Toyota spolu se značkou Lexus připravila pro blížící se Goodwood Festival of Speed 2011 unikátní přehlídku závodní techniky.

Hvězdy okruhů

Úspěšné speciály značky Toyota z historie a současnosti budou mít možnost na vlastní oči spatřit návštěvníci Festivalu rychlosti v anglickém Goodwoodu. Tato akce již dávno není žádnou neznámou a stala se jedním z největších srazů a přehlídek motorsportu ve Velké Británii.

Na okraj stojí za zmínku účast bývalého pilota F1, Thierry Boutsena. Boutsen představí speciál Toyota GT-One, se kterým startoval v roce 1999 na Le Mans. Spolu s GT-One se představí nejmodernější závodnička z dílny Toyoty, Dynojet Racing Toyota Avensis, kterou pilotuje Frank Wrathall na okruzích seriálu Dunlop MSA British Touring Car Championship a rovnou z dvacetičtyřhodinovky na Nürburgringu dorazí Gazoo Racing Lexus LFA.

Poprvé se veřejnosti představí supersport Lexus LFA v úpravě „Nürburgring Package“, kterému dominuje upravený přední nárazník a zadní křídlo. Lexus v tomto provedení a s dešsetiválcem o objemu 4.8l sprintuje na stovku za 3.7s.

Hvězdy rally

Ale pojďme k rally. Bývalý britský šampion v rally Jonny Milner (pilotoval vůz Toyota Corola WRC) vyrazí na goodwoodském festivalu se speciálem Celica Sprint Series s neskutečnými 800 koňmi pod kapotou.

Na silniční sekci zamíří také unikátní prototyp rallyového vozu postavený na bázi Toyoty MR-2 pro skupinu S. Projekt z roku 1980 nikdy neodstartoval na soutěžních tratích. Důvod je prostý, zamýšlená skupina S nebyla nakonec realizovaná (pro stejnou skupinu byl postaven speciál Lancia ECV o kterém jsme psali dříve). Jedná se o jeden z pouhých dvou kusů, které se zachovaly.

Nebyla by to kompletní prezentace značky Toyota bez legendárního Juhy Kankkunena. Jeden z nejlepších jezdců v historii rally představí další šperk. Toyotu Celica Gr. B, jež byla postavena pro Hong Kong – Beijing Rally v roce 1986. Někdejší finský šampion pouze načíná plejádu dalších hvězd rally, spojených s japonskou automobilkou.

V další celice Gr. B se objeví neméně slavný Björn Waldegård, konkrétně v modelu z osmdesátých let, přezdívaném „King of Africa“ (dominoval na soutěžích Safari rally a Rally Pobřeží slonoviny). Na rally stage se dále projede celica Carlose Sainze z roku 1992, Corola WRC a model TA23, který byl připravován pro Group 1 ve francouzském rally šampionátu v roce 1981.

Na Forest Rally Stage uzavře přehlídku několikanásobný vítěz Rally Dakar v kategorii T2, vůz Land Cruiser V8.

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře