Aston Martin DB6, automobil který se stal ve druhé polovině šedesátých let nástupcem legendárního vozu agenta 007. Svou stopu zanechal také v rally.

Zimní historický maraton Winter Trial se nám letos vyhnul velkým obloukem přes Rakousko. Tentokrát nezbylo než znovu prohlížet loňské fotky. Díky tomu jsem si připomněl jednu zajímavou raritu. Ve startovním poli se objevil aristokratický soutěžní vůz Aston Martin DB6, který byl ve druhé polovině šedesátých let nástupcem legendárního vozu agenta 007.

Klasický britský výrobce vysokokarátových vozů představil model DB6 na Londýnském autosalonu v roce 1965. Čtyřmístné dvoudveřové kupé s prodlouženým rozvorem disponovalo stejnou pohonnou jednotkou jako předchozí model DB5. Jednalo se o řadový hliníkový šestiválec DOHC o zdvihovém objemu 4litry. Silnější verze, se kterou startovala posádka Adrian Pope / Julian Reddyhough na Winter Trail 2011, byla osazena trojicí dvojitých karburátorů Weber 45DCOE s výkonem 325 koní. Pětistupňová převodovka ZF pohání zadní kola. 1,5 tuny těžký vůz dosahuje maximální rychlosti 240 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za cca. 8 sekund. Už tehdy výrobce montoval na všechna kola kotoučové brzdy.

Aston Martin DB6 se vyráběl 5 let a za tu dobu vzniklo téměř 2000 exemplářů. Ty jsou dnes vysoce ceněné a většinou se objevují pouze na výstavách, soutěžích elegance a prodejních aukcích. Účast v rally je pro tento vůz zcela unikátní. Letos jsem ho hledal ve startovní listině marně.

Sdílet

O autorovi

Komentáře