RALLY Magazín 05 / 2019

Historie rally, legendy a závody historiků

9. Rallye Český Krumlov 1979 – První porážka stotřicítek
Rallye Český Krumlov patří už desítky let do zlatého fondu našich automobilových soutěží. Do kalendáře M ČSSR byla rally zařazena v roce 1978 a o rok později se zapsala do historie premiérovým vítězstvím Leo Pavlíka s Renaultem 5 Alpine. I po čtyřiceti letech lze najít celou řadu odlišností i podobností s letošním ročníkem.
10. Rally Maroc Historic / Jaroslav Petrásek – S motorem z vrakoviště až do cíle
Pražský jezdec Jaroslav Petrásek startoval čtyři sezony v mistrovství ČR historiků s krásným, ale poruchovým Porsche 911 S. Loni si na několika soutěžích vyzkoušel BMW 318 iS Martina Kučery a letos se rozhodl pro novou výzvu. Absolvovat některou maratonskou rally.
Markku Alen – Hrdina Portugalské rally
Každá rally má své hrdiny. Pokud zalistujeme historií Portugalské rally, nemůžeme opomenout jméno Markku Alena. V Portugalsku dokázal zvítězit pětkrát v letech 1975, 1977, 1978, 1981 a 1987. Výhradně s italskými vozy Fiat a Lancia.

Technika

Škoda Fabia R5 Evo vyrazila vstříc dalším vítězstvím

S napětím očekávaná premiéra nového modelu Škody Fabie R5 Evo se odehrála v polovině května při Rallye Český Krumlov. Při slavnostním představení vozu jsme se snažili dopátrat všech detailů, které mají pomoci k udržení vozu mladoboleslavské značky na výsluní světového i regionálního rallysportu.


Rozhovory s jezdci, spolujezdci a osobnostmi

Martin Rada – Jsem rád za kompaktnost a „friendly“ podobu
Hustopečská rally slaví patnáct let. Specifická soutěž si během let našla fanoušky mezi posádkami i diváky.
Václav Stejskal jun. – „Nezabalili jsme to a výsledky se dostavily“
Naposledy jsme si s Václavem Stejskalem jun. (nar. 26. 6. 1990) povídali před sezonou 2017, kdy měl na svém kontě dva tituly ve třídě 8. Ale už i pár startů s vozem kategorie R3T, Renaultem Clio rodinné stáje Zofi Blatná. Tehdy bylo znát, že jde teprve o učení, jak zacházet s novou technikou.
Tomáš Uher – R2 nyní není v našich možnostech
Loňský rallysprintový šampionát byl ve znamení překvapivého nástupu mladé generace. To se ukázalo hned na úvodní Kopné, kde o vítězství bojovala trojice mladíků Semerád, Talaš a Cais. Trochu ve stínu výše jmenovaných zůstaly výkony Tomáše Uhera (nar. 31. 3. 1997). Ten nezávodil s nabroušenou „erdvojkou“, ale s dieselovou fabií. Přesto na sebe poutal zaslouženou pozornost.
Janne Tuohino – Škoda byla mým prvním a posledním továrním angažmá
Hlavním lákadlem letošní Kopné byla aktuální specifikace Fiesty WRC pilotované Tomášem Kostkou. Vůz se bohužel v soutěži dlouho neohřál, když se jeho působení v plném závodním nasazení počítalo spíše v metrech než kilometrech. Tento start však měl i jednoho zajímavého muže v pozadí. Do Slušovic totiž zavítal i majitel vozu a týmu, bývalý jezdec Škody Motorsport, Janne Tuohino.

Reportáže, zajímavosti a pozvánky na rally

Rallye Český Krumlov – Slunce ozářilo úspěšnou škodováckou premiéru
Nová škodovka šlapala v okolí Českého Krumlova jako hodinky a Jan Kopeckého s Pavlem Dreslerem dovezla k suverénnímu vítězství.
Pozvánka Agrotec Petronas Rally
Mapy a časový harmonogram soutěže MČR a MSR na Hustopečsku. O patnáctém ročníku s Martinem Radou.
Rally Vyškov – Vyškov pro Tarabuse a Trunkáta
Jaromír Tarabus se spolujezdcem Danielem Trunkátem vyhráli druhý letošní sprintový podnik ve Vyškově stylem start – cíl.
ČMPR: 1. Podorlická rally 2019
Kalendář Českomoravského poháru rallye v půli května obohatila soutěž, která se konala pod názvem 1. Podorlická rally. Kvalitně připravené závody ještě vylepšilo krásné počasí a v podhůří Orlických hor se bylo na co dívat. Dobrý dojem nezkazilo ani několik nehod, které se při rally staly.
ERC: Rally Liepaja – Sladkých sedmnáct
Sedmnáctiletý Oliver Solberg se stal nejmladším vítězem soutěže seriálu mistrovství Evropy v celé 67leté historii. Na rychlých šotolinových tratích v Lotyšsku neměl konkurenci, nestačil na něj ani úřadující šampion Lukjaňuk.
WRC: Rally Chile Concepcion – Ott Tänak zářil v nové destinaci
WRC: Rally de Portugal – Tänak ustál taktizování konkurence
Po devíti letech nově zařazený závod ve světovém šampionátu opanoval Ott Tänak s vozem Toyota Yaris WRC. A posléze nenašel přemožitele ani v Portugalsku.

AUTOKROS / RALLYKROS + WRX

Porce informací z českého autokrosu a rallykrosu. Ohlédnutí za podniky WRX ve Spa a v Silverstonu.
Autokros
Jakub Kubíček – České želízko v SuperBuggy
Ladislav Tejchman – Snad se dočkáme čtyř zlatých věnců
MČR autokros – Nová Paka
ME autokros: Seelow
Rallykros
Víkend plný rallykrosu – Sosnová se vrací do kalendáře
ME Super 1600 – Pódium pro Šustu!
ME Supercar – Fučík vybojoval první body
MMČR – Zablácené Sedlčany
WRC – Dramatické souboje ve Spa a Silverstonu!
Napínavé až do samého závěru. Takové byly poslední dva závody mistrovství světa v rallykrosu. Dvakrát odcházel v roli poraženého jezdec Audi Andreas Bakkerud. V belgickém Spa nestačil na Timura Timerzyanova, v anglickém Silverstonu se jeho přemožitelem stal Timmy Hansen. Švéd se druhým vítězstvím v sezoně dostal do vedení mistrovství světa.
Sdílet

O autorovi

Komentáře