Vychází kniha, na kterou se dlouho čekalo: Historie české rally. Napsal ji Michal Forst, autor úspěšného titulu 40 let historie Barum rally Zlín (2010).
…aneb Napsal jsem pro vás knížku
Když jsem před necelým rokem přijal výzvu zmapovat pro vás – fanoušky rallysportu poválečnou historii české rally a pustil se do práce, velice brzy jsem pochopil, proč se o to už dříve nepokusili ani tak renomovaní tvůrci publikací a textů z prostředí automobilového sportu, jakými byli pánové Dalibor Janek anebo Petr Minařík. Ono totiž přenést těch sedmdesát let historie na 160 stran knihy se na první pohled zdálo být téměř vyloučeno.
I z tohoto důvodu jsem brzy opustil nereálné úvahy o encyklopedickém pojetí nové publikace a za cíl svého snažení si stanovil především pokus o zachycení atmosféry a ústředních rysů každé z kapitol historie našeho soutěžního sportu.
Nové generaci fanoušků české rally jsem tak chtěl nabídnout zajímavou možnost srovnání tváře současného rallysportu s obrazem doby, kdy se nejezdilo tak rychle, jako na prahu třetího tisíciletí, ale jezdci se na trať před sebou rádi dívali bočním okénkem a diváci jim přitom hleděli do očí.
Časů, kdy se v noci nechodilo spát, lítalo se z jedné rychlostní zkoušky na druhou a ve vracečce pod malenovickým hradem, v Kokořínském dole anebo třeba na šumavském Korábu vládla nespoutaná atmosféra, oslavující krásu rallysportu.
Naopak – éru po roce 2000, kterou má většina z nás v živé paměti, jsem vzal tak trochu hopem. Její zmapování ostatně nikdy nebylo prvořadým cílem této knihy a mým záměrem bylo dát více prostoru především létům, která jsme neměli tu čest prožít.
Leckdy mi bylo docela úzko, když jsem cítil, že v jediném odstavci musím zpracovat téma, o němž by se dala napsat samostatná kniha. V duchu jsem těžce nesl, když jsem do dané kapitoly ani zdaleka nevtěsnal všechny události a hlavně jména lidí – jezdců, navigátorů, organizátorů a funkcionářů, mechaniků a techniků, sponzorů a mecenášů, novinářů, fotografů a vůbec všech, jejichž práce si velice vážím.
A proto vám vřele doporučuji také nahlédnutí do seznamu literatury, který je uveden v závěru nové knihy. V každé z vyjmenovaných publikací totiž najdete další příběhy a zážitky lidí, kteří psali historii našeho soutěžního automobilového sportu.
Nechť je vám kniha Historie české rally, která se v těchto dnech dostává na pulty knihkupectví a k mání je také na eshopu nakladatelství (eshop@albatrosmedia.cz), tím správným vodítkem i motivací k bližšímu poznání někdejší tajemné tváře československého a českého rallysportu.
Přeji vám hezké počtení a pokud byste mi chtěli k obsahu knihy něco říci, vynechejte pro jednou diskusní fóra, napište mi na adresu: forst.michal@email.cz a podepište se. Rád s vámi pokecám.
Anebo si rovnou přijďte popovídat v pondělí 3. listopadu na autogramiádu, kterou od 15 hodin pořádá v pražské Malostranské besedě Motor Sport Revue ve spolupráci s nakladatelstvím CPress. Svoji účast přislíbily takové osobnosti historie i současnosti české rally, jakými jsou pánové Václav Blahna, Josef Peták a Marcel Tuček. Všichni věříme, že se objeví i další, třeba Jindra Štolfa či Vláďa Berger. Více se dozvíte na stránkách www.motorsportrevue.cz .
PS: Děkuji nakladatelství CPress a společnosti Albatros Media za to, že mají stále zájem vydávat knihy o rally. Pánům Františkovi Rosickému, Jaroslavu Ginslovi, Ladislavu Křečkovi a Pavlu Valouškovi staršímu pak děkuji, že dbali na to, aby moje vyprávění o atmosféře jejich doby mělo hlavu a patu. Oni tu historii totiž opravdu „psali“; já jsem ji pouze zaznamenal.
Slavnostní představení s autogramiádou
Společně s Motorsport revue, nakladatelstvím CPress a Malostranskou besedou zvu příznivce motorsportu na autogramiádu, která se bude konat v pondělí 3. listopadu 2014 od 15 hodin ve druhém patře Malostranské besedy. Knihu si lze na místě exkluzivně zakoupit za 300 Kč (plná cena 400 Kč).