San Mariňan Davide Cesarini s Marcem Manzarolim na voze Ford Escort RS 1600 se stali vítězi druhého ročníku italské soutěže historických vozidel Tuscan Rewind rally. Soutěž proběhla 20. – 21.5. 2011

Cesarini za sebou s jasnou převahou zanechal na druhém místě Federica Ormezzana s vozem Talbot Lotus a Roberta Bussottiho s Oplem Ascona RS na místě třetím.

Rally historických vozidel v okolí toskánského Montalcina získává kvalitní renomé. I když starty legendárních vozy zde nejsou žádnou novinkou. V osmdesátých letech bojovaly o vteřinky na zdejších šotolinových úsecích posádky v rámci mistrovství světa. Loňský Tuscan Rewind vznikl právě se záměrem oprášit věhlas toskánských rychlostních zkoušek. Za vše hovoří fakt, že se tohoto úkolu zhostil stejný realizační tým, který stojí za Rallylegend v San Marinu.

Soutěžácké hvězdy na startu

Pojďme ale zpět na letošní ročník. Velmi sledovanou kategorie vozů s prošlou homologací obohatil svou účastí bývalý mistr světa v kategorii produkčních vozů Gustavo Trelles z Uruguaye. Trelles stejně jako pozdější vítěz této skupiny usedl do nádherné Lancie Delta. Bohužel technické problémy jeho Lancie připravili uruguayského jezdce o možnost bojovat o celkové vítězství. To nakonec získal Simone Romagna s Lancií Delta v barvách Martini.

Letošní ročník představil dvě hvězdy. Bez Mikiho Biasiona jsou italské soutěže rally legend nemyslitelné. V Montalcinu dostal Miki do ruky Lancii 037 svého velkého přítele Giuseppe Volty, který se také posadil po Biasonově pravé ruce. Mimochodem, krátce po skončení odcestoval Volta do České republiky představit speciál Lancia ECV1 v rámci Rally Český Krumlov.

Druhá star přicestovala jako součást programu, v kterém se připomínali tragicky zesnulí jezdci Lancia Martini teamu, Henri Toivonen a Attilio Battega. Právě bratr prvního jmenovaného, Harri, protáhnul po toskánské šotolině Mitsubishi Lancer EVO VI a svou jízdou bavil početné publikum. Zpět do Finska si odvážel silné dojmy.

„Takovou vášeň pro rally jako tady v Itálii jinde nenajdete,“ prohlásil Harri v cíli soutěže. „Nadšení fanoušků kolem trati vás žene kupředu. Za těchto okolností je prostě musíte bavit. Nikdy nezapomenu na všechny ty lidi, kterým vzpomínka na bratra Henriho zůstala hluboko v srdci…“

Vzpomínka na Henriho Toivonena

U příležitosti výročí tragické nehody dvojice Toivonen – Cresto byla uspořádána vzpomínková noc, které se zúčastnili bývalí kamarádi, kolegové a další lidé, kteří tímto způsobem uctili památku legend rally sportu. Součástí programu bylo promítání filmů a prezentace unikátních fotografií. Večer završila minuta ticha následovaná bouřlivým potleskem.

S nadsázkou řečeno „na okraji“ startovního pole sehráli své party „Legend Stars“. Ti kdo jezdí do San Marina na Rallylgend zajisté vědí, že se jedná o to nejlepší, co z pohledu soutěžní techniky vyjelo na světové tratě. V této kategorii bylo možné spatřit klenoty jako Audi Quattro Sport „krátké“ i „dlouhé“, Lancie S4 a 037 a mnoho dalších rally speciálů.

„Tuscan Rewind vzkvétá,“ uvedl Vito Piarulli, duchovní otec nejdůležitějších akcí podobného druhu. „Mnoho skvělých značek, fantastické vozy skupin B, legendární jezdci a fantastická vzpomínková noc. Momentálně se soustředíme na říjnové Rallylegend v San Marinu, zároveň však začínají práce na přípravách Tuscan Rewind No.3“

Do Montalcina zamířil také kroměřížský klan Nováků. Ivo neponechal nic náhodě a „skleněným okem“ pochytal atmosféru rally. To nejlepší představí „Nowi“ v magazínu RALLY č.5. Textem doprovodí reportáž náčelník kmene, Milivoj Novák.

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře