Čtyřnásobný mistr světa v rally Juha Kankkunen vytvořil za volantem vozu Bentley Continental Supersports nový rychlostní rekord 330,695 km/h. Stalo se tak na zamrzlé hladině Baltského moře poblíž finského Oulu.

Juha Kankkunen není v této disciplíně žádným nováčkem. Už v roce 2007 posunul ve stejné lokalitě hodnotu rekordu za volantem Bentleye Continental GT na 321,6 km/h (199,83 mph). Tentokrát dokázal ještě více …

Při teplotě -30 °C usedl za volant šestilitrového Continentalu, obutého na pneumatikách Pirelli SottoZero II 275/40R20. Na více než 70 cm vysoké vrstvě ledu, i přes nebezpečný boční vítr vyrazil na 16,5 km trať. S pomocí vlastního týmu a techniků Bentleye měl dva pokusy, výsledek byl průměrem obou jízd. Rekord byl měřen na 1000 metrů dlouhém úseku, rychlost měřili svou technikou finští policisté.

"Naposledy jsem jen těsně zaostal za hodnotou 200 mil za hodinu. Když jsem uslyšel o modelu Supersports, rozhodl jsem s lidmi od Bentleye tuto hranici pokořit," uvedl Kankkunen.

"Rychlosti 200 mil za hodinu jsem dosáhl asi po 5 kilometrech. Potom bylo otázkou, zda se mi vše povede zvládnout v měřené zóně. Mohl to třeba ohrozit sníh na trati, vítr, nebo něco jiného. Podařilo se, v těchto rychlostech je bentley neporazitelné," popsal finský veterán.

Sdílet

O autorovi

Komentáře