Sezonu 2014 startuje i časopis Rally. Do prodeje míří první letošní číslo.

Téma: Starty
Záběry na ruku časoměřiče, která na předním skle soutěžního vozu odpočítává poslední sekundy
do startu rychlostní zkoušky, patří z dnešního pohledu již do pravěku automobilových rally.

Článek z magazínu RALLY 01 2014

Jänner Int. Rallye – Kubicova sázka na risk
Situace v posledním servisu Jänner rally vypadala jasně. Ze sedmi odjetých nedělních zkoušek porazil Kubica Pecha jen dvakrát, a to vždy o pouhé dvě sekundy. Více než desetisekundový náskok tak měl našemu jezdci už stačit. Jenže závěrečných 25 ostrých kilometrů projel polský pilot v pekelném tempu na samé hranicí rizika a nakonec to byl právě on, kdo se v cíli radoval.

Katrin Beckerová – Osudové spojení se Suzuki
Německou spolujezdkyni Katrin Beckerovou, rodačku z německého Vogelsbergu v Hesensku, není potřeba příliš představovat. Její kariéra je nebývale bohatá.

Článek z magazínu RALLY 01 2014

Miloš Hůlka – Spolujezdcování je uzavřená kapitola
Ač pochází z Mladé Boleslavi, má velmi vřelý vztah k Valašsku. Tam se seznámil s manželkou, vlastní i pas Valašského království. Takový je Miloš Hůlka, držitel ocenění Zlaté spony FAS AČR a Zlatého volantu. Navigoval třeba Emila Trinera nebo Romana Krestu k výsledkům na čelních místech v domácích i zahraničních podnicích.

Gaurav Gill – Asijsko-pacifický šampion 2013

Rallye Valašská zima – "Valašské Monte"
Automobilová soutěž Rallye Valašská zima dnes patří k dávné historii domácího rallysportu. Na malém prostoru v tehdejším okrese Gottwaldov (nyní Zlín) se na úvod každé domácí sezony sedmdesátých a osmdesátých let (i v roce 1990, kdy se jelo naposled) bojovalo jako na slavné Rallye Monte Carlo.

Článek z magazínu RALLY 01 2014

Sovětské Lady z Metalexu (2) VAZ / Lada 2105, Samara
Sovětské vozy VAZ / Lada úspěšně brázdily tratě rally i v osmdesátých letech. Vrcholem jejich éry byla homologace nového modelu 2105 podle volnějších technických předpisů skupiny B. Se stavbou soutěžních a závodních vozů pokračoval také Metalex. Před nástupem Škody 130 LR "béčkové" lady kralovaly domácím automobilových soutěží. Vývoj perspektivního modelu Lada Samara s pohonem předních kol ukončila sametová revoluce.

VI. East African Safari Classic Rally 2013 – Souboj v africké savaně
Nejtěžší automobilovou soutěž historických vozů, navazující na legendární Safari rally, vyhrál po strhující bitvě domácí jezdec Ian Duncan s vozem Ford Capri Perana V8. Ke třetímu prvenství mu pomohla smůla největšího soupeře Stiga Blomqvista, který u svého Porsche 911 S musel těsně před cílem měnit kolo.

Rallye Monte Carlo 1964 – Vítězství Davida nad Goliášem
Přesně před 50 lety překvapivě vyhrála posádka Hopkirk – Liddon s malým britským vozem BMC Mini Cooper S slavnou Rallye Monte Carlo. Litrový mini porazil mnohem silnější a rychlejší konkurenci v čele s armádou amerických pětilitrových Fordů Falcon V8. Jednalo se o první velké vítězství malého vozu.

WRC 2014
Rallye Monte Carlo, Rally Sweden

Článek z magazínu RALLY 01 2014

Martin Prokop – Bedny se nemusím dožít…
Martin Prokop vstoupil na konci roku 2011 do elitní kategorie WRC. Během dvou sezon si připsal dvě čtvrtá místa v Argentině a Německu, poslední dvě sezony zakončil celkově na deváté příčce. Před smolným startem na Rallye Monte Carlo 2014 jsme se za jeho dosavadním působením v kokpitu Fiesty RS WRC ohlédli.

Francois Delecour – Další stovkař ve WRC
Sice už delší dobu není ve světovém šampionátu aktivním jezdcem, přesto se díky sporadickým startům v posledních letech dotáhl až na metu stovky startů. Tím osudným byla pro Francoise Delecoura jeho oblíbená Rallye Monte Carlo. Navíc přesně dvacet let po jeho prvenství s Fordem Escort RS Cosworth.

Sdílet

O autorovi

Komentáře