V Rakousku je již pro letošek dobojováno. O vyvrcholení osmidílného seriálu našich jižních sousedů se postarala tradiční Waldviertel Rallye s centrem v Hornu nedaleko česko-rakouských hranic.
Nenaplněná přání
Ačkoliv se před startem spekulovalo o účasti řady hvězd, výsledná startovní listina byla pro mnohé diváky zklamáním. Nejcitelněji na trati scházel třetí muž letošního SWRC Martin Prokop, jehož Fiesta S2000 se na natěšené fanoušky usmívala ze všech plakátů a propagačních letáků soutěže. Zákulisní informace hovořily o tom, že jihlavský pilot neměl pro Waldviertel k dispozici vhodné soutěžní náčiní (Fiesta S2000 je na prodej). Rakouské publikum muselo oželet i dva speciály S2000 z Itálie, oproti původním předpokladům chyběli rovněž Melichárek, Zupanćová či Stengg (ten alespoň v roli předjezdce divákům předvedl pohárový Opel Corsa R3T).
Startovní listině velmi uškodil i na poslední chvíli odebraný statut maďarského mistrovství. Na start se sice postavilo několik příslušníků širší maďarské špičky, hvězdy typu Asi, Herczig, Tóth či Kazár však dle očekávání zůstaly doma. Souboj o vítězství tak zůstal (letos tradičně) v rukou ostřílené dvojice Harrach, Baumschlager, kterým měl na četných nezpevněných úsecích dýchat na záda šotolinový specialista Manfred Stohl.
1.etapa: Harrachovo kralování vs. Baumschlagerovo trápení
Zatímco v předešlých ročnících byla páteční etapa vždy převážně asfaltová, letos pořadatelé vyslyšeli přání většiny posádek a od samého začátku se závodilo se šotolinovým nastavením. Jako velká voda vtrhl do soutěže již jistý letošní mistr Beppo Harrach, který s jedinou výjimkou opanoval všechny páteční rychlostní zkoušky a vypracoval si dvacetisekundový náskok na pronásledovatele. Podobně suverénní byla i pozice druhého Manfreda Stohla, zklamání naopak neskrýval pilot jediné S-dvoutisícovky Raimund Baumschlager. Snaha o čistou profesorskou jízdu slavila úspěch teprve v poslední zkoušce dne, kterou vyhrál. Na ostatních testech však „Mundl" dostával nečekané „obklady" a průběžná ztráta činila hrozivých 45 sekund. Elitní pětici po pátku uzavírali draví Maďaři István Elek a Attila Rongits, přičemž další rychlý pilot – jejich krajan Dávid Botka – ukončil slušně rozjetý závod havárií už na druhém testu.
2.etapa: Stohl ustál tlak Baumschlagera
Druhý den soutěž pokračovala v zaběhnutých kolejích. Harrach si s přehledem udržoval bezpečný náskok, který se v průběhu dne vyšplhal až k jedné minutě. Na posledních dvou zkouškách sice mladého hraběte potrápilo prasklé zavěšení (vadný díl ze sady R4), disciplinovanou jízdou však své mitsubishi dovezl až do cíle a mohl si užívat šestého letošního vítězství na domácí půdě.
Ke zvratu se v sobotu ráno schylovalo za Harrachovými zády. Baumschlager začal po sekundách stahovat Stohlův náskok, až v polovině dne zaostával jen o pouhých pět sekund. K očekávané změně pořadí ale nedošlo. Na mimořádně náročné 28 kilometrové RZ Geisterwerkstatt, která nabídla nádherné lesní šotoliny s neustálými změnami rytmů jízdy, Stohl za oba průjezdy najel na „Mundla" dvacet sekund a složení medailových postů zůstalo stejné jako po pátku.
Nenápadná rychlá jízda vynesla na čtvrté místo německého veterána Hermanna Gassnera, který využil odstoupení Maďara Eleka a technických problémů dalšího Maďara Rongitse. Zklamáním naopak skončilo vystoupení bronzového muže letošního rakouského šampionátu Maria Saibela. Pilot „našlapané" Evo desítky specifikace R4 stejně jako v Admontu širší špičce nestačil a nakonec se musel smířit až se sedmou pozicí v obklíčení starších „háčkových" lancerů. Zcela odlišné dojmy u diváků vzbudila jízda úřadujícího dieselového vicemistra Christiana Mrlika, který se teprve podruhé představil v benzínové variantě svého tradičního Subaru Impreza. Divoká jízda domácího střelce byla odměněna slušnou devátou pozicí absolutně a až se Mrlik s (pro něj) novou koncepcí vozu více sžije, může se stát černým koněm rakouského šampionátu.
Rakouští „háčkaři" hrdiny závodu
Pro české fanoušky, kteří se do Rakouska přijeli podívat poprvé, byla jistě příjemnou změnou oproti našim soutěžím pestrost startovního pole. Po průjezdu hlavního („evropského") pelotonu vyrazily na trať různé evoluce podomácky připravených „áčkových" lancerů, jejichž piloti mnohdy závodili na samé hranici fyzikálních možností. A že se nejednalo jen o diváckou show, ale i o ukázku velkého sportu, svědčí fakt, že hned dva rakouští piloti z druhé části startovního pole své vozy protlačili do „top 10". Desátý skončil loňský démon druholigového seriálu rallye challenge Mario Klepatsch s „poloáčkovou" Evo pětkou po Sonnleitnerovi. Ještě lépe si počínal 22letý Philipp Lietz, který Evo sedmičku po Eddym Schlagerovi (i přes nevýhodnou startovní pozici) dovezl na cílovou rampu na nečekané šesté příčce, jen půlminuty za čtvrtým Gassnerem. Třešničkou na dortu úspěšné soutěže pak pro Lietze byla jistota letošního titulu mistra ve skupině H.
Video: Jan Olejníček
Atmosféru převážně šotolinové soutěž v dolním Rakousku můžete načerpat z patnáctiminutového videa od Jana Olejníčka, které nabízí záběry z celkem osmi rychlostních zkoušek včetně závěrečného paralelního dostaveníčka na rallycrossovém areálu Nordring.
Přejeme jasný obraz i zvuk!