Pestrá paleta globálního soutěžního modelu Ford Fiesta čítá neuvěřitelných 6 verzí. M-Sport nabízí zákazníkům WRC, RRC, Super 2000, ST a MS1.

Argentinský tým VRS letos doplnil všestranné portfolio o další, poněkud kuriózní verzi s názvem Fiesta Kinetic. Zkušený jezdec Federico Villagra s vozem získal svůj desátý titul argentinského šampiona.

Kategorie Maxi Rally

Ford Fiesta Kinetic je soutěžní speciál argentinské národní kategorie Maxi Rally. Jedná se o tzv. „Silhouette Cars". Tak se nazývají vozy, které mají karoserii z masově vyráběného modelu, ale motor, převodové ústrojí a podvozek pochází ze zcela jiného, závodního speciálu. Ford Fiesta Kinetic týmu VRS ukrývá pod kapotou upravený atmosférický čtyřválcový šestnáctiventilový motor z Hondy CRV o objemu 2,4 litru (výkon 285 koní). Šestistupňová sekvenční převodovka a zadní diferenciál pocházejí od značky Subaru. Jde tedy o čtyřkolku, která v mnohém připomíná vozy Super 2000. Není divu. Dvoudveřová karoserie je shodná. Výrazný rozdíl však spočívá v ceně argentinského speciálu, která je díky použití standardizovaných komponentů podstatně nižší.

 

Argentinské mistrovství 2011

„Hybridní" Fiesta Kinetic debutovala na úvodní soutěži jedenáctidílného argentinského mistrovství na Rally de Areco v březnu. Tým VRS bratří Villagrů zatím postavil 3 exempláře a sklízí s nimi velké úspěchy. Federico Villagra vyhrál sedm soutěží a už na předposledním podniku sezony si zajistil svůj desátý domácí titul. Jeho týmový kolega Juan Manuel Marchetto, který usedl do kokpitu fiesty až v průběhu roku, vybojoval v argentinském seriálu post vicemistra.

Na závěrečné soutěži Rally Gran Premio Coronacion, odehrávající se v pohoří Traslasierra, startovalo 16 speciálů kategorie Maxi Rally. Vedle značky Ford, pravidelně startují vozy VW Gol Trend, Fiat Punto, Chevrolet Agile, Peugeot 207 a Kia Rio. Liší se prakticky jen karoserií a rozvorem náprav. Nové speciály výrazně obohatily poněkud fádní souboje produkčních vozů Mitsubishi a Subaru, které už dosáhnou na stupně vítězů jen zcela výjimečně.

Další triumf Federico Villagry

Federico Villagra je dobře známý i v Evropě. V týmu Munchi’s se pravidelně zúčastňuje soutěží MS. Na svém kontě má 54 startů, nejlépe se mu dařilo v roce 2009 na domácí Rally Argentina, kde obsadil s Fordem Focus WRC čtvrtou příčku absolutní klasifikace. Letos absolvoval s novou Fiestou RS WRC sedm soutěží světového šampionátu a čtyřikrát se umístil v první desítce. Villagra se narodil 1. května 1969 v Cordobě a od mládí se věnoval motokrosu. V rally se objevil až na sklonku milénia. Nejprve hostoval za volantem Peugeotu 405 Mi16, následně přesedlal na Mitsubishi Lancer Evo 6. V roce 2005 se účastnil PCWRC a od roku 2007 se pravidelně účastní MS se speciály WRC značky Ford.

Federico Villagra

Sdílet

O autorovi

Komentáře