Úvodní česká mistrovská soutěž roku 2012 přinesla rozpaky i euforii. Zajímavosti z dění populární „Valašky“ nabízí následující řádky, podrobný pohled na trať pak přináší autorské video rallylife (kamera: Jan Olejníček).

 „Černá“ Valaška

Rovnou si přiznejme, že letošní Valaška se pořadatelům příliš nepovedla. Vše začalo tradičně zpožděným zveřejněním zvláštních ustanovení, následoval velice nešťastně zpracovaný časový harmonogram, který počítal s chudou účastí kolem padesáti vozů.

Valaška je však tradičně jednou z lépe obsazených soutěží MMČR a když se přidala ještě vložená soutěž Poháru ČR, muselo být všem jasné, že se startovní pole na trať nevejde. Zkušení pořadatelé na tuto záležitost nezareagovali (prováděcí ustanovení byla přitom z jiných důvodů vydána dokonce třikrát!!) a kompletní startovní pole tak do soutěže vyráželo s vědomím, že pokud během prvních dvou testů neodpadne alespoň 20% posádek, časový harmonogram páteční etapy se rozsype. A to se také stalo.

Mezi oběma pátečními sekcemi nebylo zřízeno přeskupení, a tak nastal problém, kde soutěžní peloton pozdržet. Posádkám z čela startovního pole nezbylo, než před startem třetí rychlostní zkoušky v koloně čekat, až bude trať volná. Do hry navíc vstoupilo váznoucí pořadatelské zabezpečení (průjezdy civilních aut po uzavřené trati, vypuštění předjezdců s velikým předstihem před „ostrým“ polem), kvůli čemuž čelo startovního pole na trať třetí zkoušky nakonec odmítlo vyjet. Výsledkem bylo její zrušení a start do čtvrtého testu s více než 50minutovým zpožděním.

Ani zbytek dne se však nenesl v klidném duchu. Krátce po startu 4. RZ v rychlé pasáži neudržel vůz na trati Roman Odložilík a po ráně do stromu s několika kotrmelci auto „zahodil“ do pole.

Na diskusních fórech se spekulovalo, že posádka fabie doplatila na studené gumy, prochladlé dlouhým čekáním před startem. Pravděpodobnějším scénářem se však jeví varianta, že fabia nezvolila zcela ideální stopu a na uskákané silnici ji nadlehčil horizont (osudné místo je zaznamenáno na rallylife-videu).

Nejdůležitější informací v každém případě bylo, že oba členové posádky tuto havárii absolvovali bez zranění.

Když se páteční den chýlil ke konci a všichni doufali v poklidný závěr, objevily se na obzoru další problémy. Do přeplněné servisní zóny byl problém se přes zaparkovaná auta (a uvízlý V.I.P. autobus) vůbec dostat a většině posádek se to podařilo až se značným zpožděním oproti původnímu harmonogramu.

To však ještě nebylo vše. Když zbývalo už jen zaparkovat auto v „úpéčku“ a pak hurá na kutě, ukázalo se, že Valaška se stane první mistrovskou soutěží po více než patnácti letech, která se obejde bez uzavřeného parkoviště…

Problémy většího či menšího rázu se táhly i sobotní etapou (prodírání se davem lidí na start RZ, špatně vymezené prostory pro diváky, na některých exponovaných místech pokulhávající organizace parkování diváků), průběh soutěže ale už výrazněji nepoznamenaly.

Nezbývá než doufat, že se pořadatelé ze svých chyb do příště poučí a příští rok dají najevo, že Valaška skutečně má na to být součástí našeho nejprestižnějšího šampionátu. Letošní ročník rozhodně nebyl prvním náznakem, že úroveň jedné z nejpopulárnějších moravských soutěží klesá strmě dolů…

„Bílá“ Valaška

Pokud něco ostře kontrastovalo s nepříliš vydařenou organizací, tak to byla sportovní hodnota soutěže. Účast 65 „mistrovských“ posádek je vzhledem k současným trendům MMČR velice slušné číslo. Zbylých 29 vozů tvořili účastníci Poháru ČR, jehož spojení s Valaškou (a dalšími podniky MMČR) je však z bezpečnostního hlediska chápáno přinejmenším jako kontroverzní.

