Pro dlouholetého účastníka světového šampionátu Jana Tománka bude Dakar naprosto odlišnou zkušeností. Jak se s tím fyzicky a psychicky vypořádá? Má z Dakaru velký respekt?

„Při lepších možnostech, větším rozpočtu a logistickém obsazení není problém v Argentině spát po etapách v nějakém hotelu či motelu. Ale touto cestou jsme nechtěli jít. Proto jsme ve spolupráci s firmou Coleman připravili kvalitní zázemí v podobě velkých stanů. Prostě Dakar se vším všudy. I když uvidíme, jaké bude usínání po dvanáctihodinovém putování cestou necestou vedle zapnutých elektrocentrál."

„Rozhodně mám nyní z Dakaru obrovský respekt. Rally je naprosto o něčem jiném. Máš čas na trénink, něco si poznamenáš, takže neustále víš, kam jedeš. Tady pojedeme čtrnáct dní do neznáma. Bude to hodně složité, nemáte k dispozici přesné mapy, nevíš, kde se vůbec nacházíš. Třeba dostaneme mapu, kde centimetr značí třeba 50 km. Podle toho se není možné orientovat."

„Navigace bude důležitá, během etap sbíráte virtuální body, které musíte projet a ´odpípnout´. Z tohoto pohledu věřím, že nepřijde brzký konec, i když jsou veškeré elektronické pomůcky zakázány. Nečeká nás nic jednoduchého.
Proto u velkých týmů hraje důležitou roli práce celého týmu. Závod se plánuje hodně dopředu i ze strany organizátorů. V Buenos Aires nedostaneme materiály na celých 14 dní. Ale když dojedeš do cíle, tak každý den za odměnu road book a časovou kartu pro další den. Po dlouhých hodinách vás navíc čeká nástěnka, kde je třeba opravit třeba 40 stran, neboť se situace v daném místě za tu dobu změnila. Ale jak to bude ve skutečnosti fungovat, to se uvidí."

„Dakar asi bude o výdrži, o kousnutí se, sáhnutí si na absolutní dno. O všech extrémech, které mohou člověka potkat. Chtěli bychom dojet co nejdál… Když se bude dařit, třeba po čtrnáctí dnech zpět do Buenos Aires. Dojet do cíle s jakoukoli časovou ztrátou. Cíl bude pro nás vítězstvím."

Sdílet

O autorovi

Komentáře