„Věřím, že jsme na letošní Dakar připraveni v porovnání s minulými starty nejlépe. Závodění v Argentině, před davy fanoušků, jsem si zamiloval,“ říká právě 42letý Robby Gordon.

Tento populární Američan se narodil v Bellflower v Kalifornii 2. ledna 1969. Postupně se mezi fanoušky proslavil svým působením v seriích NASCAR, Champ Car, IRL, Trans-Am, IMSA, IROC a v posledních letech na Dakaru.
Robby neměl k offroadům nikdy daleko, jeho otcem byla americká legenda "Baja Bob" Gordon.
Gordon junior se poprvé představil na Dakaru v roce 2005 v barvách týmu VW. Stal se prvním Američanem, jenž opanoval jednu z etap v kategorii automobilů. Během své premiéry získal dva etapové primáty a celkově skončil dvanáctý.
Od následujícího ročníku Dakaru se datuje jeho spolupráce s Hummerem. S modelem H3 v barvách Dakar Teamu USA (podpora GM) si vedl dobře až do deváté etapy, v níž poškodil chlazení svého speciálu a následně byl diskvalifikován. Při třetím startu na africkém kontinentu už dojel absolutně osmý.
Po přechodu na jihoamerický kontinent se Robby prosadil až na třetí místo v ročníku 2009, loni dovedl hummera na osmou příčku.

 

"Pokud chcete pokořit své soupeře, nejprve musíte pokořit trať."

 

V letošním roce je členem Speed Energy / Toyo Tires HUMMER Teamu. Při své sedmém startu na Dakaru pomýšlí se spolujezdcem Kellonem Walshem v co nejlepší výsledek.
„Zvítězit v některé z etap je vždy výtečný pocit, ale stát se prvním Američanem, který by triumfoval na Dakaru by znamenalo mnohem víc. Se zkušenostmi ale přišlo i poznání, že pokud chcete pokořit své soupeře, nejprve musíte pokořit trať. A tohoto motta se bude v letošním ročníku držet," říká Gordon.

Robby Gordon a Team HUMMER na Dakaru:

2006
– Gordon nejvýše byl pátý absolutně, cíl nespatřil

2007
– Gordon se vrátil na Dakar se početnějším týmem a inženýrskou podporou ze strany General Motors, zvítězil v jedné etapě (nejdelší v průběhu rally), 8. místo absolutně

2008
– Dakar Rally byla z bezpečnostních důvodů zrušena, Gordon startoval na středoevropské Central European Rally, 7. místo celkově

2009
– Team Hummer nasadil dva vozy, Gordon skončil při premiéře v Argentině třetí, druhý vůz dokončil závod na 13. místě

2010
– tři vozy Hummer Teamu na start Dakaru v Argentině a Chile, Gordon obsadil osmou pozici, druhý vůz Vanguarda uzavíral druhou dvacítku, třetí vůz Chileho závod nedokončil

Sdílet

O autorovi

Komentáře