Po třech letech se do České republiky vrací zimní maraton Winter Trail pro historické soutěžní vozy. Projíždí čtyři státy a měří celkem 2500 km. Tentokrát se na našem území zdrží čtyři dny a projede známé úseky několika tradičních českých rally. Po skončení Rallye Monte Carla mají čeští fanoušci rally další výjimečnou příležitost zpestřit si zimní přestávku, navíc v nefalšovaných zimních podmínkách.

Winter Trial 2017 zpět v Česku aneb Po stopách českých rally

The Winter Trail 2017 odstartoval v neděli 22. ledna ráno a první etapa vedla z holandského Houthemu do německé Fuldy. Už v pondělí odpoledne překročili účastníci soutěže české hranice a po průjezdu Mariánskými Lázněmi přenocují v Karlových Varech. V úterý vyrazí do Liberce. Důležitými body na trase je Mostecký autodrom (10:15h), polední přestávka v Litoměřicích a měřené úseky na Kokořínsku a Šluknovském výběžku. Trialovou kategorii čeká noční etapa vedená částečně po trati Rally Bohemia.

Ve středu ráno posádky absolvují přesun na Moravu. Po cestě projedou Orlické hory, kde je během dopoledne čekají dva velmi náročné horské měřené úseky mezi Deštným a Rokytnicí v Orlických Horách. Po 16. hodině se objeví ve Šternberku, kde tradičně projedou trať závodu do vrchu Ecce Homo a další úsek známý z Rally Jeseníky. Po přenocování v Olomouci se startující přesunou do okolí Hustopečí. Po přestávce na kávu v Bořeticích projedou dva úseky pravidelnosti a zamíří přes přechod Retz u Znojma do Rakouska.

U našich jižních sousedů je zajímavou zastávkou rallykrosový okruh Nordring ve Fuglau nedaleko Hornu. Trialová část soutěžní karavany se ještě vrátí na naše území, aby stejně jako v minulosti absolvovala část divácky oblíbené rychlostní zkoušky Rally Český Krumlov v okolí Svatého Jána nad Malší. Trať bude uzavřena pro veškerý provoz a jezdci absolvují několik okruhů. Celý Winter Trail 2017 končí v pátek odpoledne v rakouském St. Wolfgang.

Jízda pravidelnosti

Startující jsou rozděleni do dvou skupin Club a Trial. Zkušenější jezdci kategorie Trail mají do itineráře navíc zařazeny dvě noční sekce na Liberecku a v okolí Českého Krumlova.

Maratonu se mohou zúčastnit vozy vyrobené do konce roku 1979. Hroty nejsou povoleny, povinnou součástí výbavy jsou naopak sněhové řetězy. Při posledním průjezdu účastníků přes naše území v roce 2013 panovaly také zimní podmínky a na startu Ecce Homo celá řada posádek řetězy na hnaná kola obouvala.

Trať je tajná, startující obdrží itinerář až těsně před startem etapy. Jedná se o jízdu pravidelnosti. To znamená, že posádky musí pro daný úsek co nejpřesněji dodržet předepsaný rychlostní průměr 40 – 50 km/h. Okruhové zkoušky pravidelnosti se jedou několikrát a jezdec musí co nejpřesněji dosáhnout čas z prvního kola. Za každou sekundovou odchylku je penalizován. Možná někteří pamatují zkoušku stálosti výkonu, která se jela při prvních ročnících Barumky na okruhu v Otrokovicích.

Pestré startovní pole

Největším tahákem padesátičlenného startovního pole Winter Trail 2017 měl být legendární Stig Blomqvist se Saabem 96. Mistr světa z roku 1984 bohužel nakonec nejede. Největším favoritem je loňský vítěz kategorie Club Alexander van der Lof se skvostným BMW 3,0 CSL Alpina z roku 1973. K jeho největším soupeřům patří další Holanďan Hank Melse s Porsche 911 S a Nor Thorbjörn Bye s BMW 2002 Tii. Divokou jízdou zaujme Peter Koene s Fiatem 124 Abarth. Zajímavou postavou je tradiční britská účastnice Jayne Wignallová se sportovní Alfou Romeo Giulia z roku 1963.

Na tomto typu soutěží startují jako obvykle většinou silné a odolné klasické vozy ze šedesátých a sedmdesátých let. Jedná se o japonské Datsuny 240 Z, švédská Volva 122S, německá BMW 2002 a samozřejmě kultovní Porsche 911 S. K atrakcím patří krásné laminátové sportovní kupé Renault Alpine A310 nebo mohutný Mercedes 450 SLC s australskou posádkou. Znalce automobilové techniky určitě zaujme unikátní NSU RO 80, který pohání Wankelův motor s rotačním pístem.

www.thewintertrial.nl

The Winter Trial 2017

22. 1. Houthem (Nizozemsko) – Fulda (Německo)
23. 1. Fulda – Karlovy Vary
24. 1. Karlovy Vary – Liberec
Hodkovice – Liberec (pouze kategorie Trial)
25. 1. Liberec – Olomouc
26. 1. Olomouc – Linz (Rakousko)
Svatý Jan nad Malší – Linz (pouze kategorie Trial)
27. 1. Linz – Sankt Wolfgang


Text / foto: Zdeněk Weiser

Sdílet

O autorovi

Komentáře