Automobilka OPEL, jejímž ambasadorem na tratích rally je Walter Röhrl, se vrací do prostředí motoristického sportu. S „pohárovým“ modelem Adam ve specifikaci R2.


Opel ADAM R2 – oficiálně od roku 2014

Opel se vrací do motoristického sportu v podobě mezinárodně orientovaného rally programu. K tomuto účelu nasazuje nový model Opel ADAM. Okruhové závody v Německu obsadí automobilka s Astrou OPC.

„Tyto nové aktivity hrají důležitou roli ve strategii rozvoje společnosti. Jsou zároveň základním prvkem profilování Opelu,“ říká Dr. Thomas Sedran, náměstek generálního ředitele Opelu

Zejména v nejnižších úrovních soutěžáckého sportu, může automobilka z Ruesselsheimu stavět na úspěšné tradici. Cílem společnosti je vytvořit novou soutěž určenou zákazníkům, hledajícím konkurenceschopnou techniku za rozumné peníze. Plán automobilky míří především mezi mladé jezdce, kterým Opel nabídne vstupní level závodní techniky s možností rozvíjet talent závodníků.

Do rally s podporou ADAC

Automobilka Opel reaguje na rostoucí poptávku po finančně dostupné úrovni závodění. I s ohledem na nové předpisy FIA, nasazuje pro sezonu 2013 model ADAM. Pod kapotou disponuje agregátem o objemu 1.6l. Vozidla budou startovat v poháru „Opel Adam Rally Cup“ v rámci série „ADAC Rally Masters“. Atraktivitu poháru zajišťují také hodnotné ceny. V rámci bodování existuje zvláštní „junior rally“ bodový systém pro jezdce mladší 27 let. Celkový vítěz získá možnost účasti ve speciálním tréninkovém programu.


Plán homologací

V roce 2014 by měl Adam získat oficiální homologaci FIA R2. V letech 2015 a 2016 s příchodem nové generace modelu Corsa plánuje Opel homologace R3 a R5.


Nesmazatelná stopa v historii

Největší úspěch v rally zaznamenala automobilka Opel díky Walteru Röhrlovi. Ten nejprve s Asconou v roce 1975 vybojoval své vůbec první vítězství v MS (Acropolis rally). V letech 1980 a 1982 s legendární Asconou 400 dokázal získat dva tituly mistra světa.

V roce 1988 se blýskl vítězstvím na Rally New Zealand Josef Haider, který startoval s Opelem Kadet GSi. Na předchozí úspěchy dokázal navázat Opel Team Belgium ziskem titulu v kategorii dvoukolek v sezoně 1993. Privátní projekty daly možnost vzniknout modelům Opel Corsa S1600 (konec 2001) a S2000 v roce 2009.

Ačkoli Opel vyslal povzbudivou zprávu všem příznivcům rallysportu, žádné myšlenky na vytvoření plnohodnotného týmu a vstupu na světovou scénu ve svých plánech nezmiňuje…

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře