Na stará kolena se vrátil za volant buginy Predator X-18 a společně s dalšími závodníky míří do senegalského Dakaru. Afrika je se životem Huberta Auriola neochvějně spojena.

Příjmení Auriol je fanouškům rallysportu všeobecně známé. Zejména těm později narozeným se vybaví jméno Didiera Auriola, bývalého továrního jezdce Lancie, Toyota, Peugeotu či Škody. Příznivci dálkových rally ale nemohou opomenout právě účastníka letošní Africa Eco Race Huberta Auriola.

Tento Francouz se narodil 7. června 1952 v etiopském městě Addis Abeba. Jeho motoristická kariéra odstartovala v závodech enduro a v motokrosu v roce 1973. V roce 1979 se Auriol poprvé zúčastnil Rally Paříž – Dakar. Až do roku 1994 nikdy nechyběl na startu. V prvních devíti případech za motocyklovými řídítky, zbylých sedm absolvoval v kokpitu automobilu. Stal se historicky prvním jezdcem, jenž opanoval Dakar v hodnocení motocyklů (1981, 1983 – BMW R80G/S – BMW France) i automobilů (1992).

V roce 1987 si po pádu v předposlední etapě zlomil oba kotníky, zatímco vévodil kategorii motocyklů. V roce 1990 zase musel přenechat vítězství Arimu Vatanenovi v týmu Citroën. Proto přestoupil k Mitsubishi s modelem Pajero a navigátorem Philippem Monnetem pokořil Dakar (cíl byl v Kapském Městě) i na čtyřech kolech.

V roce 1994 vstoupil do organizačního týmu Rally Dakar (ASO) a od roku 1995 se stal ředitelem závodu. V této pozici setrval až do ročníku 2004, kdy ho v této pozici nahradil Patrick Zaniroli.

Hubert Auriol: „Dálkové soutěže nejdou z mého srdce vymazat, a tak jsme s Jean-Paulem Forthommem zpět v akci. Chci startem podpořil Africa Eco Race a setkat se se všemi, kteří mají v africkém závodění stejnou zálibu jako já.“

Hubert Auriol, jenž žije v Suresnes, těžce nesl konec dakarských aktivit na africkém kontinentu (2008) a společně s Reném Metgem inicioval vznik Africa Eco Race. Spory společnosti ASO a závodu Africa Eco Race šly tak daleko, že se ASO soudně snažila konání prvního ročníku v roce 2009 zakázat. Nepodařilo se.

A tak se Hubert Auriol znovu vrácí do Afriky. Letos dokonce za volantem buginy Predator X-18S („Predator X-18 je ideální vůz pro budoucnost této disciplíny. Je motoricky silné, lehké a přitom velmi dobře ovladatelné. Samozřejmě ani jeho provozní náklady nejsou přehnané.“). Jeho start je spojen s nadací Chain of Hope (Chaine de l´Espoir), která v Dakaru vybaví chirurgické centrum v jedné z dětských nemocnic.

„Dálkové soutěže nejdou z mého srdce vymazat, a tak jsme s Jean-Paulem Forthommem zpět v akci. Chci startem podpořil Africa Eco Race a setkat se se všemi, kteří mají v africkém závodění stejnou zálibu jako já,“ uvedl Auriol.

Sdílet

O autorovi

Komentáře