Pokud se dá termín úvodního podniku Mistrovství České republiky Valašské Rally ValMez, která je plánovaná na poslední březnový víkend, pokládat za velmi optimistický, pořadatelé v Rakousku vidí situaci ohledně možného řešení pandemie ještě optimističtěji.


Zrušení tradičně první soutěže “velkého rakouského mistráku“ Jänner rallye bylo ohlášeno již v průběhu loňského roku. O reinkarnaci závodění s vůní benzínu u našich jižních sousedů v roce 2021 by se tak měla postarat rallysprintová 2. Blaufränkischland rallye. A to hned v sobotu 6. března! Podmíněný způsob je však na místě, protože co lze v dnešní době říct s jistotou.


První a na dlouhou dobu poslední

Blaufränkischland rallye 2020 - RiglerV loňském roce se v okolí vinařského města Deutschkreutz konala rally poprvé. Hlavní pořadatel Georg Gschwander se svým týmem MCL68 připravil dvě atraktivní rychlostní zkoušky. Dopoledne je posádky absolvovaly v jednom směru, odpoledne v druhém. Nechybělo jim nic. Technická i rychlá místa a oblíbené šotolinové úseky. Na jejich náročnosti se podepsalo i počasí. Po nočním dešti oslizlé asfalty klouzaly a nezpevněné úseky se proměnily v blátivé pasti. Po obědě díky štiplavému jarnímu slunci a čerstvému větru severního směru tratě oschly a místy se dokonce prášilo. “Vložky” byly navíc od sebe vzdáleny pouhých  pár kilometrů. Když divák nechtěl shlédnout celé startovní pole, stíhal pohodlně přejíždět z jedné na druhou. Vidět osm erzet z osmi, co byste chtěli víc?

VIDEO: Blaufränkischland rallye 2020 HIGHLIGHTS

Přes skvěle strávený den v nás cesta domů zanechala podivnou pachuť. Bylo to období, kdy se vir začínal ve velké míře šířit Evropou. Na hranicích stáli nepřívětivě se tvářící rakouští celníci a probodávali nás očima. V průběhu dalších několika dní byl vyhlášen zákaz vycestování z republiky a všechny volnočasové aktivity, včetně rally, byly zastaveny.

Úspěšná premiéra

“První ročník naší rally byl v regionu velmi dobře přijat. Získali jsme mnoho nových podporovatelů a otevřely se nám tím nové možnosti při jednání o tratích rychlostních zkoušek. Nemalý je pro zdejší oblast také ekonomický přínos. Mohu říci, že pokud vše klapne, máme v plánu opět osm rychlostních zkoušek v celkové délce 98 kilometrů. Zároveň zůstavá zachována i kompaktnost celé rally, kterou ocenili jak soutěžící, tak diváci.” zhodnotil loňský ročník její ředitel Georg Gschwandner a poodhalil i něco málo z budoucnosti.

Blaufränkischland rallye 2020 - Odložilík

Pojede se?

Otázka s výrazným otazníkem, která obsahuje spoustu dalších podotázek. “Máme samozřejmě vytvořených několik scénářů, jak soutěž odjet i se zvýšenými hygienickými požadavky. Nicméně v dnešní nejisté padne jasné rozhodnutí o osudu naší rally až v tom nejzazším termínu, podle aktuálního stavu vývoje pandemie. Pořád je jednodušší rally pět dní před jejím začátkem zrušit a vrátit posádkám startovné, než ji vůbec nepřipravovat a nakonec být zklamán, že vlastně mohla proběhnout.” řekl Gschwandner.

V loňském roce se Blaufränkischland rallye zúčastnilo jako rozvičky před sezónou i několik posádek z České republiky. A úspěšně!

Jako historicky prvními vítězi se stali Roman Odložilík s Martinem Turečkem, druhé místo si z Rakouska odvezl Patrik Rujbr se spolujezdcem Jaromírem Švecem. Obě dvojice sedlaly mladoboleslavský erpětkový speciál.

Blaufränkischland rallye 2020 - Matěna

Deváté místo vybojovali s Mitsubishi Lancer EVO IV Lukáš Matěna s Pavlem Zalabákem. Druhého Lancera vodil Marek Vlček a noty mu četl Tomáš Plachý. Je však postihla technická závada v úplném závěru soutěže a museli odstoupit.

Rallyová sezóna 2020 v Rakousku skončila dříve, než pořádně začala. Plány pro letošek jsou smělé, ale zatím “z jihu” přicházejí spíše negativní zprávy. Dnes například spatřilo světlo světa poměrně strohé tiskové oznámení, ve kterém se lze dočíst, že Rebenland rallye se opět o rok odkládá. První soutěž “velkého mistráku” roku 2021 se měla uskutečnit dva týdny po Blaufränkischland rallye. U ní naděje zatím stále ještě žije.

Dovětek

Několik hodin po vydání tohoto článku byla zveřejněna informace o stornování dubnového termínu 44. Int.WeinbergerHolz Lavanttal rallye. Soutěž jako taková zrušena není a do konce března by mělo jasno o náhradním datu konání.

Sdílet

O autorovi

Digitální malíř, občasný pisálek, fanoušek italské Lancie, vyznavač kultu skupiny B. Milovník doby, kdy startovní čísla byla přes celé dveře, jména posádek byla vyvedena na předních blatnících, otáčkoměry měly rafiky a podvozky vše nepobíraly. Pravidelný poživatel kávy a benzínových výparů. Rally? Plánování, ztrácení se v mapách, cesty dnem i nocí za poznáváním nových míst i lidí. Celoživotní vášeň. Emoce. Každá vteřina se počítá!

Komentáře