Freistadt (starý český název Cáhlov) je malebné okresní město blízko českých hranic v kraji Mühlviertel v Horním Rakousku na silnici z Českých Budějovic do Lince. V historii významné obchodní město od 19. století ztrácelo svůj původní význam, takže dnes jsou tu zejména školy, úřady a zdravotnická zařízení a žije zde asi 7500 obyvatel.
Město bylo založeno podle pravidelného plánu roku 1220 hrabětem Leopoldem VI. Babenberským na Zlaté stezce od Dunaje, kudy se do Čech přivážela hlavně sůl a železo, do Rakouska hlavně ryby. Město mělo velká privilegia a z obchodu rychle zbohatlo, od roku 1388 se zmiňuje také starosta (Bürgermeister). Ve 14. století dostalo město nové, dodnes téměř úplně zachované hradby s Lineckou bránou na jihu, Českou bránou na severu a širokým příkopem kolem celého města. Farní kostel svaté Kateřiny ze 13. století byl postupně přestavován a rozšiřován, takže má dnes pět lodí. Od 14. století se zmiňují i školy, roku 1543 se poprvé připomíná latinská škola. Počátkem 16. století zničily město dva požáry, další ranou bylo vyhnání protestantů po selském povstání roku 1627. Město pak ztratilo svá privilegia a s koňskou dráhou z Budějovic do Lince (1832) se doprava městu vyhýbala. Teprve od roku 1873 má Freistadt vlastní nádraží na trati Linec – Dolní Dvořiště – České Budějovice. Mezi největší zaměstnavatele patří dnes krajská nemocnice a školy.
Freistadt je především výborně zachovaný městský celek s opevněním, pravidelným náměstím a zámkem z 16. století, kde je dnes okresní muzeum. Příkop je upraven jako park. Farní kostel na náměstí je gotický s pozoruhodnou klenbou a barokní věží z roku 1737. Na náměstí a v přilehlých ulicích je řada historických domů s gotickými, renesančními a barokními prvky. Na náměstí je mariánská kašna z roku 1704 a řada historicky cenných domů. Na západní straně města je původní středověký hrad, pozdější Salzhof, dnes kulturní středisko. Mimo hradby, naproti České bráně stojí gotický kostel Panny Marie, vypálený husity roku 1422, ale brzy nato obnovený.
⇥
Navštivte Městský Pivovar, který je jeden z nejstarších v Rakousku.
Pivo špičkové úrovně – více než 700 let se zde vaří (údajně) nejlepší pivo Freistadt.
Ty, které by ve Freistadtu už nebavily památky, může se vydat do zdejšího pivovaru. Zde máte možnost zúčastnit se prohlídky, která stojí cca 8 EUR (ceně jsou tři malá piva). Je vhodné se ale domluvit na prohlídce předem, buď telefonicky přímo v pivovaru, nebo ve zdejším informačním centru. Zajímavostí je, že Freistadt je tzv. pivovarskou obcí. To znamená, že každý kdo vlastní v historickém centru dům, je zároveň podílníkem v pivovaru Freistadt. Celkem jde o 149 domácností. Toto zřízení funguje již od roku 1777. Kdybyste si tu chtěli jeden dům koupit a stát se podílníkem, připravte si okolo 350 000 EUR.