Dvacetiletý příbramský jezdec Honza Černý vstoupil do podvědomí nejednoho českého fanouška automobilových soutěží rally svými skvělými výkony v minulých sezonách. Rok 2011 se pro Jana Černého stane přelomovým kvůli jeho úspěchu v projektu FIA Pirelli Stars Driver.

Jedná se o předem definovaný a precizní výběr nejtalentovanějších automobilových závodníků z celého světa, kteří dostanou šanci zúčastnit se zdarma šesti soutěží Mistrovství světa. Jan Černý se tak stal druhým českým reprezentantem v Pirelli Stars Driver Teamu (PSD). Jezdci PSD budou v tomto roce premiérově zařazeni do dalšího programu pro vyhledávání mladých talentů, kterým je WRC Academy. Zde budou mladíci z celého světa bojovat se stejnými vozy Ford Fiesta R2 o body a také o finanční prémie či pozornost šéfů továrních týmů mistrovství světa. WRC Academy uvidíme na závodech MS v Portugalsku, na Sardinii, ve Finsku, Německu, Francii a na závěr ve Walesu.

„Jsem moc rád, že se nám podařilo při výběru PSD uspět. Je to perfektní šance dostat se do mistrovství světa, poznat nové tratě a díky WRC Academy i závodit se spoustou skvělých jezdců se srovnatelnou technikou. Budou proti nám závodit hodně rychlí kluci, kteří to zejména na šotolině hodně umí. Vzhledem k tomu, že asfaltové závody jsou jen dva z šesti, tak to nebude pro nás nic jednoduchého, ale moc se na tu příležitost těším," hodnotí Jan Černý.

Do druhého závodu sezony Honzovi Černému, kterého i letos bude navigovat spolujezdec Pavel Kohout, zbývá už jen týden. Jako rozjezd soutěžní sezony roku 2011 absolvoval rakouskou Jänner rally, kde obsadil celkové skvělé čtvrté místo. Za týden jej čeká start na francouzské asfaltové Rallye des Routes du Nord, kde odstartuje s Citroënem C2 R2 Max. „Před nadcházející sezonou se snažím připravit hlavně fyzicky, k čemuž mi pomáhá i osobní trenér. Teď absolvujeme asfaltovou soutěž ve Francii, ale za další dva týdny po ní nás čeká světová premiéra na šotolinové Rally de Portugal. Před ní bych ještě rád absolvoval test na šotolině, ale zatím nevím, kdy a kde proběhne. Máme také naplánovaný dvoudenní test v M-Sportu, kde se nám jezdcům z PSD týmu budou věnovat technici, inženýři i poradci. Součástí bude i krátký test nových Fordů Fiesta R2," vysvětluje Jan Černý nabitý program na nadcházející týdny.

České motoristické fanoušky jistě bude zajímat program talentovaného mladého jezdce z Příbrami. Posádka Černý – Kohout má naplánovaný start v kompletním Mediasport.cz MMČR v rally, kromě úvodní Valašské rally, která koliduje s Portugalskou rally. Můžeme zatím prozradit, že se bude jednat o vůz s pohonem předních kol. Další starty ve sprintrally jsou v tuto chvíli v jednání.

Sdílet

O autorovi

Komentáře