Vysoké sportovní hodnotě rally napomohly i tratě. Poněkud svižnějším zkouškám první etapy (zvláště RZ Špičky) sice řada posádek nemohla přijít na chuť, proti sobotní kombinaci technicky náročných RZ Puntík, Odry a Bystřička však málokdo namítal něco zásadního. Letošní polookruhovou verzi Bystřičky ocenila i řada diváků, kteří zde soutěžní vozy mohli vidět dvakrát (či v místě výjezdu z polokruhu dokonce třikrát).

Nutným zlem ze soutěžáckého hlediska byla Juřinka, která měla za úkol přiblížit rally obyvatelům Valašského Meziříčí.

Těsné souboje i velké havárie

Na trati se od samého začátku závodilo na ostří nože. Svou roli v tom sehrál i fakt, že naprostá většina tratě byla posádkám v různých verzích známa z předešlých ročníků a pravidelní účastníci Valašky jeli některé úseky doslova po slepu.

Tempo bylo prakticky ve všech objemových třídách velmi vysoké a kromě pátečního smolaře Odložilíka se o tom v sobotu na vlastní kůži přesvědčila i posádka Petr Kačírek – Michal Ernst. Havárie modrého subaru bohužel skončila výrazně hůře než u posádky fabie a spolujezdci Michalu Ernstovi nezbývá, než popřát brzké uzdravení a rychlý návrat zpátky do soutěžního vozu. Po několika kotrmelcích (bez zranění) soutěž skončila i pro v pátek neuvěřitelně rychlého Václava Kopáčka (po 4. RZ absolutně šestý!!), zbytek špičky náročnou rally přečkal bez úhony.

Valaška díky suchým vozovkám nabídla první objektivní srovnání dvoulitrového vozu S2000 s atmosférickým motorem a šestnáctistovky S2000, poháněné turbem. A výsledek? Pechův „miník“ na většině RZ na čelo ztrácel méně než sekundu na kilometr a překvapivě se neztratil ani na úsecích, vedoucích z velké části do kopce.

Rychlostní zkoušku Odry, které dominuje dlouhý výjezd serpentinami ve stoupání, dokonce v obou průjezdech dokončil s méně než dvousekundovým odstupem na Kopeckého tovární škodovku. V zákulisí se přitom mluví o tom, že atmosférické fabie disponují o 40 až 50 koní vyšším výkonem. Konečný Pechův výsledek: absolutně třetí.

Jak to dopadlo?

Prvenství si dle papírových předpokladů s přehledem pohlídal Jan Kopecký. Své vedení si v podstatě pojistil už první den, kdy skvěle zvládl noční průjezd náročnou RZ Helfštýn a soupeřům nadělil sekundu na kilometr. V sobotu už jej situace nenutila příliš spěchat, z vysokého tempa však příliš nepolevoval a povinnost továrního jezdce – porazit všechny rychlé soukromníky – splnil bez ztráty kytičky.

Svůj vysoký jezdecký standard předvedl i Roman Kresta. Zvláště v sobotu bylo na jeho jízdě cítit obrovské nasazení, které přitom nevybočovalo z čisté profesorské stopy. V souboji s továrním jezdcem se asi lepší než druhé místo čekat nedalo, i když…. Své možnosti Kresta naznačil vítězstvím v obou průjezdech dlouhé Bystřičky.

Když se ke skvělému souboji o medailové pozice přidala výtečně obsazená kategorie dvoukolek (zde excelovali absolutně čtrnáctý Jan Černý a 33. Emil Triner) a řada střelců z řad Poháru ČR (především výtečný Petr Šimurda se stotřicítkou), bylo se v okolí Valašského Meziříčí skutečně na co dívat.

Nezbývá, než našemu „velkému“ šampionátu popřát, aby mu posádky neubývaly a i v dalším průběhu sezony divákům nabízel zajímavé souboje pestrého startovního pole. Zákulisní informace z Valašky, kde řada posádek startovala spíše „nárazově“, však optimismus spíše brzdí…

Video

Než koncem dubna vypuknou souboje na trati klatovské Rally Šumava, zkraťte si čekání zhlédnutím videa, které pro Vás z Valašky sestříhal Jan Olejníček. Přejeme jasný obraz i zvuk!

Sdílet

O autorovi

Člověk mnoha zájmů a koníčků, který si již vyzkoušel práci televizního redaktora i vyučujícího na vysoké škole. Celoživotní nadšenec pro rallysport, od roku 2007 redaktor časopisu Rally, občasný komentátor startovních a cílových ramp a příležitostný reportážní fotograf.

Komentáře