Race Retro, největší evropská show zaměřená na historii motoristického sportu, proběhla o tomto víkendu v britském Coventry.

Když se řekne rally, mluví se o Lancii

Lancia utvářela historii rallysportu. Za všechny statistiky hovoří tituly světových šampionů – Stratos 3 (74-76), Lancia 037 přidala jeden v roce 1983 a Delta uzavírá fantastickou sbírku rovnou šesti triumfy v letech 1987-1992. Za těmito úspěchy kromě špičkové techniky stáli také prvotřídní jezdci, Juha Kankkunen, Miki Biasion a další.

Lancia se na letošním Race Retro zařadila mezi největší hvězdy. V rámci výstavních ploch v Hall 1, věnové přavážně rallysportu, dominovala. To pravé vzrušení však poskytly italské vozy divákům až na Live Rally Stage v sobotu a neděli. Za přítomnosti Mikiho Biasiona, který protáhl legendární Deltu, viděli diváci take Fulvii HF z roku 1960, Stratos jako reprezentanta let sedmdesátých a divácky atraktivní Lancii 037.

Monte Carlo Rally – Historie vyprávěná v příbězích techniky

Nejslavnější rally světa oslavila letos sté výročí. Race Retro monitorovala milníky legendární soutěže v podobě ukázky speciálů, jež se v různých kategoriích postavily na start. Bez ohledu na konečné umístění. Mimořádně tak měli návštěvníci možnost spatřit obrovské salónní „kočáry“ z předválečné doby. Mezi nimi vítězný vůz z roku 1931 Invicta 4.5 (FOTO) pilotovaný Donaldem Healeyem nebo třeba repliku úspěšného Fordu Zephyr Six, se kterým zvítězil Maurice Gatsonides v roce 1953.

Malé rodinné vozítka zastoupil Morris Mini Cooper S Timo Makinena (1966 – FOTO). Na Race Retro pochopitelně nesměli chybět domácí zástupci. Speciálně tři britské vozy, jež v minulosti startovaly na slavné Monte Carlo rally. MGA 1600 (1962) bratří Morleyových (28. Absolutně, první ve třídě), Sunbeam Tiger (1965, čtvrtý absolutně, první ve třídě) a Triumph TR3A (1959, 68. absolutně – FOTO)

Návrat v čase do zlatých dob rally

Miki Biasion, Jimmy McRae, Russel Brookes, Tony Graham (oba FOTO) a řada dalších představili vybrané exponáty naživo v rámci Live Rally Stage. Mezi legendárními speciály zazářili skutečné klenoty, které jsou k vidění pouze v Británii. Mezi nimi Vauxhall Chevette HS, za jehož volant usedl právě Jimmy McRae. „Skokan“ Jeff Williamson představil v premiéře Mercedes Benz 190 Cosworth (FOTO). Jeden z pouhých sedmi postavených kusů, se kterým startoval Danny Snobek na Rally Monte Carlo 1978.

Výčet dalších značek je vyčerpávající, snad jen pro pořádek – Metro 6R4, Ford RS200, Opel Manta 400, Audi Quattro Sport, Peugeot 205 T16, Ford Escort Mk2, Nissan 240RS a Triumph TR7 V8, Fiat 131 Abarth a Strada Abarth a další…

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře