“ v české premiéře představí na trati v ostrém tempu dechberoucí Lancii Delta S4 v barvách Martini rally.

„Jsem rád, že se nám podařilo dojednat účast dvou legendárních finských rally závodníků, a pozvat i skvělé závodníky a baviče z Itálie. Je to práce skvělého týmu Autodromu Sosnová a velký podíl na pozvání těchto legend má Jiří Hlávka. Očekáváme, že takto špičkově obsazené Global Assistance Setkání mistrů přitáhne velkou pozornost médií i diváků, a proto tomu musíme přizpůsobit i organizaci akce.

Prosím diváky, aby si v předstihu koupili vstupenky, o které je už teď velký zájem a sledovali naše organizační pokyny na stránkách www.autodrom.cz a na našem facebooku. Marcus Grönholm a Markku Alén určitě přitáhne množství správných fanoušků, kteří si nenechají ujít takovou šanci, která už se nikdy nemusí opakovat. Já jsem rád, že to bude právě na Autodromu v Sosnové,“ říká ředitel Autodromu Sosnová Pavel Dušánek.

Hlavní program XV. Global Assistance Setkání mistrů proběhne v neděli 20. listopadu 2016 v Sosnové u České Lípy, ale autodrom bude možné navštívit už v 19. listopadu v sobotu, kdy zde celý den budou probíhat volné jízdy účastníků. Poznamenejte si do svých diářů toto datum už nyní a sledujte www.autodrom.cz a facebook Autodromu Sosnová, kde se dozvíte další informace o akci.

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře