O uplynulém víkendu čekalo účastníky rakouského mistrovství v rally čtvrté letošní měření sil, situované do blízkosti hranic Štýrska a Dolního Rakouska. Bosch Super plus Rallye má sice u našich jižních sousedů pověst rychlejší a méně technické soutěže, při letošním ročníku si však na její náročnosti vylámala (nebo alespoň pokřivila) zuby řada favoritů.
Malé městečko Pinggau, které je pro našince jednou z nejbližších zastávek rakouského mistrovství, přivítalo celkem sedm desítek soutěžních dvojic ze čtyř států. Hlavní pozornost byla tradičně upřena na souboj Raimunda Baumschlagera s Beppo Harrachem, přičemž druhý jmenovaný věděl, že pokud si chce zachovat dobrou výchozí pozici v boji o titul, měl by „Mundla" konečně porazit. Na svižných a plynulých zkouškách se muselo počítat i s výkonnými vozy R4 Maria Saibela (Mitsubishi Lancer EVO X) a Hermanna Neubauera (Subaru Impreza STi), charakter tratě naopak nebyl příliš vhodný pro slabší plynový lancer Manfreda Stohla. Pobavit sebe i diváky a odlehčit napínavé souboje o každičkou desetinku přijel do Pinggau známý bavič Christof Klausner s audi, jehož občasné starty jsou pro publikum zážitkem, ať už se jedná o závody v Rakousku či proslulou Rally Legend v San Marinu.
Bezkonkurenční Harrach
Dopolední déšť způsobil, že začátek páteční etapy se odehrál na lehce oslizlých tratích se zvýšeným množstvím bláta. Drtivé tempo nasadil Harrach, který už na úvodním desetikilometrovém testu naložil Baumschlagerovi 6,3 a Stohlovi 14,1 sekundy. Zmínění tři favorité však byli také jedinými, které fotobuňka na první zkoušce změřila. Už čtvrté auto na trati, Neubauerovo subaru, na kluzké cestě skončilo ve stromě a na trať se musela vydat sanitka. Původní černé informace o zraněních spolujezdce Bernharda Ettela se naštěstí nepotvrdily a podle posledních zpráv si zkušený „mitfára" z nehody odnesl jen modřiny.
Kluzká trať postupně osychala, vytahané bláto však bylo na každém rohu připraveno potrestat jakoukoliv jezdeckou chybu. Nejvíce odvahy měl Beppo Harrach, který vyhrával jednu „erzetu" za druhou a v cíli krátké úvodní etapy měl již 22 sekundový náskok na Baumschlagera. „Mundla" velmi limitoval fakt, že již v pondělí po závodě musel svoji fabii předat na trajekt na Korsiku, kde se s ní postaví na start mladý Gassner. Po vyhodnocení situace se tedy smířil s druhým místem a v sobotu již na Harracha neútočil.
Vše ale bylo nakonec jinak. Beppo Harrach nasadil i druhý den neskutečné tempo a na obou ranních testech konkurenci deklasoval s převahou jedné sekundy na kilometr. Na devátém testu jej však štěstí opustilo. Hrabě šel pozdě na brzdy a jeho jezdecký koncert skončil pádem do potoka, odkud se již jeho lancer zpátky na trať nedostal. A jak byla soutěž během první poloviny zajímavá a sportovně hodnotná, po Harrachově odstoupení působila až do konce lehce ospalým dojmem. O druhé místo sice nadále sváděli urputný duel Rosenberger s Grössingem a stejně tak souboj o vítěze „předokolek" mezi Böhmem a Zellhoferem ještě nebyl rozhodnutý, situace na ostatních pozicích se však zakonzervovala a bez větších zvratů se dojíždělo v poklidu až do cíle.
Nečekané složení stupňů vítězů
Raimund Baumschlager si dojel již pro své třetí letošní vítězství, ani závěrečný 40kilometrový okruh kolem Pinggau jej nezbrzdil, a v polovině šampionátu má nakročeno k jubilejnímu desátému titulu rakouského šampióna. Absolutorium si za svůj výkon zaslouží druhý Gerwald Grössing, který se svým 300koňovým „áčkovým" Lancerem EVO VII v závěru přespurtoval druhý vůz kategorie S2000 – VW Polo Krise Rosenbergera. 43letý Rosenberger jel letos poprvé bez technických problémů i jezdeckých přehmatů a svojí rozevlátou jízdou v pomalých pasážích dělal radost sobě i divákům. Tam, kde se soutěž rozhoduje, tedy v rychlých úsecích, však možností svého hbitého pola využíval spíše skromně. Zajímavostí je, že ziskem bronzového věnce zopakoval stejný výsledek Andrease Waldherra, který tu s Polem S2000 skončil třetí v loňském roce.
Technické problémy z boje o přední umístění vyřadily Maria Saibela (převodovka) a Manfreda Stohla (turbo), kteří shodně nabrali velkou časovou ztrátu v pátek večer. Lépe z této dvojice skončil Stohl, který dojel absolutně šestý – v závěsu za nejrychlejšími „dvoukolkami" Böhma a Zellhofera. Pilot lanceru na zemní plyn se pak v cíli nechal slyšet, že i kdyby ho auto poslouchalo, přesto by na stupně vítězů tentokrát neměl. Útěchou mu mohl být alespoň posun na druhé místo v šampionátu před Harracha. „Je to tím, že sbírám body jako veverka," pousmál se v cíli Stohl.
Výborný výkon podal pilot naftového scirocca Hannes Danzinger, jenž na tratích, jednoznačně lépe vyhovujících kitovým speciálům, obsadil sedmé místo absolutně a udržel za sebou i Petera Ebnera, který si do Citroënu DS3 R3T odskočil z okruhového „gétéčka".
Historici
Vynikající sport, jenž si v ničem nezadá s kvalitou soubojů v mistrovství Evropy historiků, na trati předváděli piloti dříve narozených skvostů. Karl Wagner se stříbrným porsche své snažení dotáhl na impozantní dvanácté místo absolutně, zahanbit se však nenechal ani další rychlý pilot porsche Christian Rosner (absolutně dvacátý) či rozevlátý Oschi Posch s červeným escortem (odstoupil během sobotní etapy). Samostatnou kapitolu by si zasloužilo účinkování Christofa Klausnera s nadupaným Audi Urquattro, který snad žádnou ostřejší zatáčku neprojel bez použití ruční brzdy. Je až s podivem, že ušlechtilý vůz a jeho ruční brzda tento nápor přežily a dovezly svého pilota bez větších potíží až na cílovou rampu. Není pochyb o tom, že pokud by se na Bosch Rallye uděloval titul miláček publika, pilot z Mühlviertelu by neměl konkurenci…
Konečné výsledky:
1. Baumschlager – Wicha (Škoda Fabia S2000)
2. Grössing – Schwarz (Mitsubishi Evo 7) +1:29,3 min
3. Rosenberger – Monego (VW Polo S2000) +1:48,8
4. Böhm – Becker (Suzuki Swift S1600) +5:39,4
5. Zellhofer – Kachel (Suzuki Swift S1600) +5:46,1
6. Stohl – Minor (Mitsubishi Evo 9 CNG) +6:16,6
Průběžné pořadí šampionátu po 4. soutěži (divize 1):
1. Baumschlager 76 bodů, 2. Stohl 54, 3. Harrach 52, 4. Rosenberger 33, 5. Saibel 26
Video: Jan Olejníček
Nádherné průjezdy v rychlých i pomalých pasážích, pestré startovní pole, soutěž o nejdelší skok, řvoucí komentátor a crash Franze Kohlhofera v závěru páteční etapy – na to vše se můžete těšit ve video-shrnutí Jana Olejníčka.
Přejeme příjemnou zábavu!