Lotyšská rally je druhým podnikem šampionátu ERC 2014. Sezonu zde zahájil také český tým Škoda Motorsport reprezentovaný posádkami Lappi / Ferm a Wiegand / Christian.

Lotyššská rally logo

Lotyšská rally 2014 – Seznam přihlášených (PDF)

Závod

Celková délka rally: 894.49 km
z toho 12 rychlostních zkoušek v délce 240.66 km (26.90%)

ŠKODA zvítězila při svém sezónním debutu v ERC

Posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm triumfovala s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 ve druhé soutěži letošního ERC v Lotyšsku s náskokem 34.7 sekund před domácím hrdinou Vasilijem Gryazinem. Kolegové z týmu ŠKODA AUTO Deutschland Sepp Wiegand a Frank Christian dojeli po absolvování 240,56 soutěžních kilometrů na pátém místě (+ 3:16.1 min).

Lappi zvítězil v celkem sedmi rychlostních zkouškách z celkových 12. Poté co 23 letý Fin převzal v sobotu večer vedení, musel jej ještě po první ranní nedělní erzetě jednou předat zpět Gryazinovi. Poté však již Lappi konkurenci ujížděl a dojel si pro celkové třetí vítězství v ERC ve své ještě mladé kariéře.

Esapekka Lappi „Janne a já jsme velmi šťastní. Byla to pro nás nová a velmi, velmi těžká rally, přestože my Finové máme sníh rádi. Naši konkurenti nám nic nedarovali. Museli jsme opravdu bojovat, abychom drželi správnou stopu. Fabia Super 2000 je skvělé auto a od prvního do posledního metru fungovalo skvěle. Můj díky patří celému týmu. V těchto ledových podmínkách zde to bylo pro všechny opravdu náročné. Už se těšíme na další rally."

Michal Hrabánek, šéf ŠKODA Motorsport „Gratuluji Esapekkovi k jeho třetímu vítězství v ERC. V Lotyšsku potvrdil svůj nesporný talent. Seppovi patří uznání za statečný výkon v těžkých podmínkách zejména prvního dne. Se startem soutěžní sezóny můžeme být spokojeni. Prioritou bude ale pro celý rok 2014 vývoj nového vozu Fabia R 5."

Sepp Wiegand, který v pátek vyhrál úvodní kvalifikační zkoušku kolem přístavního města Liepāja u Baltského moře, uhájil v neděli pátou pozici. „Byla to pro nás rally s vzestupy a pády, říká Wiegand. „S volbou startovní pozice jsme se netrefili, neboť jsme neočekávali tolik sobotního sněžení. Ale v dalším průběhu soutěže jsme dělali pokroky a ukázali, že se můžeme měřit s nejlepšími". 23 letý německý talent zajel dokonce nejrychlejší čas na předposlední zkoušce.

V hodnocení Juniorského ME zvítězila dvojice Černý – Kohout

Posádka Peugeot Černý Racing Teamu, startující v Lotyšsku na Rally Liepaja také jako reprezentační posádka České republiky pod hlavičkou Czech National Rally Teamu, dosáhla na první soutěži zařazené do Juniorského Mistrovství Evropy Rally (JERC) jedinečného výsledku. Na sněhem a ledem pokrytých rychlostních zkouškách západní části Lotyšska nechali za sebou všechny soupeře startující s rovnocennou technikou, tedy s vozidly s jednou poháněnou nápravou a byli často rychlejší než množství soupeřů se silnými čtyřkolkami.

Jan Černý „Nedá se říct nic jiného, než, že nám v Lotyšsku všechno perfektně vyšlo. Vše začalo už před koncem roku, kdy se naši mechanici pustili do stavby nového Peugeotu 208 R2 a v rekordně krátkém čase postavili perfektní auto, které jsme otestovali a za přítomnosti Romana Kresty nastavili na testu před soutěží. Tady v Lotyšsku nám pomohla i znalost místních podmínek z loňska, a celou soutěž jsme neudělali žádnou větší chybu. Vyšel nám úvod soutěže a do druhé etapy jsme vstupovali s malým náskokem na naše soupeře, což jsou většinou seveřané, kteří na šotolině, sněhu a ledu umí jako nikdo.

Nám se ale dařilo držet jejich tempo a v rozhodujících chvílích jsme dokázali být i rychlejší. V dnešní, druhé etapě, jsme stále jeli hodně svižně a hlavně na dlouhé rychlostní zkoušce jsem zkoušel zatáhnout a podařilo se nám tuto rychlostní zkoušku vyhrát. V závěru už jsme si pozici kontrolovali a jsem šťastný, že se nám v úvodní soutěži Juniorského Mistrovství Evropy podařilo zvítězit. Moc bych si přál, aby to mělo stejný ohlas jako zde i v České republice a hlavně, aby se nám podařilo na základě těchto výsledků zajistit nějaké další partnery týmu. Plochy na našem autě je pro ně k dispozici víc než dost."

Honza Černý s Pavlem Kohoutem se po krátké oslavě vrací zpět do České republiky, kde se budou chystat k dalšímu startu v Mistrovství Evropy, kterým bude dubnová Irská Rally.

Lotyšská rally byla druhou soutěží letošního ERC. Po zrušení termínu soutěže v Rumunsku z důvodu povětrnostních podmínek bude další soutěží „Akropolis" rally v Řecku od 28. do 30. března.

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥⇥

⇥⇥

1. Lappi / Ferm (FIN) Škoda Fabia S2000 1. RC2 2:13:11.5
2. Gryazin / Chumak (LVA) Ford Fiesta S2000   +34.7
3. Breen / Martin (IRL) Peugeot 207 S2000   +1:36.8
4. Kajetanowicz / Baran (POL) Ford Fiesta R5   +2:35.5
5. Wiegand / Christian (DEU) Škoda Fabia S2000   +3:16.1
6. Vorobjovs / Mālnieks (LVA) Mitsubishi Lancer Evo X   + 5:42.6
7. Pushkar / Mishyn (UKR) Mitsubishi Lancer Evo X R4   +6:50.8
8. Travnikov / Bashmakov (RUS) Mitsubishi Lancer Evo IX R4   +7:15.9
9. Samuitis / Šaučikovas (LTU) Mitsubishi Lancer Evo X R4   +7:23.2
10. Černý / Kohout (CZE) Peugeot 208 R2 1. RC4 +8:37.2
16.
17.
29.
Adolf / Gross (CZE)
Hudec / Picka (CZE)
Tlusťák / Škaloud
Škoda Fabia S2000
Mitsubishi Lancer Evo IX
Škoda Fabia S2000
  +9:56.5
+12:26.9
+21:31.7

Významná odstoupení:

St. č. 2 Bouffier / Panseri (FRA) Citroën DS3 S2000 – motor v RZ2
St. č. 6 Švedas / Sakalauskas (LTU) Mits. Lancer Evo X R4 – poloosa v RZ1
St. č. 8 Tarabus / Trunkát (CZE) Škoda Fabia S2000 – přední zavěšení v RZ9
St. č. 12 Orsák / Šmeidler (CZE) Škoda Fabia S2000 – motor v RZ11 (odst. z 11. místa)
St. č. 45 Pospíšilík / Vyoral (CZE) Škoda Fabia R2 – havárie v RZ2


Info před startem

Připravit se na budoucnost: To je hlavní úkol, který stojí před značkou ŠKODA v nové rally sezóně 2014. Při prvním letošním startu čeká na posádky Esapekka Lappi/Janne Ferm a Sepp Wiegand/Frank Christian velká výzva. Na lotyšské rally (31. ledna – 2. února), druhé ze tří soutěží ERC Ice Masters, bude potřeba ukázat jezdecké umění a pevné nervy. V letošním roce se bude ŠKODA Motorsport koncentrovat především na vývoj nového vozu Fabia R 5.

„První start v sezóně je vždy něco výjimečného a Lotyšsko je navíc pro nás všechny nová zkušenost. Ale těším se samozřejmě moc, že opět usednu za volant Fabia Super 2000. V loňském roce jsme nasbírali spoustu zkušeností a skvělé výsledky v APRC a koncem roku také v ERC. Na to chceme letos navázat," říká Lappi.

Lappi / Ferm

Talentovaný Fin potvrdil své kvality na dvou posledních ERC soutěžích, kde obsadil druhé místo na legendární Rally Sanremo a poté zvítězil ve Švýcarsku. V ERC budou posádky Lappi/Ferm a Wiegand/Christian čelit nové a vyspělejší konkurenci modelů R 5 ostatních výrobců. Obě posádky vozů ŠKODA se představí na vybraných soutěžích evropského šampionátu – a to v novém designu úspěšného vozu Fabia Super 2000.

Wiegand / Christian

K dalším velkým rallyovým talentům patří Sepp Wiegand podporovaný týmem ŠKODA Auto Deutschland. Svou premiéru v továrním voze si odbyl loni čtvrtým místem na Barum Rally Zlín. Wiegand se těší na novou výzvu: „ERC je pro nás nové mistrovství, s tratěmi, které z větší části neznáme. Ale to nevadí: Od začátku pojedeme naplno."

„I tento rok se však zúčastníme soutěží a to s naší osvědčenou technikou – vozem Fabia Super 2000. Prioritou je v letošním roce vývoj nového soutěžního vozu kategorie R 5: To je naše budoucnost v motorsportu. Vstup do kategorie R 5 je pro značku ŠKODA logickým krokem. Homologaci nového vozu očekáváme v tuto chvíli do poloviny roku 2015," říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

V loňském roce zvítězila v mistrovství Evropy (ERC) posádka Jan Kopecký / Pavel Dresler se Škodou Fabia S2000 . Úspěšné duo startuje tento rok v asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) – stejně jako obhájci titulu Gaurav Gill a Glenn Macneall. Nový soutěžní vůz kategorie R 5 bude vyvíjen v Mladé Boleslavi jako nástupce veleúspěšného vozu Fabia Super 2000 a bude dle regulí FIA vybaven motorem 1,6 turbo.

V Lotyšsku je na programu 12 rychlostních zkoušek o celkové délce 240,56 kilometrů. Centrum soutěže je v přístavním městě Baltského moře Liepāja.

Sdílet

O autorovi

Komentáře