Měl to být jeden z nejlepších ročníků vyškovské historie. Pořadatelé se po úspěšných šesti ročnících Magnum rally Vyškov odhodlali ke kandidatuře do Mistrovství Evropy a připravili zřejmě nejtěžší trať, kterou kdy účastníci vyškovské soutěže zažili.
Třešničkou na dortu atraktivního závodu měla být špičková jezdecká účast, na kterou fanoušky namlsaly výtečně obsazené Rally Šumava a VW Rally Český Krumlov. Jak se ale později ukázalo, sedmý ročník Magnum rally měl až neuvěřitelnou smůlu na nepříjemné náhody a z původně očekávané sestavy favoritů chyběla skoro polovina.
Rekordní trať
Trať o délce 250 kilometrů rychlostních zkoušek působí z dnešního pohledu jako sen. O statistickou chybu se však nejedná – tehdy i soutěž s druhým nejvyšším koeficientem 3 disponovala kilometráží, na kterou dnes stěží dosáhnou některé soutěže evropského seriálu.
Pořadatelé si opravdu dali záležet – větší část závodu se totiž odehrávala na úzkých silničkách ve vojenském prostoru, kde více než síla motoru rozhodovalo jezdecké umění a sehranost obou členů posádky. Pouze na páteční úvod byly zařazeny tři erzety (důvěrně známé současným návštěvníkům vyškovské rally) odehrávající se zpravidla na širokých okreskách mezi vesnicemi.
Za vše hovoří slova rallyové ikony a tehdejšího favorita soutěže Ladislava Křečka, který v cíli páteční etapy prohlásil: „Většina rychlostních zkoušek je těžká a náročná. Na koeficient 3 je trať možná až zbytečně těžká.“
Když risk není zisk
Vyškovští pořadatelé v roce 1998 nezapřeli poměrně velkou dávku odvahy. Rozhodli se inspirovat zařazením kopřivnického polygonu do programu Barum rally a přišli s vlastní variací na tuto myšlenku. Doplnění itineráře o čtrnáctikilometrovou zkoušku na prostějovském letišti však očekávanou diváckou návštěvu nepřineslo a ba co víc, vzhledem k absenci „protikatovacích“ zábran způsobil tento test ve startovním poli hodně zlé krve.
„Bylo to neregulérní. V prvním průjezdu jsme měli šanci jet první, a když se jelo čtvrté kolo, jezdilo se už úplně jinudy. Chyběly tam gumy a celkově se tato zkouška příliš nehodí pro rally,“ vysvětlil problém prostějovské novinky, která se už v itineráři vyškovské rally nikdy neobjevila, Jaroslav Starý.
Kde hledat favorita?
Jak už prozradil úvodník našeho vzpomínání, sestava favoritů zůstala za očekáváním. Zatímco o měsíc dříve se v Českém Krumlovu střídali v zajíždění nejrychlejších časů Milan Dolák s Toyotou Corolla WRC, Němec Dieter Depping na Audi S2 a Stanislav Chovanec za volantem escortu, na vyškovském startu se neobjevil ani jeden z nich.
Oficiálním důvodem Dolákovy neúčasti byla nemoc pilota, jak ale ukázal další průběh sezony, pokladnička týmu HRS už byla tou dobou vyčerpaná.
Němec Depping se u Kalivoda Engineeringu nedomluvil na dalších startech a Stanislav Chovanec, přestože si moc přál startovat, ještě po tragické havárii v Českém Krumlově neměl připravenou soutěžní techniku.
Oproti startovní listině si diváci museli škrtnout také Jindřicha Štolfu, který si při hrátkách se svým potomkem zlomil prst a soutěži přihlížel jen jako divák.
Jediným kladem tohoto stavu měla být vyrovnanost soutěže. A hned úvodní průjezdy čtveřicí pátečních testů tento předpoklad potvrdily, když se vedoucí čtveřice Křeček, Sibera, Trojan a Starý seřadila v rozestupu 17 sekund. Poté se však mechanici jali nasazovat světelné rampy a za tmy se začaly dít věci.
Rozhodla páteční noc
Na zabláceném úseku po startu Studnické RZ nejprve vypochodoval z trati Pavel Sibera a s ulomeným kolem ztratil dvě minuty. Ještě hůře dopadl Karel Trojan, který o několik minut později na stejném místě skončil v hromadě kamení a s poškozeným řízením svojí toyoty musel nadějně rozjetou soutěž vzdát.
Když už se zdálo, že vše hraje do karet lišákovi Křečkovi, kterému s výjimkou Starého zmizeli z obzoru všichni soupeři, většině přihlížejících způsobil šok Křečkův spolujezdec Jan Krečman, který omylem poslal svého pilota do časové kontroly o tři minuty dříve. To znamenalo neúprosné tři minuty penalizace a pokles z první na devátou pozici.
Na čele tak zůstal osamocený Jaroslav Starý, který se jako jediný ze špičky vyhnul jakýmkoli chybám. A jelikož rozdíly byly velké, ani dlouhá sobotní etapa již s rozložením sil výrazně nezamávala.
Sibera sice až do konce soutěže vyhrával většinu erzet, svoji ztrátu na mladšího kolegu z továrního týmu však dokázal jen snížit pod hranici jedné minuty. Za oběma továrními piloty si dojel pro třetí příčku Křeček, který v průběhu druhé etapy dle očekávání překonal všechny posádky s vozy skupiny N.
Dobové reportáže
Přiložené video nabízí možnost vrátit se do doby, kdy našim soutěžím vládly vozy skupiny A a kdy nebývalý vzestup zažívaly zejména dvoulitrové kity. Mimochodem, vyškovská Magnum rally byla jedinou českou soutěží, kde si tovární Octavie Kit Car připsaly double, a stala se prvním ze dvou vítězství někdejšího nedoceněného talentu české rally – Jaroslava Starého.