Až na třetí pokud se týmu Škoda Motorsport podařilo zvítězil v SATA Rally Acores. Vozy Škoda Fabia Super 2000 obsadily kompletní stupně vítězů. Šéf týmu Michal Hrabánek mohl být s průběhem závodu spokojen.


Po třech vozech značky Škoda na stupních vítězů bude vaše hodnocení azorské soutěže relativně snadné. Je to tak?
„V roce 2009 byl závod na Azorech pro nás nový. Po smolném průběhu jsme nakonec byli vděční za druhé místo Honzy Kopeckého. Loni jsme na tom byli výrazně lépe, ale závěr byl frustrující. V posledních dvou erzetách jsme přišli o všechno a třetí místo Juha Hänninena bylo velkým zklamáním. Opět se potvrdilo, že soutěž vždy končí až na cílové rampě.

Proto jsem byl i letos do posledních kilometrů trochu neklidný. O to víc jsem rád, že komplex Azory definitivně padnul. Z našeho pohledu byl letošní ročník vcelku pohodový, řešili jsme v průběhu závodu jen maličkosti, žádný z našich jezdců nebyl handicapován technickým problémem.

Prvenství Juha je dobré pro vývoj IRC, ale stále v jeho případě zůstáváme u flexibility startů a průběžně budeme oba šampionáty sledovat. V SWRC hodně napoví Finsko a Německo, v IRC samozřejmě domácí barumka.

Honzova ztráta odpovídala jeho současné výkonnosti na šotolině. Odjel toho letos na nezpevněném povrchu výrazně méně než Juho nebo Andreas Mikkelsen. Proto by byl nerozum, kdyby se pokoušel držet s nimi krok. Před závěrečnou etapou měl za úkol vybojovat třetí příčku. Zrychlil, vyhrál úvodní test, což bylo pozitivní, Magalhaes ve stejný moment odstoupil kvůli technice.“

Šampionát IRC bude pokračovat ve Zlíně. Barumka na domácí půdě je vždy výzvou.
„Samozřejmě bychom si přáli podobný průběh jako na Azorech. Už při této soutěži jsme se ve chvilkách zabývali přípravami na zlínský závod. Uděláme maximum, abychom doma uspěli, ale podobné ambice bude mít spousta dalších jezdců a týmů. Zatím se nám vždy povedlo se na zlínský podnik připravit, snad to klapne i letos.

V odhadech počítáme s více než desítkou Fabií Super 2000 na startu. V našich barvách pojedou Juho Hänninen a Jan Kopecký. Honza se po nepovedeném startu v Belgii částečně vrátil na Azorech do hry, uvidíme, jak si povede ve Zlíně. Ambice na přední příčky ale budou mít i Freddy Loix, Andreas Mikkelsen či Roman Kresta, kteří nám mohou pomoci s body do značkové klasifikace.“

Z letošního kalendáře IRC vypadla Madeira, v kalendáři 2012 bude chybět Monte Carlo. Jak se vedení Škody Motorsport staví k těmto změnám?
„Na adresu Madeiry se dá říci, že my i ostatní soupeři jsme situaci uvítali. Léto bylo logisticky velmi náročné, auta byla dlouhou dobu na cestách, nevyužitá. Navíc není důvod mít dvě soutěže z dvanácti na portugalských ostrovech. Z našich diskusí s Eurosportem je patrné, že se snaží, aby Azorská soutěž měla pevné místo v kalendáři IRC. Je to sice exotická destinace, ale celému šampionátu dává zajímavější náboj. Člověk navštíví jedinečné místo a díky TV přenosům se dostanou exkluzivní záběry vozů Škoda do světa, což je samozřejmě pozitivní. Proto Madeiru do budoucna postrádat nebudu.

Co se týká sezony 2012, promotér šampionátu se ve vlastním zájmu snaží Monte Carlo nahradit soutěží (mluví se i o rakouském Jänneru – pozn. autora), která bude startovat v lednu nebo v únoru. Zatím neznám definitivní alternativu, ale věřím, že Eurosport představí něco zajímavého. Osobně by se mi nějaká sněhová soutěž zamlouvala.“

Sdílet

O autorovi

Komentáře