Od prvního ledna začalo platit nové rozdělení soutěžních vozů do jednotlivých tříd. Padl dosavadní systém skupin N a A, který fungoval s malými kosmetickými změnami téměř tři desítky let. V rámci zjednodušení celého systému nyní FIA rozděluje auta do deseti tříd + WRC.

Na sklonku roku jsme se konečně dočkali vozu třídy 1 v podobě Pechova Mini John Cooper Works. Právě tento exemplář znovu otevřel diskuzi, zda se jedná o novodobé WRC nebo S2000. Proto jsme se rozhodli zaktualizovat článek o nových třídách.

 

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

Rozdělení tříd:

⇥⇥

⇥⇥⇥

Stručný popis třídy:

⇥⇥

⇥⇥⇥

Ukázky vybraných vozů z tříd:

⇥⇥

⇥⇥⇥

Třída WRC

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

soutěžní speciály určené výhradně pro seriál mistrovství světa. Vozy s pohonem všech kol a přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru s přímým vstřikováním paliva, s restriktorem turbodmychadla o průměru 33 mm (Citroen DS3 WRC, Ford Fiesta WRC a Mini John Cooper Works WRC). Vozy v této specifikace nemohou startovat mimo seriál MS.

⇥⇥

ford wrcmini wrc
⇥⇥⇥

Třída 1

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

nové speciály Super 2000 s motorem 1,6 litru turbo. Deriváty třídy WRC, které se letos nemohly účastnit seriálu SWRC. Od speciálů WRC se liší menším restriktorem o průměru 30 mm, setrvačníkem a méně atraktivními aerodynamickými prvky – předním spoilerem a zadním křídlem. (Mini John Cooper Works S2000, Ford Fiesta RRC). Vozy mají o cca. 50 k nižší výkon a zcela jinou charakteristiku motoru.

⇥⇥

mini s200ford
⇥⇥⇥

Třída 2

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

stávající dvoulitrové speciály S2000 s atmosférickými motory a vozy R4 (produkční vozy Mitsubishi Lancer Evo 9 a 10, Subaru Impreza Sti N15 a N16 s rozšířenou homologací). Jedná se o odlehčené verze produkčních vozů o cca. 60 kg s upravenými závěsy kol.

⇥⇥

fabia s2000Mitsubishi Lancer R4
⇥⇥⇥

Třída 3

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

současné produkční vozy třídy N4 s restriktorem 33 mm určené pro seriál PCWRC (Mitsubishi Lancer Evo, Subaru Impreza Sti, nový Renault Mégane RS).

⇥⇥

impreza stirenault megane RS
⇥⇥⇥

Třída 4

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

sportovní vozy RGT. Dosavadní GT vozy Porsche 911 GT3 nebo Nissan 350 Z nesplňují předpisy). Jediným kandidátem je v současnosti Lotus Exige R-GT, který byl vystaven na Frankfurtském autosalonu. Pohání ho vidlicový přeplňovaný šestiválec o objemu 3,5 litru. S 34 milimetrovým restriktorem se může pochlubit výkonem těsně nad hranicí 300 koní. Výkon přenáší na zadní nápravu šestistupňová sekvenční převodovka. Minimální hmotnost stanovila FIA na 1200 kg.

⇥⇥

 Lotus Exige
⇥⇥⇥

Třída 5

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

dosavadní třídy A7, Super 1600, atmosférické dvoulitry R3C (Renault Clio Maxi, Honda Civic R-Type), moderní přeplňované šestnáctistovky R3T (Peugeot 207 RC, Citroën DS3 R3T, Fiat 500 Abarth) a diesely R3D (Fiat Punto JTD).

⇥⇥

hondacitroen ds3 r3
⇥⇥⇥

Třída 6

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

bývalá třída A6 (objem do 1600 ccm) včetně kit carů, R2B (Peugeot 206 Kit Car, Škoda Felicia 1,6 Kit Car, Citroën C2 R2 Max, Ford Fiesta R2, Renault Twingo)

⇥⇥

citroen c2 r2 maxškoda fabia kit car
⇥⇥⇥

Třída 7

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

bývalá třída A5 (objem do 1400 ccm) včetně kit carů (Škoda Felicia 1,3 Kit Car, Škoda Fabia 1,4)

⇥⇥

škoda felicia 1,4 kitcarškoda fabia
⇥⇥⇥

Třída 8

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

sériové dvoulitry třídy N3 (Peugeot 206 RC, Honda Civic R-Type, Opel Astra OPC)

⇥⇥

Honda civic r typeOpel astra
⇥⇥⇥

Třída 9

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

sériové šestnáctistovky N2 a R1B (Honda Civic VTI, Renault Twingo)

⇥⇥

 Honda civic
⇥⇥⇥

Třída 10

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

nejslabší sériové čtrnáctistovky N1 a budoucí vozy R1A (Škoda Fabia 1,4, VW Polo 16V)

⇥⇥

 škoda fabia
V národních šampionátech mohou být vypsány ještě další třídy. To se týká našich rallysprintů.
⇥⇥⇥

Třída 11

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

vozy se vznětovými motory (Škoda Fabia TDI)

⇥⇥

 škoda fabia diesel
⇥⇥⇥

Třída 12

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

vozy s prošlou homologací do zdvihového objemu do 2000 ccm (Škoda Octavia Kit Car, Škoda Favorit)

⇥⇥

 
⇥⇥⇥

Třída 13

⇥⇥

⇥⇥⇥

 

⇥⇥⇥

vozy s prošlou homologací do zdvihového objemu nad 2000 ccm (staré speciály kategorie WRC, ale i historické vozy – např. BMW M3).

⇥⇥

 

 

Sdílet

O autorovi

Komentáře