Nic netrvá věčně. Ač by se zdálo, že rallyové „manželství“ Loeba a Eleny nelze rozvést, není tomu tak. Po společné šňůře, trvající neuvěřitelných 23 let, přichází relativně hořký konec. Francouzsko-monacký pár vybojoval v letech 2001-2020 úctihodných 79 vítězství v šampionátu WRC.


Pohled Daniela Eleny

“Séb mi dnes před polednem zavolal, aby mi oznámil, že bude ve své kariéře pokračovat s jiným spolujezdcem. Požádal jej o to Prodrive. Zdůvodnili to tím, že ze mě cítí nedostatečnou motivaci a také jsem prý na posledním Dakaru udělal příliš mnoho navigačních chyb” vyjádřil se k situaci Daniel Elena pro magazín L´Équipe.

Legendární spolujezdec zveřejnil ve svém kanálu na sociálních sítích video, ve kterém se krátce ohlíží za společnou kariérou s Loebem.

Mimo jiné v něm zazní myšlenka: “Pojďme se společně podívat na naše čtyři účasti na Dakaru. V roce 2016 jsme vyhráli čtyři etapy, Peterhansel tři, Sainz i Al-Attiyah dvě. Já že neumím navigovat? A to se jednalo o náš první start v této dálkové soutěži…”.

Dakar 2021 s mnoha problémy

Na Dakaru 2021 zažili Loeb s Elenou horké chvilky. Závodili se zcela novým speciálem Bahrain Raid Xtreme, postaveným ve společnosti Prodrive, u kterého se samozřejmě objevily v průběhu závodu různé mechanické problémy. Navíc si, stejně jako ostatní, museli zvyknout na zcela nový nový systém roadbooků. Z toho vyplynulo pár navigačních zmatků. 

“Ano, několikrát jsem se ztratil, než jsem zcela pochopil fungování tabletu s novým elektronickým roadbookem. Ovšem nemyslím si, že jsme udělali více chyb, než ostatní” hodnotí Elena. “Na dakarském pódiu jsme stanuli dvakrát (2017 – 2.místo a 2019 – 3.místo) a jsme asi jediný stabilní pár, který vyhrál v součtu nejvíce etap,” dodal.

Elenova výtka společnosti PRODRIVE

Elena se také lehce nevybíravě slovně opřel do Prodrivu.

“Říkají – Elena je špatný navigátor, který se často ztrácí… Ale já jím zase říkal – Vaše auto není připraveno vyhrávat, váš tým nemá kvalitní strukturu. Dostali jsme se až do fáze, kdy nikdo neposlouchal názory a rady nejen ode mě, ale také od Loeba a Nani Romy. Dělali jste prostě to, co vám vyhovovalo dle filozofie: Jsme Prodrive, největší tým na světě, vyhráli jsme všechno. Ale tak to není. Poslední vaše vítězství se datuje až do roku 2003, kdy Subaru přivezl k titulu Petter Solberg.”

Pohled Sébastien Loeba

Loeb uvedl, že rozchod s Elenou je velmi těžké přijmout.

“Strávili jsme spolu dlouhých 23 let a navíc je Daniel můj přítel. S Prodrive jsme vedli velmi dlouhé diskuze a po analýze našeho posledního Dakaru jsme došli k závěru, že bude nutné zkusit někoho jiného. Je mi 47 let, moc dalších šancí uspět na Dakaru už mít nebudu.”

“Čas ukáže, zda se jedná o správné rozhodnutí. Na mém vztahu k Danielovi se ale nic nezmění,  budeme navždy sdílet všechny společné úspěchy.” řekl Loeb. A Elena potvrzuje: “Sebe, nic proti Tobě nemám, vždy za Tebou budu stát, i nadále zůstaneme přáteli. Měl jsem štěstí, že jsem Tě potkal a přeji Ti hodně štěstí s novým spolujezdcem.”


Válka pokračuje?

“A ty, Prodrive, jsi nic nepochopil! V roce 2005 se tvému řediteli Davidovi Richardsovi podařilo smazat jména spolujezdců z bočních oken soutěžních aut a já jsem roky bojoval za to, aby se navrátila zpět. Angličané sice vyhráli stoletou válku nad Francií, ale já jsem Monačan, takže se omlouvám, ale pro mě válka ještě neskončila!” hřímá rozhořčeně Elena.

Jméno nového spolujezdce Sébastiena Loeba pro Dakar 2022 zatím nebylo oznámeno.

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře