4. února proběhla v Norsku populární KNA Rally Finnskog 2012. Se čtyřmi nejrychlejšími časy a náskokem 30s zvítězil pilot továrního týmu Citroën Mikko Hirvonen.

Mikko Hirvonen zvítězil na vyhlášené norské KNA Finnskog rally 2012 a vyslal jasný signál, že s ním bude třeba ve Švédsku počítat v boji o celkové vítězství. Dvojka týmu Citroën WRT zvítězila na prvních čtyřech rychlostních zkouškách, což stačilo na vybudování komfortního náskoku v čele. Hrdinou Finnskog rally se však stal domácí Henning Solberg. Ten svedl fantastickou bitvu s Madsem Østbergem. Rozhodnutí padlo v předposlední RZ soutěže, kterou Solberg vyhrál a právem vybojoval skvělé druhé místo.

Ze špičky dojeli téměř všichni favorité s výjimkou Craiga Breena. Mladý Ir poslal svůj Ford Fiesta S2000 do sněhové bariéry, což v důsledku nevydrželo přední zavěšení. Breen tak musel po RZ5 z norského podniku odstoupit.

Výsledky Finnskog rally 2012

1. Mikko Hirvonen / Jarmo Lehtinen, Citroen DS3 WRC
2. Henning Solberg / Ilka Minor Mitsubischi EVO 6.5, + 30.5
3. Mads Østberg / Jonas Andersson, Ford Fiesta WRC, + 49.8
4. PG Andersson / Emil Axelsson, Proton Satria Neo S2000, + 2:56.6
5. Andreas Mikkelsen / Ola Fløene, Škoda Fabia S2000, + 3:01.7
6. Eyvind Brynildsen / Cato Menkerud, Ford Fiesta WRC, + 3:02.5
7. Anders Grøndal / Trond Svendsen, Subaru Impreza STi, + 5:08.1
8. Marius Aasen / Veronica Engan, Ford Fiesta S2000, + 5:13.1
9. Anders Kjær Morten / Erik Abrahamsen, Renault Twingo R2, + 10:42.6
10. Ole Morten Korsmo / Tore Hellerud, Volvo 240, + 11:29.4

Průběh rally:

RZ 1 Løvhaugen 1, 14.76 km – vítěz: Hirvonen (výsledky RZ1)
RZ 2 Kongshov 1, 6.97 km – vítěz: Hirvonen (výsledky RZ2 / výsledky celkově)
RZ 3 Sandsjøbekken 1, 23.78 km – vítěz: Hirvonen (výsledky RZ3 / výsledky celkově)
RZ 4 Storberget 1, 12.85 km – vítěz: Hirvonen (výsledky RZ4 / výsledky celkově)
RZ 5 Løvhaugen 2, 14.76 km – vítěz: Østberg (výsledky RZ5 / výsledky celkově)
RZ 6 Kongshov 2, 6.97 km – vítěz: Østberg (výsledky RZ6 / výsledky celkově)
RZ 7 Sandsjøbekken 2, 23.78 km- vítěz: H.Solberg (výsledky RZ7 / výsledky celkově)
RZ 8 Storberget, 12.85 km – vítěz: Østberg (výsledky RZ8 / výsledky celkově)

Obrázky z míst na trati ZDE

Info k rally:

Startovní listinu doplnila další hvězdná posádka. Henning Solberg s Ilkou Minor se představí za volantem Mitsubishi EVO.

Kompletní startovní listina

Zajímavé video s průvodním komentářem Henninga Solberga, se spoustou sněhu, mrazu a divokých průjezdů můžete shlédnout ZDE. Nechybí crashe, chybí bohužel angličtina. Čímž netvrdíme, že Norština nezní pěkně.

Video The Best of 2012

 


Craig Breen na Rally Finnskog

3.2.2012 – Loňský šampion WRC Academy a průběžně vedoucí jezdec SWRC Craig Breen zařzuje Finnskog Rally 2012 do svého programu.

Irský mladík dnes slaví 22. naroziny. Chvíli volna po náročné Rallye Monte Carlo tráví na lyžích v teplotách kolem -22°C. Což představuje ideální aklimatizaci před sobotní Finnskog Rally v Norsku.

"S výsledkem z Monte jsme maximálně spokojeni," vrací se Breen k zahajaovacímu podniku sezony 2012. "I když je třeba poznamenat, že jsme dokočili jako jediná posádka v kategorii SWRC. PG (Andersson) jel skvělý závod, který však zhatila technická závada jeho Protonu. Pro nás představuje zisk 25 bodů výborný start do sezony. Přesto jsem se více soustředil na zajíždění nejrychlejších časů v jednotlivých RZ," dodal.

Craig Breen Rallye Monte Carlo 2012

Talentovaný pilot se rozhodl zařadit Finnskog Rally do svého programu, jako ideální přípravu na blížící se Rally Sweden, druhého podniku WRC.

"Původně jsme měli v plánu, strávit několik dní v jezdecké škole Johna Hauglanda v Geilo. Chtěl jsem před Švédskou rally zdokonalit techniku jízdy na sněhu. Během testu před Monte ve Francii, jsme byli v kontaktu s Johnem, se kterým se naše rodina dlouhodobě přátelí. Právě John mi doporučil Finnskog Rally jako ideální přípravu před Švédskem," vysvětlil Craig Breen důvody svého startu v Norsku. "U Johna v Geilo jsem přesto strávil toto úterý. Vyzkoušeli jsme některé důležité věci. Jízda na tomto povrchu je natolik specifická, že nelze nic brát za samozřejmé. Teď už se velmi těším na sobotní závod," uzavřel mladý Ir.


Velká jména na seznamu přihlášených

KNA Rally Finnskog patří tadičně mezi nejvyhledávanější zimní soutěže. Spolu s finskou Arctic Lapland Rally a Rally Sweden tvoří trojici vyhlášených severských podniků začátku sezony. Fakt, že se koná týden před startem druhého podniku šampionátu WRC, Švédské rally, staví tento závod do roviny testovací, chcete-li tréninkové.

Mikko Hirvonen

Jasný důkaz poskytuje seznam přihlášených posádek, zveřejněný pořadateli. Mezi největší favority můžeme okamžitě zařadit novopečeného jezdce týmu Citroën Mikko Hirvonena. Fin prokázal na předchozí Rallye Monte Carlo, že si s vozem Citroën DS3 WRC rozumí čím dál více. Přesto má každý další kilometr ostrého závodu pro bývalého jezdce fordu cenu zlata.

Czech Ford National Team v Norsku neodstartuje!

Bohužel krátce před startem norské soutěže musela odvolat svůj start posádka Czech Ford National Teamu, Martin Prokop – Zdeněk Hrůza. Vysoké horečky jako následek virózy neumožní plánovou přípravu české posádky před startem na druhém podniku WRC. Zlepší-li se Martinův zdravotní stav, absolvuje tým náhradní test začátkem příštího týdne přímo ve Švédsku.


Oficiální prohlášení Czech Ford National Teamu:

Přípravu Martina Prokopa na Rally Sweden narušila nemoc
Švédská rally, druhý podnik letošního Mistrovství světa v rally se odehraje ve dnech 9. -12. února v severském Karlstadu. O body se popere i česká dvojice Martin Prokop – Zdeněk Hrůza a jejich Ford Fiesta RS WRC. Možná by však ve světle dnešních informací bylo lepší říct „měla by se poprat". Český pilot v těchto dnech zápolí bohužel především se silnou virovou infekcí.

„Je to velmi nepříjemná situace," říká manažer týmu Quirin Muller. „ Podle plánů jsme již měli být na místě konání norské Finnskog Rally, kterou jsme chtěli absolvovat jako ostrý test před Švédskem. Navíc byl zajištěn i další testovací den. Vše musíme zrušit, protože Martin v neděli bohužel onemocněl. Jde o velmioslabující virové onemocnění doprovázené vysokými horečkami. Bohužel se nejspíš jedná o jeho delší variantu a Martin se postaví na nohy až v závěru týdne."

Český tým tak bohužel přichází o možnost optimální přípravy a i ve druhé soutěži bude úvod ve znamení sžívání se s technikou a pneumatikami na novém typu povrchu. To vše pokud bude rekonvalescence jihlavského jezdce probíhat bez komplikací.

„Věřím, že se z toho co nejdříve dostanu a na Švédsko budu fit. I když teď mám pocit, že bych neotočil ani volantem u Playstationu….," vzkazuje nemocí vyčerpaný Martin Prokop.

Martin Prokop  MC 2012


Adapta AS

Tým Adapta AS figuruje u dvou přihlášených posádek. V případě Eyvinda Brynildsena budeme svědky premiéry s Fiestou WRC. Společně s mitfárou Cato Menkerudem doplní v týmu Madse Ostberga a Jonase Anderssona, jež budou také pilotovat Ford Fiesta RS WRC. (podrobnější článek z týmu Adapta ZDE)

Proton Motorsport

Z dalších zajímavých jmen vybíráme posádku týmu MEM PROTON, PG Andersson – Emil Axelsson. Švédský mladík předvedl v Monte Carlu fantastický výkon, který však ukončil požár na voze Proton Satria Neo S2000 (článek o požáru ZDE).

Škodovky na Finnskog Rally

Se škodovkami se představí domácí Andreas Mikkelsen s Olou Fløenem (Škoda Fabia S2000) a Pontus Tidemand se Škodou Fabia R2.

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře