Jen málokde na světě se soutěžní jezdci na několik vteřin mění v letce. Jedním z populárních úseků je závěr zkoušky Ruuhimäki, na které letos budou posádky bojovat o startovní pořadí v rámci kvalifikace.

RZ Ruuhimäki se nachází východně od centra soutěže v Jyväskyle. Soutěžní vozy tam po největším ze skoků letí do vzdálenosti cca 30 metrů. Právě série několika po sobě následujících skoků patří k vyhledávaným místům desítek tisíc fanoušků Finské rally.

Bývalý mistr světa a tovární jezdec Peugeotu a Fordu Marcus Grönholm zná daný úsek velmi dobře a upozorňuje na jeho zrádnost.

Ruuhimaki

"Není možné jet celý úsek zcela naplno. Možná první skok jde jet na šestku, ale vůz dopadne na předek a pořádně vás to rozhodí. Já raději podřazuji na prvním skoku na čtvrtý rychlostní stupeň, na druhém většinou přeřadím na pětku, neboť je zde lepší dopad. Moc víc si dovolit nemůžete," komentuje zmíněný úsek Grönholm.

Ruuhimaki 1

"Fanoušci vidí vozy daleko skákat a říkají si, jak jedeme na hraně. Ale pokud bychom tak jeli, bylo by na tomto úseku mnohem více těžkých havárií," uzavírá exmistr světa.

Sdílet

O autorovi

Komentáře