Ve dnech 18.-19. března 2016 hostí malé městečko Leutschach, ležící jen několik málo kilometrů od slovinských hranic, první závod Österreichische Rallye-Staatsmeisterschaft – REBENLAND RALLYE. Soutěž o celkové délce 317 kilometrů (170 kilometrů tvoří rychlostní zkoušky) je rozprostřena do dvou dnů – v pátek je připraveno sedm rychlostních testů, z nichž minimálně poslední tři se pojedou za tmy. V sobotu čeká na soutěžící devět „erzet“ – z toho dvě jsou koncipovány jako okruhové. Seznam přihlášených čítá 77 soutěžních dvojic.


Oficiální stránka soutěže / Official website
VÝSLEDKY ŽIVĚ / Results


Kladivo na Baumschlagera

Raimund Baumschlager + Škoda = VÍTĚZSTVÍ. Tuto rovnici se však letos budou snažit změnit minimálně dva jezdci – Hermann Neubauer a Gerwald Grössing. Oním „kladivem“ bude u obou pilotů Ford Fiesta WRC. Neubauer využije opět služeb týmu Maxe Zellhofera (v minulém roce absolvoval několik soutěží s jejich Fordem Fiesta S2000), který jeden exemplář ve specifikaci „wéercé“ pro tohoto nadějného mladíka zakoupil a bude jej servisovat.

U velkého propagátora vozů WRC v rakouském „mistráku“ Grössinga nebylo jasné, zda se vůbec kvůli pracovnímu vytížení na některé soutěži v letošním roce objeví. Rozhodnutí o konečné účasti padlo „za minutu dvanáct“. Na rozdíl od Neubauera zvolil cestu pronájmu – Forda bude mít připraveného italským týmem Step Five.

Rakouský matador Baumschlager má ale pro strach uděláno a věří, že spojení jeho zkušeností s technikou Škody Fabie R5 je správná cesta ke čtrnáctému rakouskému titulu.
Mezi dalšími, kdo mohou bojovat o stupně nejvyšší, jmenujme například Manuela Kösslera se Subaru Impreza R4, Nikiho Mayr-Melnhofa s Fordem Fiesta R5, Maximiliana Kocha se Škodou Fabia S2000 nebo Geralda Riglera s Peugeotem 207 S2000.

„Předohraby“ na scéně

Pro loňského mistra „dvoukolek“ Michela Böhma se nese začátek letošní sezóny ve znamení změn. Techniky, týmu i spolujezdce. Kdo by čekal, že přesedlá do „čtyřkolky“, ten by byl na omylu. Kdo by čekal, že namísto ženy na horkém sedadle sáhne raději po zkušeném navigátorovi mužského pohlaví, ten by se mýlil dvojnásob. Namísto krásné Suzuki Swift S1600 z týmu Zellhofer Motorsport bude letos krotit slabší a ještě menší Opel Adam R2 u Stengg Motorsport Team. A jeho bude naopak krotit Jasmin Noll.

Suzuki ale nezůstane stát ladem pod plachtou. Hostovat v ní bude rakouský pekař a specialista na Jänner rally – Ernst Haneder. Noty mu bude číst půvabná Elke Aigner.

Se zajímavou „předokolkou“ se objeví Daniel Wollinger – Renault Clio Maxi. I když nemá zajištěn rozpočet na celou sezónu, je nutné s ním počítat. Stejně tak s Michaelem Koglerem s Citroënem DS3 R3. Ten neponechal nic náhodě a pro rozjetí absolvoval před dvěma týdny Schneerosen rallye.

Dalšími zajímavými jmény jsou Maďar Kristof Klausz s Peugeotem 208 R2, Grega Preml s Citroënem DS3 R3 a Ital Bernd Zanon s Renaultem Clio S1600. Oba poslední jmenovaní budou bojovat o body do Mitropa Cupu, jejímž je Rebenland rallye součástí.

Historici nesmí chybět

Na členitých tratích v okolí Leutschachu se bude prohánět také historie. Huber, Rabl, Ludwig a Bellschan von Mildenburg přivezou krásná Porsche 911, Nothdurfter s Passutim Fordy Sierry Cosworth, nemůže chybět legendární Lancia Delta Integrale – za volantem s Burghardem Brinkem, Fordy Escort RS2000, Alfa Romeo 1750 Gtam, Opel Ascona a tak dále a tak dále…

Česká ekipa na startu

Do Rakouska se přijede „sklouznout“ i několik českých posádek. Se špičkovým Citroënem DS3 R5 se představí Miroslav Jakeš. I když mu loňská sezóna příliš nevyšla, dokáže být velmi rychlý. Přejme mu, aby se vyvaroval zbytečných jezdeckých chyb, ale hlavně aby si „Francouz“ zase nepostavil hlavu. Josef Deneš s Mitsubishi Lancer EVO IX pojede o body do Mitropy. Stejně jako Dan Zpěvák s Peugeotem 208 R2. Totožný vůz osedlá Tomáš Guryča.

Na Rebenland rally jsem byl minulý rok jako fotograf/divák poprvé a soutěž se mi velmi líbila. Náročné rychlostní zkoušky v členitém terénu a rozmary předjarního počasí dělají tuto rallye velmi náročnou. Ze zatáčky do zatáčky, z kopce do kopce. Navíc je zde minimum „antikatů“, takže po prvních průjezdech je na asfaltu opravdu hodně „vytaháno“. Vše podtrhuje domácká atmosféra Leutschachu – městečka jako dlaň a velké množství vinic. Předpověď počasí je zatím více než dobrá, ale nejen léto je rozmarné, takže chytřejší budeme až v pátek přímo v jámě lvové!


Oficiální výsledky – Rebenland rallye 2016

1. Neubauber – Ettel / Ford Fiesta RS WRC / 1:46.17
2. Baumschlager – Zeltner / Škoda Fabia R5 / 1:46.56
3. Grössing – Schwarz / Ford Fiesta WRC / 1:48.08
4. Jakeš – Novák / Citroën DS3 R5 / 1:50.30
5. Hideg – Kerek / Mitsubishi Lancer EVO IX / 1:52.42

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře