Festival rychlosti Goodwood Festival of Speed 2013 proběhne již o tomto víkendu. Velkolepá akce slaví 20. výročí a podle toho vypadá program, ve kterém nechybí již tradiční Forest rally stage s podporou značky Škoda. Vedle škodovky se představí kompletní sestava koncernu VW.

 Jubilejní dvacátý ročník Goodwoodu je doslava nabitý hvězdami a legendami světového motorsportu. Výčet všech vydá na několikastránkový elaborát. Představme si ty nejzajímavější.

Škoda Motorsport

Nemůžeme začít jinak, než domácí značkou Škoda Auto. Škodovka o víkendu rozjede program na dvou frontách. V domácím prostředí bude Jan Kopecký hájit škodovácké barvy v domácím prostředí Mladé Boleslavi na 40. Bohemia rally.

Forrest Rally stage s podporou značky Škoda

Goodwood se však těší mnohem větší pozornosti boleslavské automobilky. Pochopitelně. Český výrobce podpořil festival svou účastí potřetí v řadě. Škoda své jméno opět spojila s jednou z klíčových festivalových atrakcí – Forest Rally Stage. Tu letošní pořadatelé z Southern Car Clubu organizují již poosmé. Letos s délkou dvou mil.

Škodu budou v Anglii reprezentovat čerstvý vítěz belgické Ypres rally Freddy Loix a Sepp Wiegand. Oba usednou do osvědčené Fabie Super 2000.

Freddy Loix „Goodwood je fantastická akce. Čeká nás plnohodnotá šotolinová rychlostní zkouška. Pasažerům ve voze se budu snažit připravit nezapomenutelný zážitek, dívákům předvedeme pěknou show.“

Kromě Fabie S2000 představí škodovka horkou novinku model Octavia vRS. Bohatou historii automobilky připomenou modely 130RS a 1101 Sport. Posledně jmenovaný vůz se zúčastnil v roce 1950 slavného Le Mans.

Audi

Koncernové barvy bude v Goodwoodu zastupovat také německé Audi. Vedle vytrvalostního supersportu Audi R18 e-tron quattro, zaujme své nezatupitelné místo Audi Quattro A2, se kterým Stig Blomqvist zvítězil v roce 1983 na RAC Rally. Na festivalu usedne do kompletně zrenovovaného vozu Hannu Mikkola se svým letitým spolujezdcen Arne Hertzem. Oba vybojovali s „ádvojkou“ na již zmíněné RAC Rally druhé místo a v sezoně 1983 získali titul mistrů světa.

Hannu Mikkola „Je skvělé, vrátit se do Velké Británie 30 let po zisku mého titulu. Moc se těším, atmosféra a fanoušci jsou zde jedineční. S Arnem a Audi Quattro A2 jsem se svezl před dvěma lety na Classic San Marino Rally.“

K legendám se čtyřmi kruhy na kombinéze se připojí Hans-Joachim Stuck s Audi 200 quattro Trans-Am, vítězným vozem série Trans-Am Championship 1988.

Za volant závodního monopostu Auto Union C-Type z roku 1936 usedne bubeník legendárních Pink Floyd Nick Mason. Letošní start je již sedmým Masonovým na této akci. Nick patří mezi zapálené vyznavače veteránů a kromě šikovných rukou se může pochlubit unikátní sbírkou historických sportovních vozů.

Volkswagen

Již šedesát let importuje Velké Británie vozy značky VW. Kulaté výročí podtrhuje účast značky na festivalu. Kromě poslední řady populárního Golfu GTi nesmí chybět Polo R WRC. Novinka v letošním seriálu WRC již dokázala přesvědčit i ty největší pesimisty o svých kvalitách.

Volkswagen podpoří svou účastí šestinásobný vítěz Le Mans a legenda F1 Jacky Ickx. Divákům se Jacky představí ve futuristickém voze s označením XL1.

Seat

První část našeho představovacího miniseriálu uzavře Seat se dvěma nabušenými modely, Leon Cup Racer a Ibiza Trophy. Prvně jmenovaný vůz představila španělská automobilka v květnu na GTI Treffen v Reifnitzu. Ibiza se úspěšně prezentovala na setkání u jezerea Worthersee.

pokračování

Sdílet

O autorovi

Zakladatel portálu. Profesí designér. V rallysportu angažován od roku 1997. Majitel agentury INUA vlastnící ochrannou známku RALLYLIFE a provozující stejnojmenný server. Autorsky se podílí na obsahu v rubrikách AUTOMOBILY, OSOBNOSTI. LIFESTYLE a RECENZE. Aktuálně se zaměřuje na historické sportovní vozy. Od roku 1999 člen realizačního týmu magazínu RALLY, kde má na starost grafickou přípravu časopisu.

Komentáře