Poctou čtyřicetileté historii vozů ŠKODA s přívlastkem RS bude na letošní Rally Bohemia účast dvou současných speciálů ŠKODA Fabia Super 2000 v designu historických modelů ŠKODA 180 RS a ŠKODA 200 RS. Oba jezdci, Jan Kopecký i Sepp Wiegand, chtějí s těmito vozy v retro-stylu bojovat o vítězství. Rally Bohemia se jede o víkendu (11. – 12. července 2014) v okolí Mladé Boleslavi, domovském městě české automobilky.


Škoda 180 RS & 200 RS

Důvodem pro historický vzhled vozů Fabia Super 2000 jsou 40. narozeniny vozů ŠKODA 180 RS a ŠKODA 200 RS. V červnu 1974 se oba tyto vozy poprvé účastnily oficiálních soutěží. Premiérovým vystoupením byl start na tehdejší Rally ŠKODA, předchůdkyni dnešní Rally Bohemia. Přesně o 40 let později teď nastoupí posádky Jan Kopecký/Pavel Dresler a Sepp Wiegand/Frank Christian s dnešními vozy Fabia Super 2000 v designu z roku 1974.

Vozy ŠKODA 180 RS a ŠKODA 200 RS jsou považovány za zakladatele úspěšné historie vozů ŠKODA RS, kterou v sedmdesátých a osmdesátých letech ovlivnily zejména legendární vozy ŠKODA 130 RS. Od roku 2000 automobilka na tuto tradici opět navazuje výrobou vozů ve verzích RS pro své zákazníky. Dosavadním vrcholem této verze je nová ŠKODA Octavia RS – nejsilnější a nejrychlejší sériově vyráběná Octavia všech dob. Zkratka RS znamená ‚Rally Sport‘.

„Již 40 let označuje zkratka RS mimořádně dravé, sportovní a kvalitní vozy značky ŠKODA,“ říká člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast technického vývoje Dr. Frank Welsch. „Naším emocionálním vystoupením na Rally Bohemia podtrhujeme význam modelů RS pro naši značku a vytváříme tak most mezi minulostí a současnými sportovními modely značky,“ říká Dr. Welsch.


Škoda Fabia S200 v retro designu

Jan Kopecký a Sepp Wiegand chtějí se svými vozy v retro-stylu na Rally Bohemia bojovat o vítězství. „Je skvělé jet soutěž ve své vlasti a navíc v sídle společnosti ŠKODA AUTO a současně si připomínat vynikající historii modelů RS. A nejvíce se těším na to, že budu moci zase absolvovat soutěž na asfaltu – v sérii APRC jezdíme většinou po šotolině,“ říká Jan Kopecký. V roce 2013 úřadující mistr Evropy Rally Bohemia vyhrál. V roce 2014 startuje tovární pilot značky ŠKODA zejména v Asijsko-pacifickém mistrovství (APRC). Po dvou vítězstvích a jednom druhém místě Kopecký nyní vede celkové hodnocení APRC.

Také druhý jezdec Sepp Wiegand věří, že má v Čechách dobré šance: „Tím, že jsem se v Severním Irsku a v Belgii dostal na stupně vítězů, jsem ukázal, že jezdím stále lépe. To bych samozřejmě chtěl dokázat i v domovině značky ŠKODA.“ Kromě Kopeckého a Wieganda nastoupí na start Rally Bohemia ve voze Fabia Super 2000 také italský jezdec Umberto Scandola, který startuje s podporu italského zastoupení značky ŠKODA.


Esapekka Lappi vyvíjí speciál R5

Vedle historických reminiscencí má letošní Rally Bohemia pro značku ŠKODA velký význam i z pohledu budoucích sportovních aktivit značky. Vedoucí jezdec mistrovství Evropy a tovární jezdec značky ŠKODA Esapekka Lappi tu poprvé v soutěžních podmínkách otestuje nový přeplňovaný motor o objemu 1,6 litru pro nový speciál ŠKODA Fabia R 5, s nímž bude ŠKODA od roku 2015 startovat v mezinárodních soutěžích kategorie R5. Lappi absolvuje vybrané úseky Rally Bohemia ve voze ŠKODA Fabia Super 2000, vybaveným novým motorem. Nový soutěžní vůz R5 bude dle reglementu FIA vybaven přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru.

„Vývoj vozu Fabia R 5 zdárně pokračuje, postupujeme přesně podle plánu. První zátěžová zkouška v podmínkách reálné soutěže je důležitým krokem na cestě k homologaci, která proběhne do poloviny roku 2015.“ Ředitel týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Rally Bohemia se koná o víkendu 11. – 12. července 2014. Účastníky čeká 12 rychlostních zkoušek o celkové délce 150,66 kilometrů. Do cíle v ulici Václava Klementa v Mladé Boleslavi, přímo proti ŠKODA Muzeu, přijedou účastníci v sobotu. Rally Bohemia je součástí mezinárodního mistrovství České republiky. ŠKODA je stejně jako v minulých letech generálním sponzorem této akce.

Sdílet

O autorovi

Komentáře