Rally Vysočina nabídla skvělý motoristický sport ve všech patrech výsledkové listiny. Výbornými výkony se blýskli nejen Valoušek, Cvrček či Sýkora, ale také řada dalších.
VIDEO Rally Vysočina 2011
Autor: Jan Olejníček
Rally Vysočina byla loni snad nejméně akční soutěží sprintové sezóny. Dlouhé přejezdy ve spojení s divácky nesympatickým schématem 4 x 2 RZ znamenaly, že fanoušci s vypětím všech sil stíhali sotva 3 RZ a povětšinou odjížděli domů s rozpaky. Kromě nepohodlného harmonogramu za to mohla i vcelku nízká atraktivita diváckých míst.
Pořadatelé naštěstí neopakovali minulé chyby a letos svůj závod pojali výrazně jinak. Vzdali se mizerné rychlostní zkoušky Číměř s vysokým rychlostním průměrem a centrum soutěže přesunuli z Kunžaku do vesnice Český Rudolec. Tím zmizely dlouhé přejezdy a celá rally se odjela prakticky na pětníku. Stejně tak varianta tratě působila v letošní verzi o poznání přívětivěji než loni, a to jak jezdecky, tak divácky (schéma 3 x 3 RZ). Ačkoliv Vysočině zůstala tradiční nálepka rychlé soutěže, letošní rychlostní zkoušky přály soutěžácké odvaze a prosadily se i posádky, které nedisponují špičkovou technikou, zato jim však nechybí závodnické srdce.
Rally Vysočina nabídla skvělý sport ve všech patrech výsledkové listiny. O výborných výkonech Valouška, Cvrčka či Sýkory se toho již napsalo hodně. Velikou pochvalu si však zaslouží třeba i Vrkoslav (vítěz kategorie dvoukolek a čtrnáctý absolutně), Chepil (vítěz Poháru ČR), Krejča (vítěz republikové kategorie historiků), Kobliha (vítěz někdejších N-dvojek), Padrián (vítěz historiků mezi poháristy) či Suda (pěkné průjezdy s nesmrtelnou Škodou 1000 MB). Podstatné zlepšení je cítit i na Jirkovi Navrátilovi, který nádhernou 300koňovou Sierru postupně dostává do ruky a jeho dravé průjezdy patří ke kořením startovního pole.
Velmi hezkou vzpomínku na časy minulé přinesla i účast Poláka Tomasze Kuchara. Bývalý tovární pilot Hyundaie českým divákům po více než pěti letech přijel ukázat, jak vypadá skutečně kvalitní „áčkový" Lancer (v Polsku s ním tvrdě prohání vozy S2000). Starší Evo pětka by sice „wéercéčkům" stačit neměla, její pilot však až do svého odstoupení figuroval v elitní desítce a držel za sebou například i favorizovaného Drotára. Je velká škoda, že podobné vozy, ať už byly v rukou Garguláka, Komárka či Flídra, z českých tratí vymizely a pravděpodobně se sem už nevrátí.
Průjezdy výše zmíněných dravců (včetně absolutní špičky) si můžete prohlédnout ve více než 7minutovém videu Jana Olejníčka, které nabízí záběry z celkem čtyř rychlostních zkoušek. Nezbývá než zesílit zvuk a zlepšit si náladu průjezdy široké škály soutěžní techniky od Fabie WRC přes Escort RS Cosworth až po Škodu 1000 MB.