Dvojice Filip Mareš – Jan Hloušek představí Mitsubishi Lancer Evo VI v barvách týmu Sportgarage, za kterým stojí Jiří Kalista.

Pro ty z vás, kteří v minulých sezónách sledovali soutěže Volného poháru či Rallye Cupu, nebude určitě neznámé jméno Filipa Mareše. Ten se svou Škodou Favorit, spadající do nejslabší objemové třídy, proháněl posádky sedlající mnohdy více než dvakrát silnější soutěžní techniku. Nezřídka kdy se pak v pozici jedné z nejrychlejších dvoukolek startovního pole probojoval do elitní desítky výsledkové listiny.

Největší úspěchy si posádka Racing Teamu Semčice vybojovala v loňské sezóně, kdy si připsala vítězství ve třídě A1 v rámci Rallye Cupu a k podobnému výsledku směřovala i v rámci Volného poháru.

Komplikací však byla technická závada a následná havárie v Rally Humpolec, po které jejich Favorit nebyl schopný sezónu dokončit. To velkou měrou zapříčinilo propad na konečnou stříbrnou pozici. Jak už to tak ale někdy bývá, nehoda se stala bodem zlomu a díky ní odstartovala spolupráce s týmem Sportgarage úřadujícího mistra republiky v HA – Jiřího Kalisty. Své postřehy a pohled na vzniklou spolupráci přináší dvaadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi:

„Když se mi nedlouho po humpolecké havárii ozval Jirka s otázkou, zdali bych dokázal řídit jeho „Evo“, způsobilo mi to v první moment veliký šok. Má odpověď však objektivně nemohla být jednoznačná, neboť jsem tou dobou neměl s vozem takové koncepce žádnou zkušenost. Následně jsem dostal možnost poznat osobně Jirku i jeho překrásnou Evo VI a dohodli jsme se, že si auto připravíme a zkusíme.“ F.M.

A tak se také na začátku listopadu v prostorách známé testovací trati v Bělé pod Bezdězem stalo. „Z vozu jsem měl od počátku pochopitelně veliký respekt. Po několika málo okamžicích strávených za jeho volantem ale přišly fantastické pocity. Takřka od první chvíle jsme si padli „do noty“ a na každém metru jízdy bylo znát, že auto je opravdu do detailu vyladěné. Velmi jsem také ocenil každou Jirkovu radu. Snažil jsem se mu pečlivě naslouchat a využívat jeho zkušeností a poznatků k lepšímu porozumění vozu. Poprvé jsem také měl možnost poznat jízdu s ALS.“

Poté se ale přípravy na novou sezonu začali ubírat poněkud jiným směrem:

„Krátce po listopadovém testu se na české rally scéně objevil projekt Opel Adam cupu, který se nám velice zamlouval. I proto jsme se několik měsíců snažili o realizaci startů s Opelem. Jak je dnes již známo, myšlenku Adam cupu v ČR se bohužel nepodařilo uskutečnit a my jsme tak stáli před otázkou, co dále.

Můj Favorit prochází velikou přestavbou a zatím není k závodění připraven. Jelikož ale nechci nechat sezónu plynout bez naší účasti, domluvili jsme se na možnosti startovat v nadcházejícím podniku ČMPR, Rally Orlické hory v barvách týmu Sportgarage. V rámci důkladnějšího poznávání nové techniky v těchto dnech pilně pracujeme na přípravách vozu a nemůžeme se dočkat samotného startu. Za tuto příležitost a vůbec za veškeré cenné rady a poznatky, které mi trpělivě předává, bych chtěl Jiřímu Kalistovi velmi poděkovat.“ F. M.

Pozorní fanoušci si také jistě všimli jiného jména na pozici spolujezdce, Jakuba Šmída nahradí jablonecký Jan Hloušek. Důvody této změny, nám vysvětluje jezdec. „Když jsem na konci loňské sezóny projevil touhu udělat další krok ve své kariéře, Kuba se rozhodl, že se mnou dále v jiném voze pokračovat nebude. Jeho rozhodnutí však vzhledem k okolnostem plně chápu a musím mu velmi poděkovat za naší dosavadní spolupráci. Jeho podíl na našich výsledcích byl vždy obrovský a bez něho bych určitě nyní nebyl tam, kde jsem. Ke spolupráci jsem následně oslovil kamaráda Honzu Hlouška, se kterým máme o rally podobné smýšlení a myslím, že jsme utvořili pracovitou a snad i perspektivní posádku“.

Svá slova přidává i nový člen posádky, momentálně student druhého ročníku fakulty strojní na ČVUT v Praze.

„Samotnému startu předcházela dlouhá a důkladná příprava, během níž jsme najezdili nespočet kilometrů v rámci tréninku rozpisu, absolvovali jsme seznamovací jízdy na Valašské rally a na nedávné Rallye Český Krumlov a také se zúčastnili Rally kempu. Zde bych rád poděkoval společnosti mediasport.cz, která ve spolupráci s Autoklubem ČR pořádala na vlastní náklady již zmíněný Rally kemp a dala nám tak příležitost získat nový rozhled nad problematikou automobilových soutěží. Nyní je načase nabyté zkušenosti zúročit, a ačkoliv se na nadcházející soutěži budeme teprve sžívat sami se sebou i s novým vozem, pokusíme se podat maximálně profesionální výkon. „ Jan Hloušek

IV. ročník Rally Orlické hory se uskuteční ve dnech 6. – 7. června 2014. Soutěž se pojede jako třetí díl sedmidílného seriálu Českomoravského poháru v rally 2014. Na posádky čeká sedm rychlostních zkoušek o délce necelých 60 km. Celková délka trati je 188 km. Start soutěže proběhne v pátek 6. června v 16 hodin v Opočně, první vůz se objeví na stejném místě v cíli v sobotu 7. června krátce po 16. hodině.

Sdílet

O autorovi

Komentáře