Na jaře začíná veteránská motoristická sezona a v dubnu se v rámci třídílného seriálu Classic Challenge 2022 odehrála i úvodní setinová rally Spring Classic. Dalším dílem bude 24. – 25. června 2022 Moravian Wallachia Classic, která má stejně jako při loňské premiéře centrum ve Velkých Karlovicích, ale zavítá i do Vsetína. Záštitu nad ní převzal starosta Vsetína Jiří Růžička a generálním partnerem akce je společnost Kayaku Safety Systems Europe a. s.


Kouzlo setinové rally

V malebném regionu Lašska a Valašska se najde bezpočet míst, která stojí za návštěvu. Originálním způsobem, jak hlavní lákadla navštívit během necelých dvou dnů, je setinová rally. Nejedná se o rychlostní závod, nýbrž jízdu v rámci pravidel silničního provozu. Celá trať vede po běžných komunikacích a účastníci jsou povinni dodržovat pravidla silničního provozu. Klíčem k úspěchu jsou navigační schopnosti a dokonalá souhra posádky.

Kořením závodu jsou testy přesnosti. To je disciplína, která zpravidla rozhoduje o vítězi. Jedná se o měřené úseky, které se posádka snaží projet v předem stanoveném čase s přesností na setinu sekundy. I když jsou posádky odkázané na itinerář a během měřených úseků hlídat každý zlomek vteřiny, najdou si čas na svižnou jízdu po horských silnicích, nádherné výhledy i výborné jídlo. Navíc opečovávanými plechovými miláčky potěší fotografy i tisíce přihlížejících podél trati.

Účastníci seriálu setinových rally ÚAMK Classic Challenge si dávají dostaveníčko v každém ze tří ročních období. Zatímco jarní Spring Classic v jižních Čechách mají ještě všichni v živé paměti, svoji pozornost nyní upírají na moravskou část trojboje na počátku léta. Do třetice je čeká podzimní South Bohemia Classic na Lipně, která je tradičně vrcholem sezony.

Nabitá páteční etapa se startem ve Vsetíně a cílem na Pustevnách

Na Moravě je setinová rally zatím ještě stále Popelkou. Tuto skutečnost se loni rozhodli změnit pořadatelé Moravian Wallachia Classic. I když premiérový ročník nebyl lehký, díky spolupráci se zkušenými jihočeskými pořadateli se podařilo nastartovat novou tradici.

Přesná jízda s Kaykaku 2022 bannerLetošní ročník zachoval červnový termín i základní rozvržení soutěže do dvou etap o délce cca 450 km s centrem ve Velkých Karlovicích. Start se odehraje v pátek v 16 hodin ve Vsetíně, ale už od rána bude na Dolním náměstí probíhat bohatý doprovodný program. Začíná v 9 hodin pod patronací generálního partnera MWC Kayaku Safety Systems Europe a.s. a je nazvaný „Přesná jízda s Kayaku“.

V průběhu dopoledne proběhne pásmo ukázek zásahu složek Integrovaného záchranného systému na téma „Jak se chovat při dopravní nehodě“. Po obědě náměstí zaplní pestré startovní pole, které se do Beskyd sjede ze všech koutů České republiky i zahraničí.

Živo bude první den dopoledne i ve Velkých Karlovicích, kde bude pod hotelem Lanterna probíhat tréninkový kemp.

Po prologu před vsetínským zámkem zavede itinerář páteční etapy posádky nejprve k Lašské bráně Beskyd do Kopřivnice. V areálu Tatry Trucks a.s. absolvují hlavní část sportovního programu s několika technickými měřenými úseky.

Výjezd z kopřivnického polygonu zpestří podvečerní romantický průjezd historického centra Štramberka ve stínu místní Trúby. Následuje okružní jízda v podhůří beskydských velikánů, která zavede posádky přes Frenštát, Trojanovice, Ostravici a Bílou až k pátečnímu finále. Tím bude výjezd z Prostřední Bečvy na Pustevny.

Sobota s výletem na Slovensko a tečkou ve Skanzenu v Rožnově p. R.

Po přenocování ve Velkých Karlovicích čeká posádky druhý den porce téměř 300 km a 7 testů přesnosti. Start je v 8 hodin. Motory plechových krasavců se zahřejí do strmého stoupání k horské chatě Kohútka.

Na hřebeni účastníci překročí státní hranici a vydají se na slovenskou část tratě vedoucí na úpatí Javorníků a Bílých Karpat. Zlatým hřebem zahraniční části programu bude průjezd Vršateckým Pohradím a obcí Červený Kameň.

Po návratu na území České republiky přivítá účastníky městečko s poetickým názvem Brumov-Bylnice a v těsném závěsu bude následovat krátké zastavení ve Valašských Kloboukách. Obě zastávky zpestří divácky atraktivní testy přesnosti.

Moravian Wallachia Classic 2022 banner

Odtud již budou všichni spěchat na oběd, který se bude podávat ve stylovém prostředí zámku Wichterle ve Slavičíně. Vozy budou po dobu asi 45 minut zaparkovány na náměstí, kde si je budou mít možnost v klidu prohlédnout diváci.

Namísto siesty čeká posádky zlínská etapa, která vede po silnicích nižších tříd v okolí lázní Luhačovic a bývalého města obuvi. Následovat bude sekce v podhůří Hostýnských vrchů.

Poslední kilometry nasměrují posádky přes Valašské Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm, kde je naplánován cíl v Dřevěném městečku skanzenu. Vozy s nejnižšími startovními čísly se v cíli objeví kolem 16. hodiny.

Vyhlášení výsledků proběhne v rámci sobotního galavečera ve Wellness Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Sdílet

O autorovi

Komentáře