Ve druhém díle si představíme dvojici jezdců, kteří dosáhli největších úspěchů mimo rychlostní zkoušky na tratích bez konce – okruhových závodech.

Gustavo Trelles & Sepp Wiegand
Juha Kankkunen & Markko Märtin
Markku Alen a Harald Demuth

Per Eklund

Švéd startuje stejně jako loni s originálním VW Golf GTI z počátku osmdesátých let, se kterým se blýskl na Rallye Monte Carlo. Eklund je považován za jednoho z největších specialistů na vozy s pohonem předních kol. Dlouhá léta byl věrný značce Saab, kde s modelem 96 V4 sekundoval Stigu Blomqvistovi. Jeho jediným vítězstvím v seriálu MS je domácí Švédská rally 1976. Druhou polovinu kariéry strávil v rallyekrosu, kterému se věnuje i ve svých šestašedesáti letech. V roce 1999 stal se speciálem Saab 9-3 T16 4×4 mistrem Evropy.

Na Legendách tvoří Eklund posádku s Janem-Olofem Böhlinem, který navigoval i „našeho“ Johna Hauglanda.

Eklund se nesmazatelně zapsal také do kroniky proslulého závodu do vrchu Pikes Peak International Hill Climb. V roce 2000 zajel se Saabem 9-3 Viggen 4×4 (850 koní !!!) v kategorii Pikes Peak Open rekordní čas 11:21.58. O dva roky později svedl bitvu se svým krajanem Stigem Blomqvistem. Eklund zvítězil v Unlimited Class, přičemž druhého Blomqvista porazil o 34s.

Jacky Ickx

Jméno Belgičana Jackyho Ickxe (narozen 1.1.1945) zná motoristický svět především ve spojení s okruhy. Na kontě má impozantních 6 vítězství na vytrvalostním závodě 24hodin v Le Mans. Na přelomu 60. a 70. let byl pilotem Formule 1 a vyhrál 8 závodů Grand Prix. Na opačném pólu jeho jezdecké kariéry jsou starty na Rally Paris – Dakar, kterou v roce 1983 dokonce vyhrál. Jeho jméno je spojeno především se značkou Porsche. Zatímco loni startoval s dakarovým speciálem, letos je přihlášen s klasickým soutěžním Porsche 911 S.

Sdílet

O autorovi

Komentáře