Premiérového ročníku Moravian Wallachia Classic 2021 se zúčastní téměř padesátka posádek. Ve dnech 25. – 26. června 2021 se budou po zajímavých místech Lašska a Valašska prohánět historické skvosty, klasické automobily i sportovní vozy z klukovských plakátů. Mezi startujícími najdete vedle nadšených majitelů i řadu zajímavých osobností.


Slavnostní start se koná v pátek 23.6.2021 ve Vsetíně v 15:00 hodin, cíl v Rožnově pod Radhoštěm je naplánován na sobotu 24.6.2021 v 16:00 hodin.

Startuje špička setinových rally

MWC je zařazena do třídílného seriálu Classic Challenge. Úvodní soutěž Spring Classic v Jindřichově Hradci se odehrála první červnový víkend. Kompletní špička setinových rally se nyní přesune na Valašsko, kde bude znovu bojovat o co nejnižší počet nasbíraných bodů.

Největšími favority jsou vítězové jihočeské soutěže Pavel Huňáček – Vojtěch Formánek se Škodou 110 R Coupé. Nechybí ani dvojice Štěpán Pance – Albert Pance starší, která obsadila v kategorii Classic se svou Alfou Romeo GTV stříbrnou příčku a na stupně vítězů bude určitě cílit i na Moravě.

K jejich největším soupeřům patří manželské dvojice Tomáš a Kateřina Adamů s Fordem Capri 2600 GT a Jiří a Renata Vítkovi s populárním britským sportovním vozem MG A z konce padesátých let.

Tatry i na trati

Valašský region je nerozlučně spjatý s automobilkou Tatra. Stejnojmenné historické vozy dnes patří k národním klenotům a je svátkem, když se objeví na startu setinové rally. Zatímco na Spring Classic žádná Moravian Wallachia Classic plakátTatra nejela, na MWC jsou přihlášeny hned tři kopřivnické vozy. Nejstarším vozem celého startovního pole je legendární aerodynamická osmiválcová Tatra 87 sběratele Jana Niewalda z roku 1948.

Klasickou Tatru 603 představí Pavel a Vladimír Rojíčkovi a za volant novějšího modelu Tatra 613 usedne Jiří Veřmiřovský. Nemýlíte se, opravdu se jedná o příbuzného slavných závodních jezdců Tatry Josefa a Adolfa Veřmiřovských.

Automobilka Tatra navíc připomene svoji slavnou éru replikou legendárního závodního vozu Tatra Targa Florio. Ve dvacátých letech byly vyrobeny čtyři exempláře, ale žádný z nich se nedochoval. Základem byla upravená a odlehčená Tatra 11 se vzduchem chlazeným plochým dvouválcem doplněným dmychadlem.

Největší úspěch sklidily kopřivnické speciály na sicilském okruhu v roce 1925, kdy obsadily ve své třídě první dvě místa. Replika Tatry Targa Florio bude vystavena u pátečního startu ve Vsetíně, v Luhačovicích a na testu ve Valašských Kloboucích.


Sportovní ikony v hojném počtu

Ač je to k nevíře, ve startovní listině najdete osm sportovních vozů značky Porsche. Tři exempláře Porsche 911 Targa s otevřenou střechou jsou v létě určitě atraktivní volbou, ale znalce zaujme Porsche 928 S manželů Daniela a Jany Pavlíčkových. Model z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let s vyklápěcími světlomety a mohutným pětilitrovým osmiválcovým motorem umístěným vpředu je poměrně vzácný a ve své době nedoceněný.

Tradiční italská konkurence z Maranella je zastoupena dvěma vozy. Vysokokarátový dvanáctiválcový supersport Ferrari Testarossa určitě nenechá chladným nikoho z přihlížejících. Vedle vzhledu je impozantní i zvuk jeho ušlechtilého motoru. Na své si přijdou i obdivovatelé klasických vozů, kteří preferují spíš uhlazené linie osmiválcového Ferrari Dina GT4 s motorem uprostřed a koncepcí transaxle.

Alfa Romeo Montreal

Alfa Romeo Montreal

K vysoce ceněným vozům startovního pole patří bezesporu i Alfa Romeo Montreal Marka Bláhy ze sedmdesátých let. Díky unikátnímu vzhledu a vidlicovému osmiválci o výkonu 200 koní byla už v sedmdesátých letech dražší než Jaguar E nebo Porsche 911. A rozhodně je vzácnější.

Více informací naleznete na oficiálním webu závodu.

Sdílet

O autorovi

Komentáře