RALLY Magazín 06 / 2019

Historie rally, legendy a závody historiků

Historie MS – Vzestupy a pády Italské rally
Rally Italia Sardegna na Sardinii nemá v kalendáři MS příliš dlouhou historii. Prestižní postavení získala v roce 2004, kdy ze světové série vypadla tradiční Rally Sanremo. Atraktivní šotolinová soutěž je navíc z politických, logistických i ekonomických důvodů v ohrožení. Pořadatelé se však po dramatickém 16. ročníku pochlubili, že mají smlouvu na pořádání soutěže mistrovství světa na další tři sezony. Italská rally si tak zachovává status quo. Zatím…

Technika

Ford Fiesta R5 Mk8 – novinka M-Sportu
V nabité konkurenci vozů R5 bude ve druhé polovině sezony pořádně horko.

Rozhovory s jezdci, spolujezdci a osobnostmi

Jan Dohnal – „Přemýšlel jsem, zda do Hustopečí jet“
Druhé místo celkově na Agrotec Petronas rally může být pro Jana Dohnala určitou satisfakcí za nešťastnou událost, kterou v Hustopečích zažil v minulém roce.
Adam Březík – Jablko nepadlo daleko od stromu
Třetí letošní start, třetí pódium ve dvoukolkách. Taková je aktuální vizitka mladé posádky Adam Březík – Zdeněk Bělák jun. Po vítězství na Kopné a třetím místě ve Vyškově (RSS) se postavila výzvě, kterou byly specifické tratě v Hustopečích. V nabité konkurenci dvoukolek opět nezklamala, výsledkem byla druhá příčka za úřadujícím šampionem Janem Talašem.
Petr Pavlát – „Mám radost, jak se nám podařilo trať složit“
Zveřejnění Zvláštních ustanovení letošní Rally Bohemia dokladovalo zásadní změnu formátu prestižní mladoboleslavské soutěže. V rámci pozvánky oficiální mapa a časový harmonogram.
Jiří Malčík „50“ – „Měl jsem štěstí na dobré jezdce“
Jeho kariéra byla po začátcích se škodovkami spojena hlavně s vozy Mitsubishi různých evolucí. Posléze přešel do role mechanika a do rukou se mu dostala špičková závodní technika. Aktuálně se stará o speciál Škoda Fabia R5.
Stanislav Kafka – Rally Bohemia je domácí soutěž, je za humny…
Stanislav Kafka je natolik známou osobností českého rallysportu, že jej není třeba příliš představovat. Nadcházející Rally Bohemia je soutěží, s níž byl dlouhá léta úzce spjat, součástí tamního programu je opět i klání jeho milovaných historických vozů. I tentokrát jej uvidíme v kategorii legend s raritním vozem Škoda 200RS, bylo proto mnoho důvodů si s poděbradským (nejen) závodníkem důkladněji popovídat.

Závody, zajímavosti a pozvánky na rally

MČR / XV. Agrotec Petronas rally – Když král není doma…
Dění na trati XV. ročníku hustopečské rally předčilo očekávání i těch největších optimistů. Šest vítězů RZ a sekundové rozdíly na špici pořadí výmluvně naznačují, jak by boj o titul mohl vypadat v případě absence posádky továrního týmu Škoda Motorsport.
MSR / XV. Agrotec Petronas rally: Koči zaváhal, vede Grzyb
Padesát získaných bodů z Pálavy posunulo Grzegorze Grzyba do čela průběžného pořadí slovenského šampionátu. Koči sekundoval jen dílčím vítězstvím v rámci druhé etapy.
Pozvánka Rally Bohemia
Mapa a oficiální harmonogram soutěže.
Rally Pačejov slaví 40. ročník
Rally Pačejov je vyhlášený podnik, který má už desítky let skvělé renomé. V rámci pozvánky oficiální mapa aktuálního ročníku.
Pozvánka Rally Pačejov
Mapa a oficiální harmonogram soutěže.
13. Multi-S Radouňská Rallye 2019 – Gregora nezabrzdila ani minutová „pentle“
Třetím podnikem Českomoravského poháru rallye byla oblíbená Radouňská rallye.
ERC: Rally Poland – Mareš nejrychlejším juniorem!
Úřadující mistr Evropy Alexej Lukjaňuk se při čtvrtém startu s Citroënem C3 R5 konečně dočkal vítězství. Rychlé šotolinové tratě Polské rally prolétl bez zaváhání  a nechal ve stínu všechny soupeře včetně hostujícího Fina Huttunena s továrním Hyundaiem i20 R5. Úžasný výkon předvedl Filip Mareš, kterého o třetí příčku připravil až defekt pneumatiky. S Fabií R5 v barvách Autoklubu ČR suverénně vyhrál juniorskou kategorii. Erik Cais dojel v konkurenci 14 mladíků s dvoukolkami šestý.
WRC: Rally Italia Sardegna – Neuvěřitelný závěr
Až technické problémy s řízením připravily Otta Tänaka a tým Toyota Gazoo Racing o třetí vítězství v řadě. Štěstěna se tak usmála na věčně druhého Daniho Sorda. Jezdec Hyundaie získal teprve druhé světové prvenství ve své kariéře.

Crosscountry rally

Frantu střídá Karel
Nový závodní kamion Iveco znamená šestý vývojový inovační stupeň vozů dakarského sedlčanského týmu Martina Macíka. Tým Big Shock Racing s ním cílí na nejvyšší mety.

AUTOKROS / RALLYKROS + WRX

 Autokros – Rallykros CZ + WRX
Porce informací z českého autokrosu a rallykrosu. Ohlédnutí za aktuálními podniky WRX a ME.
Van der Puttenovi – Dcera řídí kamión holandského týmu
ME autokros: Bauska + Vilkyciai
MČR autokros: Přerov
Fast & Speed již „jedou“ i Češi
WRX – Norsko: První výhra Niclase Grönholma (!)
Dvakrát změněné výsledky, diskvalifikace vítěze. Taková byla dohra pátého závodu mistrovství světa v rallykrosu v norském Hellu. Zvítězil nakonec Niclas Grönholm, který do cíle finále dojel až na třetím místě. Vítěz Anton Marklund byl ze závodu po technické kontrole diskvalifikován za nesrovnalosti s uchycením předního nárazníku. Sportovní komisaři penalizovali také druhého Kevina Hansena.
MMČR v rallykrosu: Fuglau, Sosnová
Pavel Koutný a Marek Zeman: „Dobře už v rallykrosu bylo!“
Sdílet

O autorovi

Komentáře