Na cestě za nejslavnější rally, do Monte Carla, pojedeme přes více států s drobnými odchylkami v dopravních předpisech. A jak se říká… štěstí přeje připraveným.

Rakousko jsme si představili před Jänner Rally, takže přeskočíme rovnou do Itálie.

 

Základní údaje

Hlavní město: Řím
Rozloha: 301 308 km2
Počet obyvatel: 56,1 mil.
Měna: euro (EUR) = 100 centů

Napětí v el. síti: 220 V

Důležitá telefonní čísla

Policie: 113 nebo 112 (karabiníci)
Hasiči: 115
Zdravotní pohotovost: 118
Pomoc v nouzi od silniční služby ACI-Global: 116 nebo 800 16 800, 800 803 116
Velvyslanectví ČR v Římě: 0039 063 609 571-3

U řidičů se vyžaduje technický průkaz, řidičský průkaz, zelená karta.

Zvláštnosti

Na dálnicích při jízdě mimo obce musejí řidiči celoročně svítit tlumenými světly. Při zhoršení rozptylových podmínek může být provoz motorových vozidel v centrech historických měst dočasně vyloučen. Některé části měst mají zvláštní režim provozu a smějí do nich vjíždět jen vozidla se zásobováním a motoristé, kteří tam trvale bydlí. Magistráty mohou uvalit embargo na provoz motorových vozidel vždy první neděli v měsíci v době od 10 do 18 hod. Také na většině menších ostrovů je automobilový provoz regulován. Jestliže má vozidlo závadu, řidiči i členové posádky si po vystoupení při opravě musejí oblékat oranžové, žluté nebo červené reflexní vesty. Policie sice nekontroluje, zda je motoristé ve voze mají, ale když je za uvedených okolností nepoužijí, riskují pokutu.

Mýtné

Na dálnicích se vybírají poplatky, které se dají hradit hotově, mezinárodními platebními kartami, nebo je možné použít také kartu VIA-CARD, kterou zakoupíte v CK Autoturist nebo v centrále ÚAMK. Vystačí však jen na 600 km jízdy dálnicí

Rychlostní limity

Osobní vozy a motocykly:obec 50 km/h, mimo obec 90 km/h, rychlostní silnice 110 km/h a dálnice 130 km/h (automobily s přívěsem nebo karavany jen 70 km/h).
Autobusy: v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 120 km/h
Řidiči, kteří vlastní řidičský průkaz méně než tři roky, musejí mimo obec omezit rychlost na 90 km/h a na dálnici nesmějí jet rychleji než 110 km/h

Pokuty

Od zahraničního motoristy mohou policisté vybírat na místě jen čtvrtinu výše stanovené pokuty. Kdo neuzná vinu, je povinen až do vyšetření případu a pokud možno v hotovosti složit depozitum. Jinak je mu odebrán řidičský průkaz. Jestliže ho nepředloží, do zaplacení pokuty je mu zadržen vůz. Výše pokut se pohybuje podle závažnosti od 33,60 eura (například za špatné parkování a mírné překročení stanovené rychlosti) až po 1 376 eur (za značné překročení rychlostního limitu nebo tolerované hodnoty alkoholu v krvi). Rychlá jízda může mít za následek odebrání řidičského průkazu až na tři měsíce.

Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

V případě, že český občan při pobytu v cizině (Itálii) ztratí cestovní pas nebo mu je cestovní pas odcizen, může požádat o vystavení tzv. náhradního cestovního dokladu (cestovního průkazu), který mu umožní návrat do vlasti. Je určen pro přímou cestu z Itálie do ČR. Maximální doba jeho platnosti je 6 měsíců. Platnost dokumentu je však udělována pouze na nezbytně nutnou dobu s přihlédnutím k době možnosti návratu do ČR. Doporučujeme vozit s sebou také fotokopii platného cestovního pasu ČR nebo platného občanského průkazu ČR vydaného po červenci 2000. Náhradní cestovní doklad je nutné do 3 dnů po návratu do ČR odevzdat na oddělení cestovních a osobních dokladů příslušného městského úřadu, kde je možno požádat o vystavení nového cestovního pasu.

Omezení množství platí pro následující kategorie spotřebního zboží:

– 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku

Alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let

– 10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%,

– 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ),

– 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína

– 110 l piva

 

Otevírací doba

Potravinářské obchody: pondělí až sobota 8.30/9-13 hod. a 15.30/16-19.30/20 hod.,
V severní Itálii mohou v provozní době existovat odchylky. Jeden den v týdnu mívají obchody zavřeno, ale stanovený den se v jednotlivých krajích liší.
Banky: pondělí až pátek 8.30-13.30,15-16 hod.
Pošty: pondělí až pátek 8.30-14 hod. (některé úřady 8.30-17 hod.), sobota 8.30-12 hod.
Muzea: Galerie jsou obvykle zavřená v pondělí. Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou nepřístupné v neděli, vyjma poslední neděle v měsíci.

Sdílet

O autorovi

Komentáře